Προς το περιεχόμενο

Οι μαγνήτες μου μικροφωνίζουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάθε να παίζεις.

Λίγο Offensive το ύφος σου βασικά.

Το πόσο ξέρω να παίζω για τον καιρό που ασχολούμαι μπορείς να το κρίνεις ΜΟΝΟ αν με ακούσεις.

 

Απο κεί και πέρα γιαυτό τον λόγο παίζω κιθάρα για να ΜΑΘΩ να παίζω.(περιττό ίσως να αναφέρω οτι ο βαθμός του "έχω μάθει" για τον καθέναν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ σχετικός)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγο Offensive το ύφος σου βασικά.

Το πόσο ξέρω να παίζω για τον καιρό που ασχολούμαι μπορείς να το κρίνεις ΜΟΝΟ αν με ακούσεις.

 

Απο κεί και πέρα γιαυτό τον λόγο παίζω κιθάρα για να ΜΑΘΩ να παίζω.(περιττό ίσως να αναφέρω οτι ο βαθμός του "έχω μάθει" για τον καθέναν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ σχετικός)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

:D

 

Kαλά φίλε "Νονέ", θα μάθεις σιγά σιγά ποιους πρέπει να παίρνεις στα σοβαρά σ'αυτό το φόρουμ... :roll: :wink:

 

Τώρα, για το πρόβλημά σου, θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις potted τους μαγνήτες σου με παραφίνη. Καλύτερα να το κάνει κάποιος που να ξέρει γιατί το λιγώτερο θα ήταν να κάψεις κανένα δάκτυλο... :wink:

 

Ωστόσο ακόμα καλύτερο θα ήταν να επενδύσεις σε ένα καλό σετ μαγνητών, ούτως ή άλλως ή Epiphone δεν έχει κάτι αξιόλογο by default.

 

Όταν ανοίξεις την κιθάρα επίσης καλή ιδέα θα ήταν να περάσεις με γραφίτη τις εσοχές των μαγνητών και των ηλεκτρονικών (αν δεν έχουν ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:D

 

Kαλά φίλε "Νονέ"' date=' θα μάθεις σιγά σιγά ποιους πρέπει να παίρνεις στα σοβαρά σ'αυτό το φόρουμ... :roll: :wink:

 

Τώρα, για το πρόβλημά σου, [b']θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις potted τους μαγνήτες σου με παραφίνη.[/b] Καλύτερα να το κάνει κάποιος που να ξέρει γιατί το λιγώτερο θα ήταν να κάψεις κανένα δάκτυλο... :wink:

 

Ωστόσο ακόμα καλύτερο θα ήταν να επενδύσεις σε ένα καλό σετ μαγνητών, ούτως ή άλλως ή Epiphone δεν έχει κάτι αξιόλογο by default.

 

Όταν ανοίξεις την κιθάρα επίσης καλή ιδέα θα ήταν να περάσεις με γραφίτη τις εσοχές των μαγνητών και των ηλεκτρονικών (αν δεν έχουν ήδη).

Αυτό όμως δεν θα κάνει τον ήχο αρκετά μουντό?(είναι που είναι :-P)

 

Απ'όσο ξέρω αυτό το κάνουν στις κιθάρες τους οι Messugah.Eξού και ο χαρακτηριστικός ήχος τους...

 

Σκεφτόμουν για αγορά καινούριων μαγνητών αλλά δρομολογώ σιγά σιγά αγορά αξιόλογου ενισχυτη (βλέπε σχετικό thread που έχω ανοίξει...) και μετά έρχεται και αλλαγή μαγνητών...

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο.Οι μαγνήτες που έχουν απο πάνω το "προστατευτικό" για πιό λόγω υπάρχει.Κατα πόσο επηράζει τον ήχο και πώς?

 

(προστατευτικό εννοώ το κάλυμα που έχουν και δεν φαίνεται ο μαγνήτης.Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα!Δεν ξέρω πως λέγεται βασικά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου προσβλητικό.

 

Λες ότι δεν μπορείς να ελέγξεις το feedback. Αν φταίνε οι ρυθμίσεις του ενισχυτή, τότε προφανώς πρέπει να μάθεις την αίσθηση του μέτρου (που κατά κανόνα λείπει από πολλούς που ασχολούνται με punk/thrash/hardcore).

 

Το πιθανότερο όμως είναι ότι δεν έχεις εξασκηθεί αρκετά στο muting, οπότε πρέπει να μάθεις να παίζεις, ξεκινώντας από το clean. Κάποια στιγμή μπορεί να καταλάβεις ότι δε φταίει πάντα ο μαγνήτης, ο ενισχυτής, το καλώδιο, η κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου προσβλητικό.

 

Λες ότι δεν μπορείς να ελέγξεις το feedback. Αν φταίνε οι ρυθμίσεις του ενισχυτή' date=' τότε προφανώς πρέπει να μάθεις την αίσθηση του μέτρου (που κατά κανόνα λείπει από πολλούς που ασχολούνται με punk/thrash/hardcore).

 

Το πιθανότερο όμως είναι ότι δεν έχεις εξασκηθεί αρκετά στο muting, οπότε πρέπει να μάθεις να παίζεις, ξεκινώντας από το clean. Κάποια στιγμή μπορεί να καταλάβεις ότι δε φταίει πάντα ο μαγνήτης, ο ενισχυτής, το καλώδιο, η κιθάρα.[/quote']

Δεν ασχολούμαι με punk ή thrash.

Eπίσης ούτε ΜΟΝΟ με Hardcore.Λές αυτή η μη αίσθηση του μέτρου που έχω να με βοηθήσει να ασχοληθώ σοβαρότερα με το hardcore?

 

Θα δείξει...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Godfath3r, οι περισσότεροι humbuckers είναι wax potted, δηλαδή γεμισμένοι με κερί (παραφίνη, καλά το είπε ο Abraxas) για να μην έχουν δυνατότητα τα εσωτερικά τους εξαρτήματα να πάλλονται (και να σε ξεκουφαίνουν τα σφυρίγματα). Προφανώς οι δικοί σου δε είναι. Τί κιθάρα/μαγνήτες έχεις;

 

Δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να προηγηθούν οι μαγνήτες του ενισχυτή, αλλά εσύ ξέρεις το βάθος της τσέπης σου καλύτερα.

 

Τώρα, σε σχέση με την επιρροή του wax potting ή του αν οι μαγνήτες σου είναι open coil ή όχι, ας περριμένουμε να γίνει μέλος του Noiz ο Eric Johnson και θα μάθουμε μια και καλή... :lol: :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ στο προβάδικο με engl καμπίνα κεφαλή (νομίζω fireball είναι) και με 5μετρο καλώδιο γίνεται πανικός όταν βρίσκομαι στην ευθεία του ενισχυτή (επειδή είναι μικρό το προβάδικο δεν παίζει πολύς χώρος για να κινηθώ!) και δεν παιζω (απλά μπουκώνω τις χορδές) πάλι μικροφωνίζει!!!

 

Κατά την ταπεινή άποψη απλά παίζεις πιο δυνατά από όσο χρειάζεται. Θα κουφαθείτε όλοι εκεί μέσα, και δε σου κάνω πλάκα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει όταν λέω πανικός προφανώς και ψιλο-υπερβάλω.Απλα θέλω να πώ πως μικροφωνίζει αρκετά...Οι εντάσεις θα έλεγα πως είναι μιά χαρά!!!

 

Σε καμμία περίπτωση δηλαδή δεν βάζω τέρμα τον ενισχυτή...Σίγουρα κάτω απο 7...

 

Εdit:

@ Earendil,

Δεν ξέρω τι μαγνήτες ακριβώς έχει πάνω η κιθάρα μου...Αλλά προς το παρών δεν θα τους αλλάξω.Ο ήχος του bridge με ικανοποιεί (για την κατηγορία του, δηλαδή των φθηνών μαγνητών)

 

Το τελευταίο που λές δεν το καταλαβαίνω... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου