Προς το περιεχόμενο

Slow and Easy


hyperpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι καρτα ηχου εχεις?

Αφου παιζεις με μπακιν τρακς,τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα,πιστεψε με.

Ακομα και το Cubase,αν βρεις τα Guitar rig,ειναι παιχνιδι.

Θελει καποιον να ερθει ενα απογευμα και σε μια ωρα,θα χεις ηχους απο SRV και ΒΒ king mexri καραφλα..

Τα recording tips ειναι η συνεχεια.Εξισου απλα,για να ακουστεις οχι απλα αξιοπρεπως αλλα και με αξιωσεις αν κοβουν τ αυτια σου.

Εδω ειμαστε.

Βρες ενα προγραμμα που να δεχεται vst-plugins.

 

Της Γαλιλαιας?

Οχι ρε,της Μελινας. :P

 

Κατσε ρε σοβαρεψου και γραψε κανα South τωρα που μαι ξεραιλα σα τσ ερημος της Ιουδαιας... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι αν ΗΘΕΛΕΣ να πετύχεις τον συγκεκριμένο (όντως flat) ήχο με γεια σου με χαρά σου (σε κάποιους αρέσει αυτό και το προσπαθούν επί τούτου). Αν όχι, τότε άκουσε τον freerock.

 

καθόσον από πρόγραμμα εγγραφής γνωρίζω μόνο το audacity,

Αυτό δεν "παίρνει" vst (δηλαδή amplitube, Guitar Rig, κλπ)?

 

Κατσε ρε σοβαρεψου και γραψε κανα South τωρα που μαι ξεραιλα σα τσ ερημος της Ιουδαιας... :D

Φίλος το South θέλει....... "υγρό" με πάνω από 40%vol να τρέχει στο "λάστιχο" (τον οισοφάγο εννοώ)! ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος το South θέλει....... "υγρό" με πάνω από 40%vol να τρέχει στο "λάστιχο" (τον οισοφάγο εννοώ)! ;D

 

Παρτονα τοτενες και ποτιστόνα κανα Κομφορτ.42% νομιζω εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτονα τοτενες και ποτιστόνα κανα Κομφορτ.42% νομιζω εχει...

Ούτε για 20% δεν το κόβω (δεν είμαι ειδικός). Αλλά είναι μια καλή αρχή. Το θέμα είναι να τονε πετύχω εύκαιρο (αν το καταφέρω θα γράψει καμιά δεκαριά σερί)! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο εμένα ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ το drive του ενισχυτή σου, περισσότερο από το satchurator...Εδώ βέβαια δεν μου φάνηκε και πολύ η διαφορά γιατί έχω την εντύπωση ότι παίζεις με low gain και με χαμηλό tone. Αν έπαιζες με πιο πολύ gain ένα πιο ''δυνατό'' κομμάτι, πιστεύω θα ακούγονταν πιο πολύ η διαφορά (ειδικά αν το κομμάτι δεν ήταν του Satriani αλλά ένα απλό hard rock track).

 

Πάνο, εφόσον ο Σταύρος που είναι έμπειρος σε τέτοια θέματα μιλάει για 10% απόδοση του line out σε οποιοδήποτε ενισχυτή, η λύση είναι είτε ένα καλύτερο recording πρόγραμμα που να δέχεται vst, είτε αυτό που σου πρότεινα εγώ (και ας τοποθετηθούν και οι άλλοι συμφορουμίτες επ'αυτού):

 

Εφόσον ΔΕΝ παίζεις live - πρόβες κ.τ.λ., ο ενισχυτής θα πάει λίγο ''χαμένος'' αν ό,τι ηχογραφείς το κάνεις με guitar rig-amplitube software. Κρίμα είναι γιατί έχεις πολύ καλό ενισχυτή και ένα κάπως ολοκληρωμένο pedalboard που έφτιαξες σιγά σιγά. Άρα πάρε ένα 57άρι, μάθε να στήνεις την όλη φάση και ηχογράφησε έτσι. Δεν ξέρω αν αυτή η διαδικασία είναι πιο επίπονη (γι αυτό ζητώ τη γνώμη των συμφορουμιτών) αλλά κρίμα είναι να πάει χαμένο το ''ζωντανό'' σου guitar rig. Ή, κάνε τουλάχιστον και τα δυο...το ένα δεν αποκλείει το άλλο... ;)

 

Υ.Γ. Εγώ δεν θεώρησα ποτέ τον είχα σου ''κακό'' (άντε με εξαίρεση μια-δυο περιπτώσεις). Αλλά, αυτή η συζήτηση γίνεται -φαντάζομαι- επειδή λόγω μουσικού φόρουμ, εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο όσον αφορά τον ήχο. Και σε μας τους κιθαρίστες μας αρέσει να ''βασανιζόμαστε'' πάνω σε τέτοια θέματα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο εμένα ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ το drive του ενισχυτή σου, περισσότερο από το satchurator...Εδώ βέβαια δεν μου φάνηκε και πολύ η διαφορά γιατί έχω την εντύπωση ότι παίζεις με low gain και με χαμηλό tone. Αν έπαιζες με πιο πολύ gain ένα πιο ''δυνατό'' κομμάτι, πιστεύω θα ακούγονταν πιο πολύ η διαφορά (ειδικά αν το κομμάτι δεν ήταν του Satriani αλλά ένα απλό hard rock track).

 

Πάνο, εφόσον ο Σταύρος που είναι έμπειρος σε τέτοια θέματα μιλάει για 10% απόδοση του line out σε οποιοδήποτε ενισχυτή, η λύση είναι είτε ένα καλύτερο recording πρόγραμμα που να δέχεται vst, είτε αυτό που σου πρότεινα εγώ (και ας τοποθετηθούν και οι άλλοι συμφορουμίτες επ'αυτού):

 

Εφόσον ΔΕΝ παίζεις live - πρόβες κ.τ.λ., ο ενισχυτής θα πάει λίγο ''χαμένος'' αν ό,τι ηχογραφείς το κάνεις με guitar rig-amplitube software. Κρίμα είναι γιατί έχεις πολύ καλό ενισχυτή και ένα κάπως ολοκληρωμένο pedalboard που έφτιαξες σιγά σιγά. Άρα πάρε ένα 57άρι, μάθε να στήνεις την όλη φάση και ηχογράφησε έτσι. Δεν ξέρω αν αυτή η διαδικασία είναι πιο επίπονη (γι αυτό ζητώ τη γνώμη των συμφορουμιτών) αλλά κρίμα είναι να πάει χαμένο το ''ζωντανό'' σου guitar rig. Ή, κάνε τουλάχιστον και τα δυο...το ένα δεν αποκλείει το άλλο... ;)

  Το gain είναι στη μέση όπως και η ένταση της κιθάρας, ενώ ο τόνος είναι τέρμα κάτω, όπως έγραψα.

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να παίζω με τον ενισχυτή και τα πετάλια, καθότι της παλαιάς σχολής, παρά με τα προγράμματα, παρότι είναι και καλά και εύκολα σχετικά και αρκετά αξιοπρεπή σε ήχο πλέον. Αλλά όπως με όλα στην ζωή σε κάτι κερδίζεις, σε κάτι χάνεις  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου