Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κούρδισμα.


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν εννοείς πως θες να κάνεις "σηκώματα" με το τρέμολο, λυπάμαι αλλά με το 6βιδο vintage της Highway one δεν γίνεται. Μπορείς μόνο να κάνεις "dives".

 

Μπορείς να σηκώσεις λίγο τον τόνο. Όχι όσο με ένα floyd rose ή με ένα μοντέρνο 2-βιδο, αλλά μπορείς να σηκώσεις λίγο. (Εγώ έχω 2 strat με vintage τρεμολο σεταρισμένες έτσι).

 

Από την άλλη, ούτε dives (σαν αυτά που γίνονται με το floyd rose ή με τα μοντέρνα μπορείς να κάνεις με το vintage). Γενικά η λογική του vintage tremolo είναι να κάνεις βιμπράτο και όχι να αλλάζεις πολύ την τονικότητα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μα καλά μισός πόντος action θεωρείται πολύ?   ???

Ε.. αφού είναι 2πλάσιο από αυτό που προτείνει η fender.... πολύ δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε.. αφού είναι 2πλάσιο από αυτό που προτείνει η fender.... πολύ δεν είναι?

 

Παρεξήγησις κύριε!...  :D  Μιλούσα για την απόσταση της άκρης του tremolo από το σώμα της κιθάρας και όχι για την απόσταση των χορδών από τα τάστα .. Το κατά πόσα εκατοστά είναι δηλαδή floating το tremolo. Εμένα η άκρη του tremolo απέχει 0,6cm από το σώμα, η fender προτείνει 0,3. Thats all.  Για την λύση μου τι λες?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α ναι, τώρα την είδα τη λύση.

Ναι, αυτό κάνε. Πρόσεχε όμως... όταν σφίγγεις τις βίδες, το κούρδισμα θα "ανεβαίνει". Φρόντισε να ξανακουρδίζεις σωστά (ουσιαστικά να ξεκουρδίζεις λίγο) και να ελέγχεις τη θέση του τρέμολο καθώς η τάση των χορδών (δηλαδή το κούρδισμα) είναι το σωστό. Κάνε το σε 2-3 βήματα για να μη σου "φύγει" το τρέμολο από την ανάποδη και τελικά είναι πιο χαμηλά από ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να σηκώσεις λίγο τον τόνο. Όχι όσο με ένα floyd rose ή με ένα μοντέρνο 2-βιδο, αλλά μπορείς να σηκώσεις λίγο.

Ημιτόνιο με το ζόρι... είχα ακριβώς την ίδια κιθάρα και κάθε φορά που έλεγα να το δοκιμάσω πιανόταν η ψυχή μου, περίμενα να ακούσω τον ήχο βίδας που ξεριζώνεται  :)

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ημιτόνιο με το ζόρι... είχα ακριβώς την ίδια κιθάρα και κάθε φορά που έλεγα να το δοκιμάσω πιανόταν η ψυχή μου, περίμενα να ακούσω τον ήχο βίδας που ξεριζώνεται  :)

 

 

Εγώ παίρνω λίιιιγο περισσότερο (ίσως είχες πολύ σφιγμένες τις 6 βίδες), αλλά πάνω από ένα ημιτόνιο όντως δεν είναι λειτουργικό.

Πάντως, μην το φοβάσαι.. τράβα το και δεν χαλάνε οι βίδες.  ;D

(Το αδύνατο σημείο είναι το σπείρωμα του tremolo arm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου