Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Flamenco κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νταξει... το ''καμια σχεση'' ειναι υπερβολικο.

αλλα το ιδιο υπερβολικο ειναι και το ''πριν μαθεις να παιζεις φλαμενγκο κιθαρα, πρεπει να εχεις κανει τουλαχιστον 6 χρονια κλασικη''

οπως και να το κανουμε, ειναι δυο διαφορετικα οργανα. και η σχεση τους ειναι ομοια με την σχεση ηλεκτρικης κλασικης οπως ειπα και σε περασμενο μου ποστ.

δεν ειναι οτι αν εισαι κλασικος και πιασεις μια φλαμενγκο κιθαρα δεν θα σταυρωσεις νοτα, αλλα δεν θα καταφερεις και σπουδαια πραγματα!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στίς φλαμένκο κιθάρες οι χορδές είναι ιδιαίτερα χαμηλά και για τίς ιδιαιτερότητες που απαιτούνται στο αριστερό χέρι,αλλά και για τον ήχο που βγαίνει οξύς και τασταρισμένος.

 

Δεν είναι ότι δεν θα σταυρώσει νότα ένας που έχει μάθει στην κλασσική,αλλά θα απογοητευτεί από το κοφτό και λεπτό μπράτσο και φυσικά από τον "βρώμικο" και αλήτικο ήχο της.

 

Λέγοντας ότι είναι παρόμοια όργανα,αυτό ακριβώς εννοώ.Το ξέρω,ακούγεται υπερβολικό...αλλά έχω τρελλαθεί κι εγώ από τα κλισέ τύπου "μάθε πρώτα κλασσική".

 

 

Και πολύ σωστή η διόρθωση  : Δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα μελέτης. ;D

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το ότι μετά από π.χ. 6 χρονια κλασσικής θα κατέχει κάποιος θέματα όπως

 

apoyando/tirando

κλιμακες

αρπίσματα

συγχορδίες (για το αριστερό κυρίως χέρι)

 

δεν θα βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, απλώς πήγαινε και ξεκίνα να παίζεις κιθάρα γιατί αν περιμένεις να συμφωνήσει όλο το internet στον καλύτερο τρόπο θα φτάσεις.... 71 χρονών ;) Πάρε τα τηλέφωνά σου, γνώρισε και κανέναν καθηγητή από κοντά στα ωδεία και ξεκίνα, γιατί με τις απολυτότητες και τις διαφωνίες μας θα σιχαθείς και την κιθάρα στο τέλος...

 

Και πήγαινε όντως ένα ταξιδάκι προς Ανδαλουσία, και μόνο τα κτίρια και η ατμόσφαιρα θα σε κάνει να θες να μάθεις ακόμα περισσότερα! :)

 

Ps. κλασσική έπαιζα 10 χρόνια, αλλά φλαμένκο ΔΕΝ ξέρω, οπότε δεν έχω και γνώμη επί του ζητήματος. Ας αφήσουμε τα παιδιά που ΟΝΤΩΣ γνωρίζουν το αντικείμενο να πουν 2 σοβαρές γνώμες, και ας σταματήσουμε οι υπόλοιποι να μεταφέρουμε γνώσεις από 8ο χέρι ως απόλυτες αλήθειες.

 

Ps 2. αν παίξεις και κλασσική, δεν έχω ιδέα αν θα σε βοηθήσει γενικώς στο φλαμένκο, πάντως μην αγχώνεσαι και τραγικά. Αν κάνεις πχ έναν χρόνο κλασσικής ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα σε κρατήσει πίσω. Αν λοιπόν θες χρόνο νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις με κλασσική, απλώς φρόντισε να ψάχνεις για έναν καλό δάσκαλο για flamenco ώστε σε λίγους μήνες να συνεχίσεις εκεί :)

 

Ps 3. Θα σου πρότεινα επίσης να βρεις και να αγοράσεις ένα όργανο που θα το βλέπεις και θα σε προκαλεί να παίξεις!! Να σε τραβάει! Μην κάνεις το λάθος να κοιτάς μόνο ποια κιθάρα είναι "καλύτερη", διάλεξε αυτή που θα σε τραβάει να παίξεις! :)

 

δηλαδη το ότι μετά από π.χ. 6 χρονια κλασσικής θα κατέχει κάποιος θέματα όπως

 

apoyando/tirando

κλιμακες

αρπίσματα

συγχορδίες (για το αριστερό κυρίως χέρι)

 

δεν θα βοηθήσει;

Προφανώς θα βοηθήσει, αλλά θα βοηθήσει αρκετά ώστε να αξίζει 6 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα βοηθήσει, αλλά θα βοηθήσει αρκετά ώστε να αξίζει 6 χρόνια;

 

γνώμη μου είναι πως ναι, αφού όχι μόνο θα δώσει πολύτιμη τεχνική δεξιότητα, αλλά και θα φέρει καλλιτεχνική καλλιέργεια και ωρίμανση στον κιθαρίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποια βιωματα ειναι προσωπικα και δεν εχουν εποχη...

Ο σημερινος εφηβος που του αρεσει η οποια μουσικη,πρεπει να διαχωρισει αν αυτο ειναι επιρροη απο αλλους,η αν του το λεει η ψυχη του (η προσωπικη του αισθητικη κατ'επεκτασιν..)

 

Συμφωνώ, βασικά τα ίδια λέμε, απλά εγω επεσήμανα ότι εκτός απο την μουσική που ο καθένας μας ακούει βάσει της αισθητικής του σημασία έχει και το πού και πώς ζει και τι ακούγεται γύρω, δεν μπορούμε να το αγνοησουμε τελείως.

 

Εν τέλει να πω ότι φυσικά δεν ξύπνησα ένα ωραίο πρωι στα 21 και αποφάσησα ότι θέλω να παίξω φλαμένκο. Αυτά είναι τα βάσικα μου ακούσματα από την εφηβεία μου. Τωρα γιατί δεν το έκανα πιο πριν είναι άλλη ιστορία. Καλύτερα αργά παρά ποτέ.

 

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, απλώς πήγαινε και ξεκίνα να παίζεις κιθάρα γιατί αν περιμένεις να συμφωνήσει όλο το internet στον καλύτερο τρόπο θα φτάσεις.... 71 χρονών ;) Πάρε τα τηλέφωνά σου, γνώρισε και κανέναν καθηγητή από κοντά στα ωδεία και ξεκίνα, γιατί με τις απολυτότητες και τις διαφωνίες μας θα σιχαθείς και την κιθάρα στο τέλος...

 

 

Μενέλαε έχεις δίκαιο, για την ακρίβεια από την μέρα που άνοιξα το θέμα έχω ήδη προμηθευτεί βιβλία τα οποία μου προτείναν από εδώ και τα μελετάω, καθώς επίσης και την σειρά solo compas που μου πρότεινε ο nikoskor41274.

 

Το θέμα με τα μαθήματα μάλλον πάει για Σεμπτέμβρη αν και περιμένω να κατέβω Αθήνα να ρωτήσω και εκεί για προτάσεις. Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον.

 

Όσο για το αν θα ξεκινήσω με κλασική, χωρίς να θέλω να υποτιμίσω τις γνώσεις κάποιων εδώ μέσα, το ένστικτο μου λέει να συνεχίσω την μελέτη μέχρι να βρώ καθηγητή και όταν τον βρώ  να μου πει εκείνος την γνώμη του όσον αφορά στο από που να αρχίσω. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή, μπορεί οντως να καταλάβει ότι έχω ανάγκη να ξεκινήσω κάνοντας κλασική μπορεί και όχι.

 

Πάντως παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, τα πράγματα μπήκαν σε μια σειρά και αυτό είναι που έχει σημασία.

 

 

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για την ακρίβεια από την μέρα που άνοιξα το θέμα έχω ήδη προμηθευτεί βιβλία τα οποία μου προτείναν από εδώ και τα μελετάω, καθώς επίσης και την σειρά solo compas που μου πρότεινε ο nikoskor41274.

 

Το θέμα με τα μαθήματα μάλλον πάει για Σεμπτέμβρη αν και περιμένω να κατέβω Αθήνα να ρωτήσω και εκεί για προτάσεις. Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον.

 

Όσο για το αν θα ξεκινήσω με κλασική, χωρίς να θέλω να υποτιμίσω τις γνώσεις κάποιων εδώ μέσα, το ένστικτο μου λέει να συνεχίσω την μελέτη μέχρι να βρώ καθηγητή και όταν τον βρώ  να μου πει εκείνος την γνώμη του όσον αφορά στο από που να αρχίσω.

 

 

δηλαδη προς το παρον μελετας μονο ρυθμικα?

ισως να ταν καλο αν μπορεις να βρεις απο καπου μια κλασικη να μαθαινες εκει τα βασικα, ισα ισα για να λυθει το χερι σου.

και λεω για κλασικη, γιατι πιο ευκολο ειναι να βρεις καμια απο καποιον που δεν την θελει, ειτε να αγορασεις μια ''φτηνη'' ωστε να δουλεψεις , παρα να πεσει στα χερια σου ενα ειδικα διαμορφωμενο οργανο!

ετσι θα καταφερεις να κανεις λιγο πιο ''λειτουργικο'' το αριστερο σου χερι, ωστε να μπορεις να πατας πανω στην ταστιερα, αλλα και το δεξι σου κατι θα κερδισει απο ολη την ιστορια!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη προς το παρον μελετας μονο ρυθμικα?

ισως να ταν καλο αν μπορεις να βρεις απο καπου μια κλασικη να μαθαινες εκει τα βασικα, ισα ισα για να λυθει το χερι σου.

και λεω για κλασικη, γιατι πιο ευκολο ειναι να βρεις καμια απο καποιον που δεν την θελει, ειτε να αγορασεις μια ''φτηνη'' ωστε να δουλεψεις , παρα να πεσει στα χερια σου ενα ειδικα διαμορφωμενο οργανο!

ετσι θα καταφερεις να κανεις λιγο πιο ''λειτουργικο'' το αριστερο σου χερι, ωστε να μπορεις να πατας πανω στην ταστιερα, αλλα και το δεξι σου κατι θα κερδισει απο ολη την ιστορια!

 

 

Προς το παρόν...Ναι.. Αλλά το παρόν είναι 4 μέρες μετά...  :-\

Θα βρώ και κιθάρα, δεν πρέπει να εξοικειωθώ για λίγο με τους ρυθμούς ρώτα? Δεν ξέρω...εσείς πείτε μου. Πάντως την έχω καταβρεί μέχρι τώρα με την σειρά...

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπουρά να μάθεις. Γνήσιο Ελληνικό όργανο (και όλα αυτά περί Τουρκίας είναι παραπληροφόρηση των εχθρών των Ελ).

 

Ταμπουράς. Αφτό ίνε.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου