Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία κάρτας ήχου και adat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Καλημέρα :)

 

Βρέθηκε στα χέρια μου ένα παλιό Alesis xt και επ' ευκαιρίας θέλω να δοκιμάσω κάποια possibilities. Αφενός θέλω να ηχογραφήσω κάτι σε ταινία, αφετέρου θέλω να το δοκιμάσω ως ad/da μετατροπέα, έναντί αυτού της κάρτας ήχου.

 

Χρησιμοποιώ μια saffire pro40 αυτή την στιγμή, η οποία έχει balanced αναλογικές εξόδους, όπως και optical adat in/out, καθώς και spdif. To Alesis xt έχει unbalanced in/out καθώς και optical in/out που μεταφέρει και τα 8 κανάλια ταυτόχρονα.

 

Πώς μπορώ να συνδέσω κάρτα ήχου και adat, ώστε να χρησιμοποιήσω μόνο τις προενισχύσεις της κάρτας ήχου, η ad/da μετατροπή να γίνεται από το alesis και η ηχογράφηση να λαμβάνει χώρα στο cubase κυρίως, που ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ, ή και στο Alesis;

 

Ελπίζω να μην κούρασα κι ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω του Saffire Mix Control κάτι μπορεί να γίνει, να στείλεις δηλαδή το σήμα από τον προενισχυτή απευθείας σε μια έξοδο της κάρτας, από εκεί στο ADAT και πάλι μέσα μέσω ψηφιακής.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι περιττά και χωρίς κανένα νόημα. Το ότι έχουμε κάτι στα χέρια μας δε σημαίνει ότι πρέπει και να το χρησιμοποιούμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια όλα αυτά είναι περιττά και χωρίς κανένα νόημα. Το ότι έχουμε κάτι στα χέρια μας δε σημαίνει ότι πρέπει και να το χρησιμοποιούμε  ;)

 

Σε αυτό επέτρεψέ μου να διαφωνήσω χωρίς να επιχειρηματολογήσω :)

 

Σχετικά με τον τρόπο που πρότεινες, το σήμα στο optical out της saffire, δεν θα έχει περάσει από ad μετατροπή;

 

Μια σκέψη μου είναι η εξής: από τις 8 balanced αναλογικές  εξόδους της κάρτας ήχου, στις 8 αναλογικές unbalanced εισόδους του adat, μέσω καλωδίων balanced in -> unbalanced out και από το optical out του adat στο optical in της saffire.

 

Επιτυγχάνει τον σκοπό μου άραγε μια τέτοια συνδεσμολογία;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το alesis δεν θα ειναι καλητερο απο saffire επειδη το alesis εχει 18 bit convertors ενω η saffir  24 bit convertors.

Φαντάζομαι ότι θα έχει διαφορετικούς, σίγουρα. Από την άλλη, δεν ξέρω αν όντως τα bit είναι καθοριστικός παράγοντας στον καλύτερο ή χειρότερο (έστω υποκειμενικά) ήχο. Αν θέλει κάποιος να επεκταθεί...

 

adat out alesis ==> adat in saffire

adat in alesis ==> adat out saffire

 

Σχετικά με την παραπάνω συνδεσμολογία, αν και μοιάζει προφανής, θεωρώ πως δεν έχω καταλάβει την δρομολόγηση του σήματος. Αν το σκεφτώ λογικά, το αναλογικό σήμα από τους προενισχυτές θα μετατρέπεται σε ψηφιακό στο ad της κάρτας ήχου, ώστε να δίνει ψηφιακό σήμα στο optical out της κάρτας. Είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πώς μπορώ να συνδέσω κάρτα ήχου και adat, ώστε να χρησιμοποιήσω μόνο τις προενισχύσεις της κάρτας ήχου, η ad/da μετατροπή να γίνεται από το alesis και η ηχογράφηση να λαμβάνει χώρα στο cubase κυρίως, που ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ, ή και στο Alesis;

 

Ελπίζω να μην κούρασα κι ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

 

 

Δυστυχώς δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σχετικά με τον τρόπο που πρότεινες, το σήμα στο optical out της saffire, δεν θα έχει περάσει από ad μετατροπή;

 

 

 

Δε θα χρησιμοποιήσεις το Optical Out αλλά τις αναλογικές εξόδους της κάρτας. Μέσω του Saffire Mix Control θα στείλεις με direct monitoring το σήμα από τους προενισχυτές, απευθείας σε αντίστοιχες εξόδους.

 

Το καλύτερο- χειρότερο είναι υποκειμενικό. Το σίγουρο είναι ότι θα χάσεις δυναμική περιοχή, χωρίς ουσιαστικό όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα χρησιμοποιήσεις το Optical Out αλλά τις αναλογικές εξόδους της κάρτας. Μέσω του Saffire Mix Control θα στείλεις με direct monitoring το σήμα από τους προενισχυτές, απευθείας σε αντίστοιχες εξόδους.

 

 

Xρησιμοποιεί τους μετατροπείς της κάρτας έτσι όμως.. δεν θέλει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Xρησιμοποιεί τους μετατροπείς της κάρτας έτσι όμως.. δεν θέλει αυτό.

 

Δηλαδή στις αναλογικές εξόδους της κάρτας, το σήμα έχει ήδη υποστεί ad/da μετατροπή;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου