Προς το περιεχόμενο

Απάτες με SMS και άλλα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες μηνύματα που στέλνονται καθημερινά στην Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς θα έχουν ένα δέμα. Ειδικά αν είναι από εξωτερικό που θέλει τουλάχιστον 2 βδομάδες να έρθει, τότε η περίπτωση σύμπτωσης είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α όλοι λαμβάνουμε τέτοια SMS κάθε μέρα, τυχαία τα στέλνουν, πρόκειται περί απάτης. Προσπαθούν να σε κάνουν να πας στη σελίδα τους να πληρώσεις αυτά τα 2-3 ευρώ που ζητάνε (και παράλληλα να πάρουν τον αριθμό της κάρτας σου και να προσπαθήσουν να τον χρεώσουν και αλλού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τον τελευταίο χρόνο 5 ιντερνετικές παραγγελίες. Άλλες με διάστημα 5 μήνες, και άλλες μέσα στην ίδια βδομάδα. Τις 4 απο τις 5 φορές πήρα τέτοιο μήνυμα μέσα στις 3 αυτές μέρες μεταξύ αποστολής και παραλαβής. Όλο το χρόνο δεν ξαναπήρα παρόμοιο μήνυμα. Μπορεί να είναι και σύμπτωση δε λέω, αλλά τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mkm είπε

Έχω κάνει τον τελευταίο χρόνο 5 ιντερνετικές παραγγελίες. Άλλες με διάστημα 5 μήνες, και άλλες μέσα στην ίδια βδομάδα. Τις 4 απο τις 5 φορές πήρα τέτοιο μήνυμα μέσα στις 3 αυτές μέρες μεταξύ αποστολής και παραλαβής. Όλο το χρόνο δεν ξαναπήρα παρόμοιο μήνυμα. Μπορεί να είναι και σύμπτωση δε λέω, αλλά τόσο;

Το ίδιο λέω. Είχα να παραγγείλω από τον Θωμά 5 χρόνια και δεν είχα πάρει ποτέ ένα τέτοιο sms και τώρα με τη παραγγελία (μεταξύ αποστολής και παραλαβής) δέχτηκα το sms. Απίθανο μου ακούγεται για σύμπτωση !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, harilatron είπε

Α όλοι λαμβάνουμε τέτοια SMS κάθε μέρα, τυχαία τα στέλνουν, πρόκειται περί απάτης.

Εγώ sms κάθε μέρα από υποψήφιους βουλευτές λαμβάνω μόνο.

Και αυτό απάτη είναι ; 😜

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ ότι πρόκειται περί σύμπτωσης. Δεν έχουν τρόπο να ξέρουν ποιος περιμένει κάτι. Απλά ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα και δεδομένου ότι οι online παραγγελίες είναι πια πάρα πολλές, πιάνουν και πολλά γεμάτα.

 

Btw κάποιοι πάροχοι κινητής σε συνδυασμό με σχετικά νέα smartphones, έχουν spam filter στα sms και κάποια από αυτά, δεν τα λαμβάνεις ποτέ πλέον. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε whatsapp και viber.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την προηγούμενη βδομάδα πήρα 3 sms του στυλ

το δέμα σας δεν μπορεσε να παραδοθεί

μπείτε εδώ και πληρώστε για να έρθει η παραγγελία σας γιατι δεν σας βρήκαμε

η αποστολή σας είναι έτοιμη για παράδοση

 

 

 

απλά πρέπει να γνωρίζουμε τι και πότε και απο ποιόν περιμένουμε.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που βλέπω το infomail της εταιρίας στην οποία εργάζομαι, λαμβάνω σε καθημερινή βάση δεκάδες αντίστοιχα μηνύματα με ότι εξυπνάδα μπορεί να φανταστεί κανείς μέσα...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Οι Γερμανοί πουλάνε τα δεδομένα σου σε Έλληνες απατεώνες

 

Να τα λέμε και αφτά.

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • harilatron changed the title to Απάτες με SMS και άλλα.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου