Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κούρδισμα.


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια!

  Λοιπόν, έχω μια Highway One Hss με vintage style tremolo με 6 βιδες. Τα saddles εχω την εντύπωση οτι είναι τερματισμένα, δηλαδή δεν πάνε άλλο προς τα πάνω. Το ότι η γέφυρα σηκώνεται όταν κάνω bend το παρατήρησα και μόνος μου, απλά το πρόβλημα είναι στο ανοιχτό κούρδισμα και στο Intonation στο 12ατο τάστο. Γιατί πρέπει το τρεμολο να είναι κολλημένο στο σώμα? Η λειτουργία του δεν είναι να ανεβοκατεβάζει το pitch των χορδών? Αν το κολλήσω στο σώμα θα μπορώ μόνο να κατεβάζω τον τόνο και όχι να τον ανεβάζω όπως τώρα. Διάβασα το άρθρο του Superfunk για το σετάρισμα της κιθάρας και σε κάποια φάση λέει οτι εάν η βέργα είναι σωστά ρυθμισμένη και τα saddles είναι επίσης σωστά ρυθμισμένα τότε το action ρυθμίζεται απο το τρεμολο. Αυτό έκανα εγώ ουσιαστικά. Αφήστε που τα saddles ανεβοκατεβάζουν τις χορδές ελάχιστα.

  Βέβαια τώρα μόλις διάβασα κάπου ότι το intonation πρέπει να ρυθμίζεται με καινούργιες χορδές. Εγώ αυτές τις έχω κανα 2 βδομάδες στην κιθάρα και δεν τις έχω βάλει και σωστά, τις έχω τυλίξει αρκετές φορές την καθεμία γύρω απο το Locker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν δεν ακουμπας το τρέμολο αρμ το τρέμολο πρέπει να μένει κολλημένο στην κιθάρα.

μην ανησυχείς, θα ανεβάζει το πιτς άμα τράβας το τρέμολο άρμ προς τα έξω.

το action ρυθμίζεται από άλεν κλειδί πάνω στα saddles. μόνο από εκεί (αν η βέργα είναι εντάξει δε χρειάζεται και πολύ ρύθμιση).

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Λοιπόν, έχω μια Highway One Hss με vintage style tremolo με 6 βιδες.

Άρα δεν μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος των χορδών από τις "2 βίδες που κρατάνε την γέφυρα".

Για την ώρα (εφόσον την έχει δει και μάστορας, θα υποθέσουμε ότι αυτές είναι βιδωμένες σωστά.

 

 

Τα saddles εχω την εντύπωση οτι είναι τερματισμένα, δηλαδή δεν πάνε άλλο προς τα πάνω. Το ότι η γέφυρα σηκώνεται όταν κάνω bend το παρατήρησα και μόνος μου, απλά το πρόβλημα είναι στο ανοιχτό κούρδισμα και στο Intonation στο 12ατο τάστο.

Το ότι είναι τερματισμένα δεν πειράζει... αφού θα πρέπει να τα κατεβάσουμε.

 

Γιατί πρέπει το τρεμολο να είναι κολλημένο στο σώμα? Η λειτουργία του δεν είναι να ανεβοκατεβάζει το pitch των χορδών? Αν το κολλήσω στο σώμα θα μπορώ μόνο να κατεβάζω τον τόνο και όχι να τον ανεβάζω όπως τώρα.

 

Ελα ντε.... Απλά, πολλοί μάστορες όταν βλέπουν ότι ο ιδιοκτήτης του οργάνου δεν έχει πολλή εμπειρία (σε θέματα συντήρησης) προτείνουν (και εφαρμόζουν) τη λύση της σταθερής γέφυρας για να γλυτώσουν τον πελάτη (και τον εαυτό τους) από θέματα που σχετίζονται με το ξεκούρδισμα. Βέβαια, κάποιο παίχτες προτιμούν έτσι την αίσθηση και τον ήχο της κιθάρας τους. Σε κάθε περίπτωση, η σταθερή γέφυρα πρέπει να είναι θέμα επιλογής και όχι λύση ανάγκης για να μην μας ξεκουρδίζεται η κιθάρα.

 

 

Διάβασα το άρθρο του Superfunk για το σετάρισμα της κιθάρας και σε κάποια φάση λέει οτι εάν η βέργα είναι σωστά ρυθμισμένη και τα saddles είναι επίσης σωστά ρυθμισμένα τότε το action ρυθμίζεται απο το τρεμολο. Αυτό έκανα εγώ ουσιαστικά. Αφήστε που τα saddles ανεβοκατεβάζουν τις χορδές ελάχιστα.

 

Ασε μόνο 3 ελατήρια (για την ώρα). Σφίξε (ή χαλάρωσε) τις 2 βίδες που κρατάνε τα ελατήρια (αυτές που δείχνω στη φωτογραφία) έτσι ώστε το τρέμολο να γίνει σχεδόν οριζόντιο.

ss6.jpg

Όταν θα πειράζεις τις βίδες, διόρθωνε και το κούρδισμα. Εναλλάξ, (κουρδισμα-βίδες) θα το πετύχεις. Όταν έρθει αυτό περίπου οριζόντιο (λίγο "σηκωμένο") θα φέρεις και τις χορδές στο σωστό ύψος από τα σαμαράκια.

 

Βέβαια τώρα μόλις διάβασα κάπου ότι το intonation πρέπει να ρυθμίζεται με καινούργιες χορδές. Εγώ αυτές τις έχω κανα 2 βδομάδες στην κιθάρα και δεν τις έχω βάλει και σωστά, τις έχω τυλίξει αρκετές φορές την καθεμία γύρω απο το Locker.

 

Ναι έτσι είναι, αλλά από το να είναι η κιθάρα σου ξεκούρδιστη, ρύθμισέ το έτσι όπως είναι και όταν αλλάξεις χορδές το ξανατσεκάρεις. (Ετσι κι αλλιώς, όταν μάθεις να το κάνεις θα διαπιστώσεις ότι είναι περίπου όσο απλό και γρήγορο είναι το να κουρδίζεις. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks harilatron.

Λοιπόν, εμένα δε με πειράζει που είναι σηκωμένο το τρέμολο. Ίσα-ίσα, θέλω να έχω την επιλογή να μπορώ να το χρησιμοποιώ και προς τα κάτω. Το action, όπως είναι τώρα, είναι μια χαρά και αυτό. Δεν άλλαξε δραματικά βγάζοντας τα ελατήρια. Άλλαξε τόσο, ώστε να μην σβήνουν οι νότες. Τα ελατήρια τα έβαλα όπως στην εικόνα. Ένα ίσιο και 2 υπό γωνία. Οι βίδες που ενώνουν το σώμα με το τρέμολο ( αυτές οι 2 στην πλάτη της κιθάρας ) δεν είναι "χωμένες" μέσα στο σώμα όπως στην φώτο αλλά φαίνονται ακριβώς 1cm. (μάλλον δεν θα είναι τυχαία αυτή η ρύθμιση). Γιατί προτείνεται όλοι να ξανακολλήσω το τρέμολο στο σώμα? Θεωρείτε ότι τα 0,6 cm είναι πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι φοβάμαι να πειράξω τα saddles γιατί οι χορδές πρέπει να ακολουθούν το radius της ταστιέρας κάτι που εγώ δεν μπορώ να πετύχω με το "μάτι". Επίσης μου αρέσει περισσότερο ο ήχος. Σαν να έχει πιο πολλά πρίμα τώρα. Μάλλον ναι αφού μπορώ να κάνω bends στην πρώτη χορδή και δεν τα κάνω στη δεύτερη.  ;D  Eπίσης μειώθηκε η αντίσταση των χορδών και παρ'όλο που παίζω με 11άρες τα bends είναι ακόμα πιο εύκολα τώρα. Βέβαια μπορεί και να είναι ιδέα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, τα 0.6 cm είναι πολλά. (Δεν είναι ευκολόπαικτη έτσι και δεν χρειάζεται να είναι τόσο ψηλά. Εσύ δεν ήθελες χαμηλό action?  :) ).

 

Μπορείς να αρχίσεις να κατεβάζεις μια μια τις χορδές απο τις 2 μικρές allen βίδες που έχει το κάθε σαμαράκι. Μην για την καμπυλότητα των τάστων. Εκεί που θα τις φέρεις με το μάτι (βλέπεις καλά ε?  ;D ) θα είναι καλύτερα από εκεί που είναι αυτή τη στιγμή  -δηλαδή  μισό πόντο απο την ταστιέρα....

(Μπορείς πάντα να μετρήσεις "στροφές" που έκανες στην πρώτη βίδα και να κάνεις σε όλες τον ίδιο αριθμό στροφών. Ετσι θα έρθουν όλες μαζί προς τα κάτω χωρίς να διαφοροποιηθεί το σχήμα που ακολουθούν.).

 

Αν τις κατεβάσεις περισσότερο από όσο πρέπει θα αρχίσει να τρίζει. Σε αυτή την περίπτωση, (αν είναι ακόμα ψηλά) βλέπουμε τι χρειάζεται (ενδεχομένως το trussrod).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks harilatron.

Λοιπόν, εμένα δε με πειράζει που είναι σηκωμένο το τρέμολο. Ίσα-ίσα, θέλω να έχω την επιλογή να μπορώ να το χρησιμοποιώ και προς τα κάτω.

Αν εννοείς πως θες να κάνεις "σηκώματα" με το τρέμολο, λυπάμαι αλλά με το 6βιδο vintage της Highway one δεν γίνεται. Μπορείς μόνο να κάνεις "dives".

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα 0.6 cm είναι πολλά. (Δεν είναι ευκολόπαικτη έτσι και δεν χρειάζεται να είναι τόσο ψηλά. Εσύ δεν ήθελες χαμηλό action?  :) ).

 

Δοκίμασα την εξής "μαγκιά". Με την ρύθμιση του τρέμολο όπως είναι τώρα η απόσταση των χορδών από την ταστιέρα στο 12ατο τάστο ειναι 0.3 cm. Βάζοντας δύναμη στο whammy bar ώστε να κολλήσω το τρέμολο στο σώμα, βλέπω ότι η διαφορά ύψους είναι ελάχιστη! θα μπορούσα δηλαδή απλά να στρίψω μια στροφή μόνο το saddle της Ε καντίνι.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για πιο λόγο μου έβαλα ο τύπος 2 παραπάνω ελατήρια ενώ όλες οι στρατ έχουν 3! Τι είμαι δηλαδή πιο μάγκας?

Θα χώσω τις βιδες πιο μέσα ώστε να κατεβει το τρέμολο στα 3 χιλιοστα και άν τότε δημιουργήτε πάλι πρόβλημα στο bending θα ρυθμίσω το saddle μόνο της πρώτης χορδης!   Καλή αυτή η λύση?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι καλύτερα από εκεί που είναι αυτή τη στιγμή  -δηλαδή  μισό πόντο απο την ταστιέρα....

 

 

Μα καλά μισός πόντος action θεωρείται πολύ?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς πως θες να κάνεις "σηκώματα" με το τρέμολο, λυπάμαι αλλά με το 6βιδο vintage της Highway one δεν γίνεται. Μπορείς μόνο να κάνεις "dives".

 

Όταν λες σηκώματα εννοείς bends? Όταν λες dives τι εννοείς? ( Δεν τα πάω καλά με τις κιθαροπαικτικές ορολογίες  :) ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου