Προς το περιεχόμενο

Οι μαγνήτες μου μικροφωνίζουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶λλη μία ερώτηση...(έχω γεμίσει το φόρουμ χαζές ερωτήσεις!!!!)

 

Το feedback της κιθάρας στον ενισχυτή απο εξαρτάται?Το ρωτάω αυτό γιατί η κιθάρα μου (Epiphone LP Gothic με τους μαγνήτες που είχε όταν την πήρα) σε High gain ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ στους μικροφωνισμούς.Αυτό οφείλεται στους μαγνήτες?Ή στο shielding της κιθάρας?Πώς μπορώ να το μειώσω αυτό και ποιά είναι τα αρνητικά/θετικά?

 

Αυτές είναι οι απορίες μου προς το παρών στο θέμα.Συγχωρήστε με αν σας κουράζω και ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Συνήθως οι φτηνοί μαγνήτες δεν έχουν θωράκηση και μικροφωνίζουν εύκολα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάποτε Epi Les Paul Gothic και δεν αντιμετωπισα ΠΟΤΕ προβλημα με ανεπιθύμητο feedback. Προφανώς το να μειώσεις το Gain (και να χρεισημοποιήσεις ένα booster στις περιπτώσεις που χρειάζεσαι παραπάνω) να είναι η λύση ;)

 

Οι μαγνήτες της Gothic είναι ceramic designed by Gibson με αρκετά μεγάλη έξοδο. Αν δεν παίζεις Grind Death νομίζω πως οι μαγνήτες της είναι μια χαρά σε χαμηλότερα gain με όση παραμόρφωση χρειάζεται κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει με λιγότερο gain αλλά και παλι είναι αρκετό το feedback.Πχ στο προβάδικο με engl καμπίνα κεφαλή (νομίζω fireball είναι) και με 5μετρο καλώδιο γίνεται πανικός όταν βρίσκομαι στην ευθεία του ενισχυτή (επειδή είναι μικρό το προβάδικο δεν παίζει πολύς χώρος για να κινηθώ!) και δεν παιζω (απλά μπουκώνω τις χορδές) πάλι μικροφωνίζει!!!

 

Υπαίτιος γιαυτό δηλαδή είναι μόνο ο μαγνήτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με 5μετρο καλώδιο γίνεται πανικός όταν βρίσκομαι στην ευθεία του ενισχυτή

Γύρνα τη πλάτη σου στον ενισχυτή.

Eδώ μάλλον θα υπάρχει το πρόβλημα...Αν και έχω πλάτη τον ενισχυτή μικροφωνίζει για τον εξής λόγω...Δεν μπορώ να κρύψω την κιθάρα.Δεν κάνω πλάκα, απλά σκέψου ένα τύπο 1.73-4 και 57 κιλά...

 

Φίλε Flipper τό'χω σκεφτεί απλά δεν είναι λύση να καταλήξω σε grungy ήχο απο κεί που παίζω rythm σε hardcore μπάντα...

 

Ξέρω είμαι άμουσος... :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου