Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Flamenco κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, καλωσήρθα κτλ κτλ...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ και με ποιό τρόπο να μάθω flamenco κιθάρα. Είμαι παντελώς άσχετη με μουσική (θεωρία) και δεν παίζω κάποιο άλλο όργανο // και αρκετά μεγάλη-21 (ναι τώρα το θυμήθηκα  >:( )

Τι μου προτείνετε να κάνω? Να απευθυνθώ σε κάποιο ωδείο? Να κάνω ιδιαίτερα με κάποιο καθηγητή? Να ξεκινήσω διαβάζοντας βιβλία και μετά με καθηγητή? Έχω πελαγώσει λίγο....

 

Ευχαριστώ...

 

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτα από όλα καλώς ήλθες.

Δεύτερο. Δεν είσαι και τόοοοσο μεγάλη.

Επειδή το flamenco έχει ιδιαίτερες τεχνικές μπορεί να είναι καλύτερα να βρείς κάποιο δάσκαλο ώστε να έχεις καλές βάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωδείο και θα σε βάλουν σε σειρά για όλα και θα πάρεις πιο οργανωμένα τη γνώση από να το παλεύεις μόνη σου.

Προτίμησε μοντέρνο ωδείο, έναντι κλασσικού.

 

Και 21 για να ξεκινήσεις είναι μια χαρά ηλικία, ειδικά αν το πάρεις ζεστά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να βρεθώ σε μια παρέα με μια καθηγήτρια του ΚΩΔ και ρωτώντας την μου απάντησε ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσω κλασική και μετά από 6-7 χρόνια κλασικής τότε βλέπουμε (η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη βιολί διδάσκει αλλά υπέθεσα οτι κάτι ξέρει). Χωρίς να σημαίνει ότι δεν το παίρνω σοβαρά απλά μου φάνηκε λίγο δογματική και θέλησα μια δεύτερη γνώμη.

 

Θενκς πάντως...

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμένη η γνώση δε θα πήγαινε, αλλά είμαι της άποψης καλύτερα να ξεκινάς με αυτό που θες να μάθεις και όχι να πας να κάνεις άλλα.

 

Βέβαια λογικά μιας και δεν έχεις ξαναπαίξει, σίγουρα τα πρωτα 2 χρόνια θα σου φύγουν να κάνεις βασικά μαθήματα τεχνικής.

Αν τώρα ο καθηγητής που επιλέξεις έχει γνώσεις στο φλαμένκο, θα μπορεί να σε εισάγει σιγά σιγά παράλληλα με τις ασκήσεις σου και στον ήχο αυτό.

 

Επίσης τι είναι το ΚΩΔ;

(κεντρικό ωδείο; κλασσικό ωδείο; κάτι άλλο;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας κάνει 5 χρόνια κλασσική με αρκετά γρήγορη πρόοδο, θα σου πω πως πριν του-λά-χι-στον τόσα χρόνια κλασσικής δεν έχει πολύ νόημα να περάσεις στο φλαμένκο, είναι πολύ απαιτητικό είδος

 

προσωπική γνώμη πάντα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα τα μαθηματα πανω στην κλασικη καλο θα κανουν, οπως και οποιοδηποτε μαθημα που θα εχει σχεση με την μουσικη, αφου οπως μας ειπε η φιλη δεν εχει καμια εμπειρια απο κανενα οργανο.

αλλα, απο την μικρη μου σχεση με την φλαμενγκο κιθαρα και με την αρκετουτσικη σχεση μου με την κλασικη, μπορω να πω πως ειναι δυο σχεδον διαφορετικα οργανα.

 

ειναι σαν να λεμε πως θελω να μαθω ηλεκτρικη, αλλα μου ειπαν πως πρεπει να ξεκινησω με κλασικη.(κατι που ακουγεται συχνα)

σιγουρα θα βοηθησει, αλλα δεν ειναι και αναγκαιο...

 

γνωμη μου παντα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, πραγματι, αλλα εχει πολλες διαφορετικες τεχνικες και στο δεξι και στο αριστερο χερι, εχει σχετικα διαφορετικες αρμονιες σαν μουσικη και διαφορετικο φιλινγκ γενικοτερα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου