Προς το περιεχόμενο

Απάτες με SMS και άλλα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από κάτι μέρες παρήγγειλα κάποια πράγματα από Θωμά συνολικής αξίας 220 € και το αναμένω σύμφωνα με το tracking της UPS την επόμενη εβδομάδα. Σήμερα στο κινητό, μου ήρθε το εξής μήνυμα : POSTELTA Το δέμα σας με αριθμό τάδε υπόκειται σε τελωνειακή επιβάρυνση 2,99 €, παρακαλούμε επισκεφτείτε το https://hellenic-paketo.com. Εν τω μεταξύ η συγκεκριμένη σελίδα δεν μου ανοίγει. Γνωρίζει ή έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο περιστατικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γνωρίζουμε, είναι από τις απάτες που προσπαθούν να σου κλέψουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Μην ανοίξεις τίποτα και μην ασχοληθείς.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

ναι γνωρίζουμε, είναι από τις απάτες που προσπαθούν να σου κλέψουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Μην ανοίξεις τίποτα και μην ασχοληθείς.

Marathon, ευχαριστώ για τη πληροφορία, εμένα μου έκανε εντύπωση η τελωνειακή επιβάρυνση εντός ΕΕ αλλά φαίνεται ότι η απάτη βρίσκεται παντού ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυδρομική απάτη 100%. Καταρχάς όλα τα δέματα του Θωμά έρχονται με UPS.

Επίσης, μην ανοίγεις ποτέ σύνδεσμο που δεν είναι από επίσημη εταιρία courier. Στη χειρότερη πάρε ένα τηλέφωνο από τα επίσημα που θα βρεις, αλλά μην ανοίγεις τέτοιους συνδέσμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι επίσης το πως ο απατεώνας έχει πάρει την πληροφορία της παραγγελίας απο το Θωμά κλπ, ώστε μετα να κάνει την απάτη. Πως ξέρει οτι έχεις κάνει παραγγελία και τα στοιχεία σου, όταν οι μόνοι που θα πρέπει να το ξέρουν είναι εσύ, ο Θωμάς και το κούριερ; Πως έγινε η διαρροή;

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mkm είπε

Το ζήτημα είναι επίσης το πως ο απατεώνας έχει πάρει την πληροφορία της παραγγελίας απο το Θωμά κλπ, ώστε μετα να κάνει την απάτη. Πως ξέρει οτι έχεις κάνει παραγγελία και τα στοιχεία σου, όταν οι μόνοι που θα πρέπει να το ξέρουν είναι εσύ, ο Θωμάς και το κούριερ; Πως έγινε η διαρροή;

Δεν το ξέρει, αυτά τα mails-spams στέλνονται μαζικά και χωρίς να έχεις κάνει παραγγελία. Έτυχε και έπεσε πάνω στη παραγγελία του Θωμά. Το fake μύνημα λέει "Το δέμα σας με αριθμό τάδε..." δεν αναφέρει πουθενά το Θωμά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mkm είπε

Πως ξέρει οτι έχεις κάνει παραγγελία και τα στοιχεία σου...

Δεν το ξέρει. Αυτό το email στέλνεται σε χιλιάδες άσχετους παραλήπτες, με σκοπό να πετύχει κάποιους από αυτούς που έχουν κάνει onlιne παραγγελία κάτι, κάπου. Έχω λάβει κι εγώ παρόμοιο email στο παρελθόν. και σε περίοδο που δεν είχα ανοιχτή κάποια παραγγελία. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, marathon είπε

Δεν το ξέρει, αυτά τα mails-spams στέλνονται μαζικά και χωρίς να έχεις κάνει παραγγελία. Έτυχε και έπεσε πάνω στη παραγγελία του Θωμά. Το fake μύνημα λέει "Το δέμα σας με αριθμό τάδε..." δεν αναφέρει πουθενά το Θωμά.

Δεν μου ήρθε mail αλλά μήνυμα στο κινητό. Δλδ στέλνουν μαζικά μηνύματα και όπου κάτσει ? Μου κάνει εντύπωση που έστειλαν τώρα που έχω ανοιχτή παραγγελία. Κάπου υπάρχει διαρροή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gosho είπε

Κάπου υπάρχει διαρροή ...

Δεν υπάρχει. Το ότι σου ήρθε μήνυμα στο κινητό δεν λέει κάτι. Δεν σε έχουν πάρει ποτέ τηλ. στο κινητό από άσχετο αριθμό, και όταν απαντάς δεν μιλάνε? Οι black lists των κινητών είναι τίγκα από τέτοιους αριθμούς.

Μην χάνεις άλλο χρόνο με αυτό, μπλόκαρε τον αριθμό και τέλος.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωσα ένα φίλο μου και μου ειπε ότι λαμβάνει ένα τέτοιο sms κάθε μέρα. 

Υπερβολή; ίσως. 

 

Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ειναι τυχαίο γεγονός η παραγγελία σου με τη λήψη του sms.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • harilatron changed the title to Απάτες με SMS και άλλα.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου