Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός video-nuendo


Thunder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζω καιρό τώρα το site και έχω βρεί πολλες λυσεις στα προβληματα μου αλλά μόλις τώρα γράφτηκα γιατι έχω μια ερωτηση

Εχω μια RME800 Fireface και μπορώ να δανειστώ ενα video sony beta sp.Μπορώ να το συγχρονίσω ώστε να τρέχει με το cubase για να κάνω μιξη στη μουσική και τους ήχους ?Μου έχουν πει οτι γινεται αλλά δεν ξερω πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους βίντεο είναι αυτό; Έχει LTC έξοδο;

 

Αυτό μπορεί να γίνει μέσω SMPTE αλλά πρέπει να υποστηρίζεται από το βίντεο ή να έχεις έναν εξωτερικό SMPTE generator. Το σήμα αυτό πρέπει να το καταγράψεις στο audio κανάλι του video (αφού πρώτα αντιγράψεις στο Nuendo το αυθεντικό audio σήμα του video, γιατί θα χαθεί!)

 

Εναλλακτικά: με ένα video-capture μετάφερε το αναλογικό βίντεο που έχεις σε κάποια ψηφιακή μορφή (π.χ. .avi) και δούλεψε με αυτό στο Nuendo (στο Cubase δεν ξέρω αν γίνεται). Αν δεν έχεις video-capture μπορείς να πας σε ένα φωτογραφείο ή κάποιον σχετικό να στο κάνει (δε νομίζω ότι το κόστος είναι μεγάλο).

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To video είναι αναλογικό και έχει 4 κανάλια audio + 1 κανάλι TC.

Με ποιό τρόπο είναι δυνατόν -όπως το σκέφτομαι- να μετατρέψω το TC που είναι γραμμένο στο video σε MTC? σκέφτομαι οτι μέσω του midi in της κάρτας ήχου να ορίσω στο sync setup στο transportation του Nuendo να παίρνει midi time code από την κάρτα. οπότε θα γίνει το nuendon slave στο video. τι λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς έναν synchronizer, κάτι σαν τον

 

Rosendahl Wif

 

Αν πρόκειται για 1 project, σκέψου την περίπτωση να δώσεις την κασέτα να στην κάνουν ψηφιακή.

 

Αν πάλι κάποιος γνωρίζει κάτι καλύτερο, θα σου πει. Εγώ μία φορά δούλεψα αναλογικό βίντεο και αυτό με εξοπλισμό άλλων...

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλέπω πιθανή τη λυση του του wif. ξέρω τη συσκευή αλλά η τιμή της είναι απαγορευτική. δεν υπάρχει δηλαδή τρόπος με κάποιο box όπως ένα midiman ας πούμε να αλάξω το TC σε MTC?

μη σε ταλαιπωρώ άλλο.Κάτι θα υπάρχει. όπως και νάναι σ ευχαριστώ για την καλή διάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε thunder υπάρχουν 3 λύσεις στο πρόβλημά σου.

 

Το workstation να είναι slave και το videο master. Ο λόγος που δεν γίνεται έτσι απλά και φτηνά να συγχρονίσεις το workstation με MTC είναι εξαιτίας του sample clock.Για να αναπαραχθεί audio σε ένα workstation χρειάζεται κάποιο ψηφιακό sample clock source σαν σημείο αναφοράς. Στις περισσότερες εφαρμογές το sample clock το workstation το παίρνει από τον εσωτερικό κρύσταλλο της κάρτας ήχου. Στη περίπτωση του συγχρονισμού χρειάζεται εκτός από το MTC και ένα εξωτερικό sample clock που μεταφράζει συνεχώς τις μικροαλλαγές ταχύτητας του transport της ταινίας σε αντίστοιχες αλλαγές της συχνότητας του sample clock πχ από 44.100 σε 44.150 Hz) . Η πιο συνηθισμένη σύνδεση εξωτερικού sample clock είναι το λεγόμενο Word clock. ¶ρα το synchronizer που θα χρειαστείς πρέπει εκτός από MTC να έχει και έξοδο Word clock γι αυτό και το κόστος τους είναι σχετικά μεγάλο.

 

Το workstation να είναι master και το videο slave. Αυτό είναι απλό αρκεί το video να έχει είσοδο LTC και να μπορεί να συγχρονιστεί με SMPTE.Αυτό θα πρέπει να το διαβάσεις στο εγχειρίδιο του video που θα πάρεις για να είσαι σίγουρος ότι γίνεται.. Αν το video συγχρονίζεται , βάζεις ένα SMPTE plugin insert στο cubase και το ρυθμίζεις να δίνει έξοδο σε μια από τις εξόδους της κάρτας σου την οποία ενώνεις με το LTC in του video.( επειδή τη τελευταία φορά που διάβασα εγχειρίδιο από Sony betacam ήταν το 1995 δεν θυμάμαι σχετικά με το πώς γίνονται slave).

 

Η τρίτη λύση είναι αυτή που σου είπε ήδη ο gerasimos και νομίζω είναι και η πιο καλή , να πας να σου μεταφέρουν την κασέτα σε αρχείο video με το SMPTE να φαίνεται σε κάθε καρέ. Έτσι θα έχεις την εικόνα στο desktop σου και θα γράψεις μουσική απερίσπαστος από τα διάφορα θέματα συγχρονισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου