Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Flamenco κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αν έχει ωδείο ο  Νακας εκέι λογικά θα έχει καθηγητή γιατί ξέρω οτι έχει αποκλειστικα φλαμένκο τουλαχιστον στην αθηνα.

 

Ναι έχει παράρτημα κάπου ,σήμερα το έμαθα, θα πάω να ρωτήσω!

 

Λοιπον,για να παιξει καποιος flamenco κιθαρα θα πρεπει να παιζει λιγο κλασσικη,μην πω πολυ!Αναλογος και πως θες να παιξεις βεβαια , η απλη συνοδεια δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο,αν θες να φτασεις ενα επιπεδο πιο δεξιοτεχνικο(falsetas,πολυ γρηγορα picado κτλ) χρειαζεται αρκετα χρονια καθημερινης εξασκησης

 

Για να καταλάβω, αν δηλαδή θέλω να μάθω καλά πρέπει να ξεκινήσω με κλασικη?

 

 

Επισης να διδαχθεις χορο flamenco ειναι οτι πρεπει!Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας μια βολτα απο την Σεβιλλη να δεις το κλιμα απο κοντα!

 

και να αγοράσω μια τσιγγάνικη καρδιά...  ;D

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να καταλάβω, αν δηλαδή θέλω να μάθω καλά πρέπει να ξεκινήσω με κλασικη?

 

ναι, εκτός αν είσαι μουστακλής ανδαλουθιανόθ και ρούφηκθεθ τη φλαμενκιά με το πρώτο μητρικό γάλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να συνεχίσεις (είτε αρχίζοντας με κλασσική είτε όχι), μην κάνεις βήμα αν δεν ακούς ΠΟΛΥ flamenco, κάτι που ισχύει για όλα τα είδη μουσικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι οι μουστακαλήδες στην Ανδαλουσία δεν παίζουν φλαμένκο ούτε νότα αν δεν κάνουν 5-6 χρόνια ωδείο κλασσική  ;)

Oι μουστακαληδες στην Ελλαδα ομως παιζουν ρεμπετικο (το Ελληνικο "Φλαμενκο") χωρις μερα σε ωδειο... ;D

Το κοινο τους?Ειναι και τα δυο λαικες μουσικες "ψυχης" και συναισθηματος,

και οι καλυτεροι παικτες τους ειναι αυτοδιδακτοι...

Που σημαινει οτι κανενας "φλουφλης" δεν θα καταφερει να παιξει τετοιες μουσικες και να συγκινησει το κοινο του οσα χρονια και αν σπουδασε σε οποια ωδεια....

..οσο εκεινος που το εχει βιωμα,στο αιμα του,στην αισθητικη του! 8)

Υπαρχει και ο παραγων "ταλεντο"...

Υπαρχουν καποιοι που πιανουν ενα οργανο και σε ελαχιστο διαστημα,

παιζουν καλυτερα η δημιουργικοτερα απο αλλους που εχουν περασει χρονια

σε ωδεια,εχουν πτυχια,θεωριες,αρμονιες...και τελικα παιζουν παντα τα ιδια...

Το ιδιο νομιζω οτι ισχυει και για μας τους ροκαδες...(γενικος ο ορος..)

 

Αρμονια ειπα?Ειναι αυτο συνωνυμο της υψηλης αισθητικης?

Στη μουσικη διδασκεται ναι,

τι γινεται ομως αν ο μαθητης δεν την εχει στο DNA του? ;)

 

 

Ρε Silia,δε λεω,ομορφη εισαι!Αλλα τετοιο μουστακι για φλαμενκο δεν παει... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

..οσο εκεινος που το εχει βιωμα,στο αιμα του,στην αισθητικη του! 8)

 

Δεν θα μπορούσα να μην διαφωνήσω (και να το έκανα θα μπορούσες να μου δώσεις εκκατομύρια παραδειγμάτων που θα με διέψευδαν). Απλά ειλικρινά το έχω απορία, θεωρείς ότι μπορείς με οποιοδήποτε τρόπο να "κλέψεις" το βίωμα μιας άλλης εποχής? Ο σημερινος έφηβος που του αρέσει το ρεμπέτικο έχει την παραμικρή μυρωδία την εποχης ανθισης του ρεμπέτικου? Αυτός που παίζει blues? Mήπως άραγε όσοι παίζουν Chopin? (η μήπως αυτοί δεν χρειάζεται να βγάλουν συναίσθημα??)

 

 

Καμία μουσική δεν έιναι αποκλεισμένη από το κοινωνικόπολιτικό περιβάλλον που την ανέδειξε (γιαυτό και προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον αστείες τις "αναβιώσεις" ειδών όταν μαζί με την μουσική προσπαθεί να κοπιαριστεί και το lifestyle (και  Image) της εν λόγω εποχής-βλ. rockabilly). Aλλά από την άλλη τι θα είχαμε να παίζουμε? Με τι θα πρέπει να ξεκινήσω? Με Καρβέλα? Γιατί κακα τα ψέματα, αυτό είναι της ¨εποχής¨μου.. :'(. Αυτό ακούω οταν μπαίνω σε ταξί :'( και αυτό και όταν πάω στο στο μίνι μάρκετ. ...

 

 

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ειλικρινά το έχω απορία, θεωρείς ότι μπορείς με οποιοδήποτε τρόπο να "κλέψεις" το βίωμα μιας άλλης εποχής? Ο σημερινος έφηβος που του αρέσει το ρεμπέτικο έχει την παραμικρή μυρωδία την εποχης ανθισης του ρεμπέτικου? Αυτός που παίζει blues? Mήπως άραγε όσοι παίζουν Chopin? (η μήπως αυτοί δεν χρειάζεται να βγάλουν συναίσθημα??

Τα οποια βιωματα ειναι προσωπικα και δεν εχουν εποχη...

Ο σημερινος εφηβος που του αρεσει η οποια μουσικη,πρεπει να διαχωρισει αν αυτο ειναι επιρροη απο αλλους,η αν του το λεει η ψυχη του (η προσωπικη του αισθητικη κατ'επεκτασιν..) και σιγουρα αυτος που μεγαλωσε ακουγοντας σκυλαδικα,και "αχ μανα μου με φαγανε οι ξενιτιες" και "εβρεξα το γραμμα απ'το πολυ το κλαμα"...δεν θα καταλαβει τιποτα απο Chopin,blues και jazz..!

Μπορει ομως να προσποιηται... :P

Συναισθημα νομιζω οτι "βγαζουν" μονο αυτοι που πραγματικα το εχουν μεσα τους....

(ανεξαρτητως μουσικης) οι υπολοιποι κινουνται απλως "μηχανικα"...

 

Καμία μουσική δεν έιναι αποκλεισμένη από το κοινωνικόπολιτικό περιβάλλον που την ανέδειξε (γιαυτό και προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον αστείες τις "αναβιώσεις" ειδών όταν μαζί με την μουσική προσπαθεί να κοπιαριστεί και το lifestyle (και  Image) της εν λόγω εποχής-βλ. rockabilly). Aλλά από την άλλη τι θα είχαμε να παίζουμε? Με τι θα πρέπει να ξεκινήσω? Με Καρβέλα? Γιατί κακα τα ψέματα, αυτό είναι της ¨εποχής¨μου.. :'(. Αυτό ακούω οταν μπαίνω σε ταξί :'( και αυτό και όταν πάω στο στο μίνι μάρκετ. ...

Καλα τα λες εδω νομιζω...ετσι δημιουργουνται οι "γραφικοι"....

Εγω προτεινω να ξεκινησεις με το ιδιο το οργανο,να δεις πρωτα αν σε θελει και αυτο,δεν φτανει να το θελεις εσυ... 8)

Αν ομως δεν ειχες καμμια επαφη μαζι του εως τωρα (μεσω φιλων η συγγενων που ηδη παιζουν κιθαρα) ενας δασκαλος η ενα ωδειο θα φανει σιγουρα χρησιμο... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΙΑ!!!!!!!!!

 

Αν θες να μαθεις flamenco κιθάρα να αρχίσεις κατευθείαν με αυτό!!!

 

Είναι όπως πριν κάποια χρόνια που όποιος πήγαινε σε ωδείο να μάθει ηλεκτρική κιθάρα του έλεγαν ότι πρώτα πρέπει να....τελειώσει κλασσική(!!!) και μετά να "μάθει" ηλεκτρική...

 

Φτάνει πιά με τους άσχετους (ή... απατεώνες - διαλέγετε και παίρνεται)

 

 

Θέλω να μάθω...βόλευ...κααααλά...μάθε πρώτα πινγκ-πονγκ και μετά...βλέπουμε

Σωστός ο παίχτης.Είναι τουλάχιστον αστείο να συγκρίνετε το φλαμένκο με τη διδασκαλία τής κλασσικής κιθάρας στα ωδεία.Καμμία σχέση δεν υπάρχει,παρά μόνο ότι παίζονται μ' ένα παρόμοιο όργανο.

Κάπου διάβασα επίσης ότι,όσοι παίζουν φλαμένκο,έκαναν πρώτα 5-6 χρόνια σε ωδείο.Ήμαρτον ρε παιδιά!!

 

Και ο χορός τού φλαμένκο διδάσκεται σε σχολές,άν όμως δεις καναν νταλγκαδιασμένο Ισπανό να χορεύει,πας και βάζεις μπουρλότο στη σχολή.

Η μουσική δεν είναι μόνο νότες,ο χορός δεν είναι μόνο βήματα.Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος παραπάνω,πριν αχοληθείς μ' αυτό το είδος,άκου.Άκου πάρα πολύ.

Μπορεί να παίξεις,μπορεί και όχι.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕΛΕΤΗΣ!! :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο παίχτης.Είναι τουλάχιστον αστείο να συγκρίνετε το φλαμένκο με τη διδασκαλία τής κλασσικής κιθάρας στα ωδεία.Καμμία σχέση δεν υπάρχει,παρά μόνο ότι παίζονται μ' ένα παρόμοιο όργανο.

 

Αυτό το βλέπω υπερβολικό... "παρόμοιο όργανο" είναι και μια ηλεκτρική με μια κλασσική - δεν μιλάμε δα και για τις διαφορές ενός metal shredder από έναν παίκτη φλαμένκο!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βλέπω υπερβολικό... "παρόμοιο όργανο" είναι και μια ηλεκτρική με μια κλασσική - δεν μιλάμε δα και για τις διαφορές ενός metal shredder από έναν παίκτη φλαμένκο!

 

η έκφραση "καμία σχέση" χρησιμοποιείται με τεράστια ελευθεριότητα στο ίντερνετ, χάνοντας σιγά σιγά και την αξία της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου