Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα μεταλλικού ταμπούρου με διπλό δέρμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Μπορώ να κουρδίσω το Black beauty (χ6,5) με μονό δέρμα, από αρκετά χαμηλά έως πολύ ψηλά χωρίς πρόβλημα και με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Δεν μπορώ με τίποτα να πετύχω όμως καλό αποτέλεσμα κάτω απο μεσαίο-ψηλο κούρδισμα με διπλό (coated emperor συγκεκριμένα), αλλά και σχετικά ψηλά που είναι καλό το αποτέλεσμα έχω καλή ατάκα αλλά πολύ μετριασμένο όγκο.

Ήλπιζα σε βελτιωμένο όγκο με το διπλό δέρμα..

Καμια ιδέα κανείς;

Κάνω κάτι λάθος ή απλά αυτό που θέλω δε γίνεται..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Ο ογκος ειναι οντως βελτιωμενος  με το διπλο δερμα (για εμενα τουλαχιστον), απλα νομιζω οτι δεν σου κανει το εμπερορ και χρειαζεσαι αλλο δερμα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.

Εφοσον το προβλημα δεν ειναι το κουρδισμα θα σου προτεινα να δοκιμασεις αλλο δερμα.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Μπορώ να κουρδίσω το Black beauty (χ6,5) με μονό δέρμα, από αρκετά χαμηλά έως πολύ ψηλά χωρίς πρόβλημα και με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Δεν μπορώ με τίποτα να πετύχω όμως καλό αποτέλεσμα κάτω απο μεσαίο-ψηλο κούρδισμα με διπλό (coated emperor συγκεκριμένα), αλλά και σχετικά ψηλά που είναι καλό το αποτέλεσμα έχω καλή ατάκα αλλά πολύ μετριασμένο όγκο.

Ήλπιζα σε βελτιωμένο όγκο με το διπλό δέρμα..

Καμια ιδέα κανείς;

Κάνω κάτι λάθος ή απλά αυτό που θέλω δε γίνεται..;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψαχνετε με 2πλα δερματα!Στην ουσια μαφλαρετε το snare!!Ο ογκος του black beauty δεν σε φτανει ;;Περιεργο!Αλλαξε δερμα και προσπαθησε παλι.Αυτοι που θελουν περισσοτερο ογκο παντως  εχουν ξυλινα snares 8Χ14 η και 7X 15 !!Tα μεταλλικα ειναι πιο  stantard νομιζω .Επαιζα με ενα Tama birch 14X6 και ειχα ικανοποητικο ογκο .Τωρα παιζω με ενα acrolite και δεν εχω τον ογκο που θα ηθελα !!Και μιλαμε παντα για live οχι σε στουντιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως διπλο Emperor εχω στο δικο μου 6.5X14  BB (σε ολα τα βαθυτερα απο

5.5 ιντσες ταμπουρα διπλο Emperor ή CS coated βαζω παντα )  & μια χαρα ογκο και αρμονικες εχει ακομα και σε χαμηλα κουρδισματα,αρα κατα 90% φταιει ο τροπος που το κουρδιζεις,ψαξε λιγο στο you tube για John Bohnam snare tuning ισως σε βοηθησει.

 

Αυτοι που θελουν περισσοτερο ογκο παντως  εχουν ξυλινα snares 8Χ14 η και 7X 15

 

ακριβως αν και 7X 15 snare δεν εχω δει (εχουμε στο στουντιο ενα N&C 7X14 που σκοτωνει βεβαια) ,εχω δει ομως αυτο & το θελω,το θελω,το θελω πολυ... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Ο ογκος ειναι οντως βελτιωμενος  με το διπλο δερμα (για εμενα τουλαχιστον), απλα νομιζω οτι δεν σου κανει το εμπερορ και χρειαζεσαι αλλο δερμα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.

Εφοσον το προβλημα δεν ειναι το κουρδισμα θα σου προτεινα να δοκιμασεις αλλο δερμα.

 

 

 

 

 

Τι αλλο διπλό να δοκίμαζα εαν το απλό emperor ήδη μου έχει αφαιρέσει πολλες απο τις πανέμορφες αρμονικές του BB..

 

Μην το ψαχνετε με 2πλα δερματα!Στην ουσια μαφλαρετε το snare!!Ο ογκος του black beauty δεν σε φτανει ;;Περιεργο!Αλλαξε δερμα και προσπαθησε παλι.Αυτοι που θελουν περισσοτερο ογκο παντως  εχουν ξυλινα snares 8Χ14 η και 7X 15 !!Tα μεταλλικα ειναι πιο  stantard νομιζω .Επαιζα με ενα Tama birch 14X6 και ειχα ικανοποητικο ογκο .Τωρα παιζω με ενα acrolite και δεν εχω τον ογκο που θα ηθελα !!Και μιλαμε παντα για live οχι σε στουντιο !

Γενικά τις περισσότερες φορές στα ταμπούρα τα κάνω όλα με ambassador άντε το πολύ ambassador x και λιγότερο συχνά cs.

Για να προσπαθήσω να το εκφράσω καλύτερα, ο όγκος στο BB είναι μια χαρά με τα μονά. Ήθελα ομως παράλληλα λιγο πιο "παχιά" ατάκα. Τα cs ενώ σε ξύλινα μαμουν εαν θέλεις λίγο περισσότερη ατακα, σε μεταλλικά ταμπούρα "ξυρίζουν" λίγο νομίζω...

 

Superfunk θα παίξω λίγο ακόμα με Bohnam κούρδισμα αλλα αισθάνομαι ότι unmiced θα είναι πιο στεγνό απ' όσο θα το ήθελα..

Όσο για το baritone προβλέπω Ομηρικό καυγά με τη γυναικα μου όταν το ακούσω από κοντά και αρχίσω να το θέλω και εγώ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Δοκιμασε και το vintage A που ειναι διπλο 7,5+3 αντι του εμπερορ που ειναι 7+7,

λογικα θα εισαι καλυτερα με τις αρμονικες αλλα θα χανεις λιγο σε ατακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aυτο που ψαχνεις ειναι κατα πασα πιθανοτητα πιο παχυς ηχος στην ατακα. Το emperor μαλλον σου σκοτωνει ομως το "σωμα" του ηχου...Βαλε CS coated, η πιο εγγυημενη λυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου