Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει το τέλειο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πατέρας μου έλεγε: "Παιδί μου, μην θέτεις μια  ερώτηση για την  οποία δεν ξέρεις την απάντηση."

 

Όποτε θα ρωτήσω:

 

Υπαρχει το αντικειμενικά τέλειο pedalboard?

 

Ποιο ειναι το τέλειο fuzz?

O τέλειος compressorας?

Τα τέλεια boost, drives, distortions?

Τhe best chorus, reverb, tremolo, flanger, phaser, vibe, filters, κλπ.

Τα καλύτερα delay?

Χρειάζεσαι reverb, οταν ο κύριος ενισχυτής σου ειναι ο deluxe reverb RI?

Τι στο καλό χρειάζεται αυτο το POG?

Μπορείς να ζήσεις με το one spot η χρειάζεσαι το νέο Zuma της Strymon, που θα κυκλοφορήσει συντομα?

Μπορει να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες του H9 της eventide η πρόκειται απλά για ενα marketing illusion?

Χρειάζεται το gigrig2 η μήπως μπορείς να ζήσεις και χωρις αυτο?

Που να βάλω το volume pedal στην αλυσίδα?

Και αν μπορω να εχω τα πάντα, ποιο pedaltrain να προτιμησω?

 

Υπαρχει, λοιπόν το τελειο pedalboard?  Και αν ναι, τι δουλεια πρεπει να κάνω για να το αποκτησω?

 

Εχω τις απαντήσεις για όλα, αλλα δεν ειναι 100% σίγουρος.

 

Ο πατέρας μου έλεγε: "Παιδί μου, έχεις δυο αυτιά και ενα στόμα. Χρησιμοποίησέ τα με αυτην την αναλογία". Δυστυχώς ή ευτυχώς  τωρα με τα πληκτρολόγια εξακολουθούμε να έχουμε δυο αυτιά αλλά και δέκα δάκτυλα. Όποτε, συγχωρήστε μου τις όποιες υπερβολές. "I mean no harm"

 

 

Ελπίζω οτι καλώς σας βρίσκω, φίλτατοι

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια μουσικη απο αυτους δεν ειναι τελεια....ειναι τελεια ΓΙΑ ΣΕΝΑ!!!

 

Σωστά noe13

 

Επομένως, σε αυτο το πλαίσιο που έθεσες  επίτρεψε μου να επαναδιατυπωσω την ερώτηση:

 

Ποιο ειναι το τέλειο pedalboard για ΕΣΑΣ? ΣΗΜΕΡΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το τέλειο pedalboard για ΕΣΑΣ? ΣΗΜΕΡΑ?

 

Καταρχην ας χρησιμοποιουμε ΣΩΣΤΗ ορολογια,με την εννοια pedalboard ο περισσοτερος κοσμος καταλαβαινει οτι μιλαμε για την ΒΑΣΗ πανω στην οποια στερεωνονται τα πεταλια.

 

Οποτε ως pedalboard θεωρω οτι η σχεδιαση του pedaltrain ειναι εξαιρετικη,ελαφρια και πολυ χρηστικη (αν καποιος δεν θελει να ξοδεψει μια περιουσια για custom pedalboard)

 

Aπο εκει και περα αν ρωτας πια ειναι τα καλυτερα ΕΦΕ σε μορφη πεταλιου εκει μιλαμε για "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα" μια και οι ΑΝΑΓΚΕΣ αλλα και τα ΓΟΥΣΤΑ καθε κιθαριστα ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και σχετικα....αλλα εφε θες αν παιζεις blues,αλλα αν παιζεις grindcore & αλλα αν παιζεις alternative & country  ή Americana..

 

Παντως για εμενα πλεον οσο ΛΙΓΟΤΕΡΑ και πιο ΑΠΛΑ ειναι τα πραγματα τοσο το καλυτερο,παντως ΚΑΚΑ εφε δεν υπαρχουν πλεον στην αγορα και ολα ακουγονται μια χαρα αν τα βαλεις σε ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη,φυσικα οσο καλυτερος ειναι ο ενισχυτης σου τοσο καλυτερα θα ακουγεται και ο συνολικος σου ηχος..ΜΕΡΟΣ του οποιου ειναι και τα εφε,σιγουρα ομως θα ακουσεις ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαφορα στον ηχο αντικαθιστωντας τον RI DR σου με εναν handwired καλοσυντηρημενο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ silverface ή blackface DR απο το 1965-1974 παρα αν αντικαταστησεις το BOSS DD7 με ενα Strymon El Capstain... ;)   

 

Ετσι απο εδω

 

0351247999deeb84b66cb2b0bd491dfb71ca15afd50421a4691be47b.jpg 

 

εχω καταληξει στην συν.πεταλιερα με ολα τα ΒΑΣΙΚΑ εφε....και να σου πω σκεπτομαι οτι καποια στιγμη θα καταληξω σε ενα tuner,ενα overdrive,ενα clean boost,ενα tremolo & ενα delay μια και αυτα χρησιμοποιω στο 95% των περιπτωσεων...τα υπολοιπα ειναι σαλτσες ;)

 

 

 

n5.thumb.jpg.7c11f9aeaf6cd3aee88d6536b48c1676.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

Νίκο καιρό ήθελα να σε ρωτήσω κ τώρα δοθείσης ευκαιρίας, όλα τα παράλια σου είναι tbp; Μήπως χρειάζεσαι buffer για τόσα πολλά, ή έχεις κ δεν φαίνεται;

 

Πάντως κ για εμένα, δεν υπάρχουν καλύτερα πετάλια αλλά τι κ πάνω απ' όλα πόσα χρειάζεται ο καθένας.

Ο καλός λαμπάτος ενισχυτής πάντα ήταν κ θα είναι εκ των ων ουκ άνευ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Plutoneium Chi-Wah wah  & το Ibanez ειναι buffered...οποτε εχω buffering & στην αρχη αλλα και στο τελος της αλυσιδας (η καλυτερη λυση ΙΜΗΟ)

 

Ετσι κι αλλοιως δεδομενου οτι παντα εχω το delay ανοιχτο οταν παιζω ακομα και ολα τα πεταλια να ηταν tbp παλι buffered θα ηταν το σημα απο το always on πεταλι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου