Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κούρδισμα.


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πήγα την κιθάρα μου για setup σε ένα μαγαζί αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος γιατί είχα προβλήματα στο bending από το 12 τάστο και κάτω. Η νότα έσβηνε. Εν τω μεταξύ ο μάστορας επειδή του είπα ότι θέλω χαμηλό action, "κόλλησε" το tremolo στο σώμα και μου πρόσθεσε άλλα 2 ελατήρια πίσω. Αντί για 3, έχω 5. Επειδή όμως όπως είπα η νότα έσβηνε στο bending, θεώρησα σκόπιμο να βγάλω τα 2 ελατήρια ώστε να αυξηθεί το action, όπως και έγινε! Τώρα δεν έχω πρόβλημα στο bending αλλά έχω στο κούρδισμα. H κιθάρα δεν κουρδίζεται με τίποτα  στην εντέλεια, χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό κουρδιστήρι. Μήπως ήταν λάθος κίνηση να βγάλω τα ελατήρια?? Πρέπει να διορθώσω κάτι άλλο? Αν ναι, τι??  Επίσης, τώρα η απόσταση του tremolo από το σώμα ειναι 0,6cm, η 20πλάσια δηλαδή από αυτήν που προτείνει η fender(3 mm ) για τις Stratocaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα. Πήγα την κιθάρα μου για setup σε ένα μαγαζί αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος γιατί είχα προβλήματα στο bending από το 12 τάστο και κάτω. Η νότα έσβηνε. Εν τω μεταξύ ο μάστορας επειδή του είπα ότι θέλω χαμηλό action, "κόλλησε" το tremolo στο σώμα και μου πρόσθεσε άλλα 2 ελατήρια πίσω. Αντί για 3, έχω 5. Επειδή όμως όπως είπα η νότα έσβηνε στο bending, θεώρησα σκόπιμο να βγάλω τα 2 ελατήρια ώστε να αυξηθεί το action, όπως και έγινε! Τώρα δεν έχω πρόβλημα στο bending αλλά έχω στο κούρδισμα. H κιθάρα δεν κουρδίζεται με τίποτα  στην εντέλεια, χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό κουρδιστήρι. Μήπως ήταν λάθος κίνηση να βγάλω τα ελατήρια?? Πρέπει να διορθώσω κάτι άλλο? Αν ναι, τι??  Επίσης, τώρα η απόσταση του tremolo από το σώμα ειναι 0,6cm, η 20πλάσια δηλαδή από αυτήν που προτείνει η fender(3 mm ) για τις Stratocaster.

 

συγνώμη, αλλά τα χεις λίγο μπερδεμένα... :)

καταρχήν αποφάσισε αν θες να κάνεις σήκωμα με το τρέμολο ή να το έχεις κολλημένο

 

το action δε ρυθμίζεται απο τα ελατήρια, άλλο που αλλάζει λίγο αν σηκωθεί το τρέμολο, ρυθμίζεται απο τα saddles (και αν έχεις 2point και από τα pivot screws)

 

το 0,6cm είναι το 2πλάσιο και όχι το 20πλάσιο του 3mm :)

 

αφού έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις τις οδηγίες της fender, διάβασέ τες τουλάχιστον όλες, κι ό,τι απορίες έχεις εδώ είμαστε  ;)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τώρα η απόσταση του tremolo από το σώμα ειναι 0,6cm, η 20πλάσια δηλαδή από αυτήν που προτείνει η fender(3 mm ) για τις Stratocaster.

 

επειδη ειμαι ασχετος με αυτα.. το πισω μερος του 2 ποιντ τρεμολο πρεπει να αιωρειται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το action δε ρυθμίζεται απο τα ελατήρια, άλλο που αλλάζει λίγο αν σηκωθεί το τρέμολο, ρυθμίζεται απο τα saddles (και αν έχεις 2point και από τα pivot screws)

 

 

Oσο αιωρειται και το μπροστα!  Παραλληλο με το σωμα δλδ οσο ψηλα νομιζεις και σε βολευει!

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη μου είναι να βάλεις τα ελατήρια ώστε να πατάει η γέφυρα κάτω, και να σηκώσεις λίγο τα "βαγονακια" κάνοντας έναν καλο έλεγχο στης οκτάβες, γιτί σίγουρα θα πειραχθούν. εάν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το ύψος από τα "βαγονακια" τότε σήκωσε λίγο τοις 2 βίδες που κρατάνε την γέφυρα πάντα λίγο- λίγο με πολύ προσοχή. οι κιθαριστες πρέπει να ρυθμίζουμε τα όργανα "μονιμας" στο "δικομας" χέρι. σιγά-σιγά θα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oσο αιωρειται και το μπροστα!  Παραλληλο με το σωμα δλδ οσο ψηλα νομιζεις και σε βολευει!

 

 

εμενα σε μια cort (πρωτη κιθαρα) ηταν ανεκαθεν κολλημενο στο σωμα  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά , το πρόβλημά σου ήταν εξ αρχής ότι κάνοντας bend έσβηνε η νότα και μετά την παρέμβαση του μάστορα το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει.

Εσύ, βγάζοντας τα 2 ελλατήρια, μείωσες την αντίσταση που προβάλει η γέφυρα στην τάση των χορδών, με αποτέλεσμα κάνοντας bend , να σηκώνεται ελαφρώς η γέφυρα (άρα να αυξάνεται η απόσταση των χορδών από την ταστιέρα).

Τώρα τι έγινε:

Κάθε φορά που κάνεις bend είναι σαν να δουλεύεις το tremolo ,δηλαδή σαν να το σπρώχνεις ελαφρα, με αποτέλεσμα όλη η κιθάρα να χαμηλώνει ελαφρώς τον τόνο της.

Δοκίμασε να σηκώσεις μιά χορδή πχ την σολ , και ταυτόχρονα χτύπα με την πένα μια ανοιχτή χορδή (πχ τη σι) την ώρα που σηκώνεις την σολ. Θα δεις ότι η σι θα πέφτει τονικά.

Εάν συμβαίνει αυτό , τότε λογικά δεν μπορείς να κουρδίσεις.

Πάντως το πρόβλημα του ότι η χορδή σβήνει στο bend λύνεται είται αυξάνοντας την απόστασή της από την ταστιέρα, αυξάνοντας το ύψος του saddle της χορδής , είται χαλαρώνοντας ελαφρά τη βέργα(1/4)

 

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη μου είναι να βάλεις τα ελατήρια ώστε να πατάει η γέφυρα κάτω, και να σηκώσεις λίγο τα "βαγονακια" κάνοντας έναν καλο έλεγχο στης οκτάβες, γιτί σίγουρα θα πειραχθούν. εάν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το ύψος από τα "βαγονακια" τότε σήκωσε λίγο τοις 2 βίδες που κρατάνε την γέφυρα πάντα λίγο- λίγο με πολύ προσοχή. οι κιθαριστες πρέπει να ρυθμίζουμε τα όργανα "μονιμας" στο "δικομας" χέρι. σιγά-σιγά θα μάθεις.

 

Σωστά! Timos, πρέπει να ξαναβάλεις τα ελατήρια ώστε να ΜΗΝ πετά το τρέμολο στην πίσω πλευρα. Αυτός είναι ο λόγος που δεν κουρδίζει σταθερά η κιθάρα. Μετά, ρυθμίζεις το action με ένα μικρό κλειδάκι άλλεν (θα σου είχαν δώσει με την κιθάρα λογικά) από τα 2 βιδάκια κάθε βαγονιού στην επάνω πλευρά του τρέμολο. Για να αυξήσεις το action, πρέπει να χαλαρώσεις λίγο τις χορδές και να βιδώσεις λίγο τα 2 άλλεν βιδάκια του κάθε βαγονιού.

Καλύτερα να κάνεις μόνος σιγά σιγά και με προσοχή το σετάπ για να γλυτώνεις και χρήματα και να το φέρνεις στα μέτρα σου, όχι στα μέτρα του "μάστορα".

 

Για περισσότερα, δες τα παρακάτω:

http://www.kagmakis.com/guitartips.php

 

Action:

 

Intonation/αρμονικές:

http://www.kagmakis.com/gallery_clicked.php?thepid=751&thecid=&thec2id=&open=

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα γιατι για να πεταει η δικια μου επρεπε να αφησω 1 ελατηριο ( αφου βγαζοντας ενα ουτε που κουνηθηκε ... τεσπα το γυρισα το ενα ελατηριο αλλα αντι να πηγαινει ελαφρως διαγωνιατο εβαλα ισια ωστε να εχει λιγοτερη επιμηκυνση γιατι ηθελε πολυ δυναμη για να κουνηθει  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@timos, πες μας τι κιθάρα έχεις και ποια γέφυρα έχει. Όπως είπε και ο skantzos, η κιθάρα μπορεί να λειτουργήσει σωστά είτε με "κολλημένο" τρέμολο είτε με ελεύθερο να κινείται και προς τις 2 μεριές (floating). Ο ήχος (και η συμπεριφορά) αλλάζει αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό που λέμε "stratocaster" είναι αυτό που προκύπτει όταν το tremolo είναι floating. Το τρέμολο μπορεί να είναι "κολλημένο" ή  floating ανεξαρτήτως του αριθμού και της διάταξης των ελατηρίων (γι αυτό υπάρχουν εκείνες οι δύο βίδες που κρατάνε το "χτένι" πάνω στο οποίο αγκιστρώνονται τα ελατήρια (= spring claw)).

 

Δες και το άρθρο του superfunk.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου