Προς το περιεχόμενο

E# = F and B# = C εναρμόνιες ?


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν θα γραψει ποτε σε αρμονικο μινορε...δεν υπαρχει αυτο το πραγμα σε μινορε αρμονια

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Παρακαλώ αν μπορείς κάπως πιο πρακτικά {Στο παράδειγμα που έδωσα} να αναλύσεις ξανά την προηγούμενη μου ερώτηση υπ\ αριθμ' 6

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα το θέμα μ' αυτές τις 2 εναρμόνιες επειδή έχουν μεγάλη σπουδαιότητα στη χρωματική φυσαρμόνικα.

Παρατηρώντας μια χρωματική των 12 οπών (3 οκτάβες) παρακάτω βλέπουμε ότι:

 

http://www.box.net/shared/cqo3z0b5z0nz5fl09arn

 

η νότα F    παίζεται στη 2η οπή με ρούφηγμα με τον μοχλό (slide)  προς τα έξω (out)

 

η νότα E#  παίζεται στη 2η οπή με φύσημα με τον μοχλό (slide)  προς τα μέσα (in).

 

Αυτό μας δίνει τη ευχέρεια να ανταλλάζουμε αναπνοή (ξεκούραση) αλλά και σε μερικά κλειδιά να επιτυγχάνουμε τέλειο Legato.

 

Αν κάποιος ξέρει να μας πεί αν κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε άλλο μουσικό πνευστό όργανο.

 

Ανέφερα επίσης ότι δεν είχα ξανασυναντήσει , πριν ασχοληθώ με τη χρωματική φυσαρμόνικα, αυτές τις εναρμόνιες γιατί σε καμιά απ' τις φωτογραφίες πιάνου που έχω δεν αναφέρονται ως Ε# και Β#.

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Παρακαλώ αν μπορείς κάπως πιο πρακτικά {Στο παράδειγμα που έδωσα} να αναλύσεις ξανά την προηγούμενη μου ερώτηση υπ\ αριθμ' 6

Αυτο ειναι μεγαλο θεμα...Θα σας γραψω αλλα αργοτερα...

 

Σας ειπα...αν ειμαστε σε F#m εχουμε αλλοιωσεις F# C# G# D#,

F#,G#,A,B,C#,D#,E οι νοτες της ΣΧΕΤΙΚΗΣ μαντζορε (Α)

Οπως βλεπεται υπαρχει E και οχι E#...To E# προκειπτει απο τον 5ο τροπο της αρμονικης μινορε που σε μια μινορε αρμονια δρα ως ΔΕΣΠΟΖΟΥΣΑ(αρμονια χωρις Δεσποζουσα δεν ειναι αρμονια εκτως και αν ειναι τροπικη)οποτε για να εχει δεσποζουσα η F#m αυτοματα το C#m(φρυγιος τροπος) γινεται C#7(mix b9b17)Αυτο το 3 μεγαλο που εχουμε για να μετατραπει ο φρυγιος σε μιξολυδιο ειναι το 7(E# της αρμονικης)

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου