Προς το περιεχόμενο

Ο jordan rudess, και οι τεχνικές του.


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος το καλοκαίρι τον γνώρισα καλύτερα μέσα από την σειρά μαθημάτων του με τις keyboard exercise του.

 

Να πω την αλήθεια , ακούω και παίζω πολύ μουσική αλλά δεν γνωρίζω τους καλλιτέχνες, δηλαδή δεν γνωρίζω ποιοί είναι οι καλοί Έλληνες και Ξένοι Πληκτράδες.

 

Αυτός ο τύπος μου έχει κάνει εντύπωση και απο κάποια κομμάτια των dream theater και κυρίως απο τα δικά του καθώς και τα ντέμο για τα synth της Korg, που ο τύπος τα κάνει ότι θελει.

 

Είναι πολύ δύσκολο να μιμηθείς το παίξιμό του, αλλά εν μέρει όχι ακατόρθωτο, αν και ορισμένα του riffs στον χρόνο που τα κάνει δεν νομίζω να μπορεί να τα κάνει κανένας μας, και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο (η αλήθεια είναι οτι πια δεν είμαι μετριόφρων , νομίζω οτι παίζω πλήκτρα απίστευτα πιά και μπορώ να το αποδείξω σε όποιον αμφιβάλλει, δεν φοβάμαι πια, είμαι σίγουρος)

 

Βρίσκω τις συνθέσεις του ευρηματικές, βρίσκω τις επιλογές στους ήχους του καταπληκτικές, βρίσκω την τεχνική του απαράμιλλη..

 

Μπορώ να πώ οτι είναι πρότυπό μου, και κάποια μέρα θα παίζω ακριβώς σαν αυτόν,

 

Θα ήθελα την γνώμη άλλων πληκτράδων για να δώ αν φωράω παρωπίδες απ την πόρωση και τον βλέπω τέλειο, η αν θεωρείτε οτι όντως είναι τέλειος και εσείς, αν τέλος πάντως αξίζει, αν είναι ο master? :roll:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο αποψη δεξιοτεχνειας, θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι rudess. Ομως, απο την αλλη, σκεφτομαι οτι θα καταντησουν οι πληκτραδες να ειναι σαν τη νεα γενια κιθαριστων, που θεωρει οτι ενα riff στα 600bps ειναι καλυτερο απο ενα απλο σολο.

Βεβαια, πρεπει να παραδεχτω οτι ειμαι αρνητικος απεναντι στους δεξιοτεχνες μουσικους. Προτιμω τους πιο μελωδικους μουσικους. Οχι, ομως οτι δεν παραδεχομαι οτι οι ανθρωποι ( δεξιοτεχνες ) παιζουν τρελα πραγματα.

Σαν προτυπο εγω θα προτιμουσα τον Wright ( Pink Floyd ). Συνδυαζει τα στοιχεια που θελω καποια στιγμη να αποκτησω..Ηχοι, μελωδικοτητα και τεχνικη στο hammond ( Underground, το εισαγωγικο εφφε του The Wall Live το κανει με 2 Leslie ενισχυτες σε διαφορετικη ταχυτητα και χαμηλο volume.. :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην Cos, και εμενα ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου και τον θεωρω απο τους καλυτερους. Θα προσπαθησω και εγω να ξεπερασω πρωτα εσενα και μετα αυτον .... :lol:

Τις τεχνικες που ειπες τις εχεις απο το βιβλιο που εβγαλε(το οποιο το πηρα) η απο τα on line μαθηματα που κανει ?

Με ενδιαφερει πολυ η απαντηση .....

 

Freemind, ευχαριστω για την πληροφορια αλλα εννοεις στην αρχη του In the Flesh η στην αρχη του the Wall.

Φυσικα και ο Wright ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου(για τους λογους που λες) αλλα θελω να τον μελετησω περισοτερο.

 

Θα τα πουμε πιο αναλυτικα εμεις οι δυο ........

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Rhythm Of Time παντως στα αυτια μου ακουστηκε μη ουσιωδες και αρκετα κουραστικο.....και πιστεψτε με τον παρακολουθω αρκετο καιρο τον εν λογω κυριο...εστω και αν ειμαι κιθαριστας.

 

Οι πλκητραδες θα ηθελα την γνωμη σας για τον Vitalij Kuprij....εχω ολα τα αλμπουμ του και τον θεωρω ιδιατερα ταλαντουχο αν και ολιγον τι shredaσθενη....

 

Επισης ο δικος μας ο Bob Katsionis...θεωρω οτι εχει βγαλει δυο πολυ ομορφα αλμπουμ που αξιζουν τον κοπο...

 

Εχετ καποια καλη προταση για ορχηστρικο δισκο κυριως πληκτροοδηγουμενο;;; :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πλκητραδες θα ηθελα την γνωμη σας για τον Vitalij Kuprij....εχω ολα τα αλμπουμ του και τον θεωρω ιδιατερα ταλαντουχο αν και ολιγον τι shredaσθενη....

 

Επισης ο δικος μας ο Bob Katsionis...θεωρω οτι εχει βγαλει δυο πολυ ομορφα αλμπουμ που αξιζουν τον κοπο...

 

Εχετ καποια καλη προταση για ορχηστρικο δισκο κυριως πληκτροοδηγουμενο;;; :D :D

Χμ..αυτος ο Vitalij παιζει σε καποια μπαντα? Ή ειναι αυτονομος πληκτρας?! Θα με ενδιεφερε να βρω γι'αυτον!

Ο Bob ειναι μεν καλος, αλλα κατανταει κουραστικος με τις δεξιοτεχνειες του..

Για αρχη, δες μουσικη του Hans Zimmer για κινηματογραφο. Θα μεινεις εκπληκτος απο το ποσο καλα διαχειριζεται τα samples,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πλκητραδες θα ηθελα την γνωμη σας για τον Vitalij Kuprij....εχω ολα τα αλμπουμ του και τον θεωρω ιδιατερα ταλαντουχο αν και ολιγον τι shredaσθενη....

 

Επισης ο δικος μας ο Bob Katsionis...θεωρω οτι εχει βγαλει δυο πολυ ομορφα αλμπουμ που αξιζουν τον κοπο...

 

Εχετ καποια καλη προταση για ορχηστρικο δισκο κυριως πληκτροοδηγουμενο;;; :D :D

Χμ..αυτος ο Vitalij παιζει σε καποια μπαντα? Ή ειναι αυτονομος πληκτρας?! Θα με ενδιεφερε να βρω γι'αυτον!

Ο Bob ειναι μεν καλος' date=' αλλα κατανταει κουραστικος με τις δεξιοτεχνειες του..

Για αρχη, δες μουσικη του Hans Zimmer για κινηματογραφο. Θα μεινεις εκπληκτος απο το ποσο καλα διαχειριζεται τα samples,.[/quote']

 

 

Επαιζε αν δεν απατωμαι με τους Symphony X......

 

Hans Zimmer-Gladiator κτλ αν θυμαμαι καλα...οκ Thanks Θα ψαξω περισσοτερα!!!!!

 

....επισης ο ορχηστρικος δισκος First Touch του Κορκολη ειναι απλα φοβερος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί, ο hans zimmer είναι ένας απο τους αγαπημένους μου συνθέτες, εξάλλου είχα πεί πως παλιά νόμιζα οτι είμαι αυτός.

 

Επικός, μελωδικός, όντως μεγάλος sampladoros, και με πολλά επιτυχημένα soundtrax. Τον Brad Fiedel? Τον ξέρετε? και αυτός ........

 

Τώρα για την σειρά μαθημάτων δεν μπορώ να σου πώ λόγω [παράβασης κανόνων λειτουργίας. (ΜΟΝΟ PM) :wink:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ κι ας είμαι κιθαρίστας;

 

Ο Rudess είναι αναμφίβολα ένας αρτιότατος μουσικός, που κάνει αίσθηση σε κάθε τομέα που άπτεται της δραστηριότητας του. Ας μην ξεχνάμε πως είχε και το προνόμιο να παίξει σε έναν από τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων χρόνων (Metropolis Pt II: Scenes From A Memory των Dream Theater).

 

Προσωπικά, προτιμώ τους δύο προκατόχους του στους DT, Kevin Moore και Derek Sherinian, κυρίως επειδή είχαν πιό "πιανιστικό" παίξιμο, αλλά και επειδή έχουν δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής και στην ζωή μετά τους DT (ειδικά για τον Moore, τί να λέμε...).

 

Μια χαρά και ο Jordan λοιπόν, απλά νομίζω ότι έδωσε μεγάλη έμφαση στην δεξιοτεχνία και άφησε την ουσία λιγάκι παραπίσω...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O rudess afth ti stigmh einai pistevw o artioteros texnika xeirisths pliktroforou organou (den ixera pws alliws na to pw gia na eimai mesa!)

 

den nomize oti mporei na ton krinei sxedon kanenas... alla kati den mou aresei, to opoio den mporw na ekfrasw me logia.

 

mono na to metadwsw ws exhs : diskos Extraction apo tous greg howe, dennis chambers, victor wooten, track name Contigo.

akouste to solo piano. o typos pou to paizei onomazetai dave cook

kai exei san main douleia tou tis jazz - fusion paragoges.

alla se afto to disko paizei hammond, piano etc. akouste ton kai vreite ti exei pou leipei apo ton rudess. h kouventa vevaia an yparxoun apantiseis tha odigithei sti fash "poios ton exei makrytero" pou den mou aresei alla en pasei periptwsh makritero ton exei o bartens apo tous camel gia na valoume kai kapoia pragmata sth thesh tous pou prohghtai kata miso ekatosto tou pliktra twn kansas!!!! xefiga pali alla tha exei plaka!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου