Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Flamenco κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eκτός από ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω, το ωδείο, όπως και κάθε άλλο μάθημα, δίνει την αφορμή αλλά και το ερέθισμα να ασχοληθείς πιο πολύ και πιο συστηματικά, κάτι που δεν συμβαίνει όταν μαθαίνουμε μόνοι. Κοινώς, την κιθάρα θα την πιάνεις μια στο τόσο, αναλόγως με τις διαθέσεις και τον ελεύθερο χρόνο. Όταν είσαι με κάποιο καθηγητή όμως θα νιώσεις και την υποχρέωση να είσαι διαβασμένος και έτσι, παράλληλα με το σωστό υπόβαθρο, η μελέτη και η ενασχόληση θα μπουν σε μια σειρά (ΓΚΑΝΤ! τόσο δασκαλίστικα πια? πάει, γεράσαμε Χώστα μου...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να βρεθώ σε μια παρέα με μια καθηγήτρια του ΚΩΔ και ρωτώντας την μου απάντησε ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσω κλασική και μετά από 6-7 χρόνια κλασικής τότε βλέπουμε

 

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΙΑ!!!!!!!!!

 

Αν θες να μαθεις flamenco κιθάρα να αρχίσεις κατευθείαν με αυτό!!!

 

Είναι όπως πριν κάποια χρόνια που όποιος πήγαινε σε ωδείο να μάθει ηλεκτρική κιθάρα του έλεγαν ότι πρώτα πρέπει να....τελειώσει κλασσική(!!!) και μετά να "μάθει" ηλεκτρική...

 

Φτάνει πιά με τους άσχετους (ή... απατεώνες - διαλέγετε και παίρνεται)

 

 

Θέλω να μάθω...βόλευ...κααααλά...μάθε πρώτα πινγκ-πονγκ και μετά...βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός από ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω, το ωδείο, όπως και κάθε άλλο μάθημα, δίνει την αφορμή αλλά και το ερέθισμα να ασχοληθείς πιο πολύ και πιο συστηματικά, κάτι που δεν συμβαίνει όταν μαθαίνουμε μόνοι. Κοινώς, την κιθάρα θα την πιάνεις μια στο τόσο, αναλόγως με τις διαθέσεις και τον ελεύθερο χρόνο. Όταν είσαι με κάποιο καθηγητή όμως θα νιώσεις και την υποχρέωση να είσαι διαβασμένος και έτσι, παράλληλα με το σωστό υπόβαθρο, η μελέτη και η ενασχόληση θα μπουν σε μια σειρά (ΓΚΑΝΤ! τόσο δασκαλίστικα πια? πάει, γεράσαμε Χώστα μου...)

 

Μα ναι....Στο αρχικό μου post δεν μίλησα για αυτοδιδασκαλία (δεν διανοουμαι να μάθω να παίζω μόνη μου προς Θεού). Το ερώτημα είναι μεταξύ καθηγητή/ιδιαίτερα ή ωδείο (δεν ξερω κατα πόσο τα ωδεια εχουν μαθήματα φλαμένκο στη Θεσσαλονίκη, κανα δυο φιλους που ρώτησα που κανουν κλασική ειπαν οχι και τα site τους ειναι απαρχαιωμένα).....και αν επιβάλεται να κάτσω να ξεστραβωθώ μόνη μου λίγο διαβάζωντας ΠΡΙΝ πάω σε καθηγητή/ωδείο. Για να μην καραφλιάσει δηλαδή ο άνθρωπος σαν την βιολίστρια με την δήλωση "Θέλω να μάθω να παίζω φλαμένκο και δεν έχω πιάσει ποτέ κιθάρα"  :P

 

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ιδιαίτερο πήγαινε μόνο αν ξέρεις αυτό τον συγκεκριμένο καθηγητή.

Διαφορετικά άρχισε να ψάχνεις στα μοντέρνα ωδεία και να ρωτάς ποιοί διδάσκουν και φλαμένκο.

 

Στην Αθήνα θα χα να σου συστήσω κιόλας, Θεσσαλονίκη τώρα, ρωτώντας πας στην πόλη :)

 

(Αυτό με την ηλεκτρική κιθάρα και την κλασσική είναι τόσο μα τόσο κλασσικό χαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τελευταίο από μένα τον "άσχετο"

 

η ηλεκτρική διαφέρει τόσο πολύ από την κλασσική που είναι όντως λάθος να ξεκινήσει κανείς από κλασσική (εγώ αυτό έκανα, βέβαια τελικά η κλασσική μου άρεσε πολύ οπότε το λάθος δεν με ζημίωσε, έτσι για την ιστορία)

 

τώρα, ξεκινώντας κανείς οποιοδήποτε όργανο, θέλει σίγουρα πέραν των απαραίτητων ασκήσεων να παίξει και κάνα κομματάκι ολοκληρωμένο να γουστάρει, να δει πως κάτι έκανε

 

λοιπόν, τι σκατά φλαμένκο κομμάτι θα παίξει ο μαθητής του τριμήνου ή εξαμήνου ή έτους ή διετίας... ο θεός κι η ψυχούλα του έρμου του δάσκαλου που θα πρέπει να το επινοήσει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχετος δεν πήγαινε για σένα gdevelek - ξαναδιάβασε τι έγραψα, κάτι τόνισα με κόκκινα γράμματα.

 

Πήγαινε σε όλους αυτούς που ενώ δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με κάποιο τομέα πετάνε μία παπαρδούμπα και όποιον πάρει ο χάρος...

 

Και δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν ότι ο αρχάριος μαθητής ή ο γονιός δέχονται αυτή τη γνώμη σαν του "ειδικού" και καθοδηγούνται λάθος.

 

Και υπάρχουν πολλά απλά κομματάκια να μπορέσει να παίξει κάποιος αρχάριος μαθητής.

 

H Mel Bay εκδοτική έχει πολλές μεθόδους και από αξιόλογους στο χώρο. Μέθοδοι για εντελώς αρχάριους.

 

Μπορεί να ξεκινήσει από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι οι μουστακαλήδες στην Ανδαλουσία δεν παίζουν φλαμένκο ούτε νότα αν δεν κάνουν 5-6 χρόνια ωδείο κλασσική  ;)

 

Πάντως χωρίς πλάκα δεν είναι κακή ιδέα να κάνεις κανα 2 χρόνια κλασσική, αφού θα είναι πιο εύκολο να βρεις δάσκαλο, για να ξεκινήσεις. Έτσι κι λλιώς δε θα μάθεις φλαμένκο σε 1 μέρα, οπότε τα βασικά ας τα μάθεις κι από κλασσικό.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω κάνει flamenco και δέν έχει σχέση με την κλασίκή ουτε καν στην τεχνική ...εκτος απο το αριστερο που πατας τα ταστα με τον ίδιο τρόπο. ;D ;D ;D

 

Ξεκίνα κατευθείαν flamεnco κιθάρα. Απο ότι είδα είσαι θεσσαλονίκη οποτε 2 λύσεις μπορώ να σκεφτώ. Η πέρνεις σε κάποιο ωδείο έδω αθήνα και μιλάς με κάποιον καθηγητή που κάνει flamenco εδώ και τον ρώτας αν ξέρει κάποιον στη σαλονικα. (μετριμένοι στα δάχτυλα του ενος χεριου ειναι οι φλαμενκίστες και ξέρωντε μεταξύ τους).

Η αν έχει ωδείο ο  Νακας εκέι λογικά θα έχει καθηγητή γιατί ξέρω οτι έχει αποκλειστικα φλαμένκο τουλαχιστον στην αθηνα.

 

Γενικά μην ακούσεις και ψηθείς περι κλασσικις μουσικής και κλασσικης κιθάρας πρώτα γιατί θα στο πούν πολλοί.

Επίσης κατι που πάει παράλληλα και εξίσου συμαντικό με την κιθάρα είαι ο ρυθμός που είναι το Α και το Ω στο φλαμενκο.Και μπορείς να παρέις μια σειρά cd που λέγετε solo compas και να αρχίσεις "παλαμάκια" και να κατανοείς το ρυθμό γιατι είναι πολυρυθμία και θέλει πολυ εξασκήση και συνήθεια για να σου περάσει.και εκεί είναι και το feel του φλαμενκο πεξήματος. οποτε ασχόλισου με αυτό μόνη σου δεν είναι δύσκολο και εντομεταξύ ψαξε και για δάσκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,για να παιξει καποιος flamenco κιθαρα θα πρεπει να παιζει λιγο κλασσικη,μην πω πολυ!Αναλογος και πως θες να παιξεις βεβαια , η απλη συνοδεια δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο,αν θες να φτασεις ενα επιπεδο πιο δεξιοτεχνικο(falsetas,πολυ γρηγορα picado κτλ) χρειαζεται αρκετα χρονια καθημερινης εξασκησης.Γενικα πρωτα μαθαινεις τισ φορμες του παραδοσιακου flamenco και μετα μπορεις να ασχοληθεις με πιο μοντερνο,αυτοσχεδιασμο κτλ.Το σημαντικοτερο ειναι να μαθεις τισ τεχνικες του αντιχειρα του δεξιου χεριου(alzapua),κατι το οποιο δεν θα το μαθεις απο την κλασσικη κιθαρα.Κατι πολυ σημαντικο,οι flamenco κιθαρα ειναι αλλου τυπου απο την κλασσικη,δεν θα βρεις ευκολα φτηνη στην Ελλαδα.Επισης να διδαχθεις χορο flamenco ειναι οτι πρεπει!Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας μια βολτα απο την Σεβιλλη να δεις το κλιμα απο κοντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου