Προς το περιεχόμενο

Στιγμιαία πτώση έντασης σε Marshall JCM2000 DSL 50watt head


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες βοήθεια. :'( :'( :'(

 

 

Μετά από ένα Live τις προάλλες έβαλα τον πιστό μου Marshall να παίξω σπίτι και ενώ παίζει

μια χαρά σε διάφορες φάσεις μου κάνεις κάτι βυθίσματα ο ήχος σαν να κατεβάζει κάποιος το volume και επανέρχεται σε λίγα δευτερόλεπτα...

 

Τον έχω πάνω σε ups και λάμπες άλλαξα πέρσυ τέτοια εποχή. Αν εξαιρέσεις 2 Live δεν ανοίξε εντάσεις όλο αυτό το χρόνο και είναι σε χρήση σπιτιού. Τον έχω 10 χρόνια και δεν μου έχει βγάλει ποτέ το παραμικρό... Τον δοκίμασα και χωρίς ups και πάλι κάνει τα ίδια...

 

Είμαι να σκάσω...

 

Τι θα μπορούσε να είναι;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry! Έχει τύχει σε πολλούς(και σ εμένα) με tube amps.

Δε θα είναι κάτι δύσκολο, μάλλον κάποια λυχνία θα υποπτευόμουν πρώτα. Κάποια λυχνία προενίσχυσης μπορεί να έχει φτάσει στα τελευταία της, συμβαίνει και σε 1 χρόνο με συχνή χρήση, δεν είναι απίθανο.

Όταν άλλαξες όλες τις λυχνίες, έκανες και biasing στον ενισχυτή?

 

'Αλλο πιθανό σενάριο είναι να έχουν χαλαρώσει τα βύσματα του ενισχυτή ή το fx loop. Δοκίμασε αν είναι χαλαρά βιδωμένα στο σασί του ενισχυτή τα βύσματα (jacks) και σφίξε τα λίγο με ένα κλειδάκι.

Για το fx loop, δοκίμασε να βάλεις ένα καλώδιο κιθάρας απ το send στο return και δες αν ξανακάνει το ίδιο φαινόμενο.

 

Τρίτο σενάριο, είναι να θέλουν καθάρισμα τα pots/ρυθμιστικά του ενισχυτή, οι διακόπτες και τα βύσματα. Αυτό γίνεται με καθαριστικό επαφών σε spray (contact cleaner) σχετικά εύκολα αρκεί να ψάξεις λίγο web/youtube για να δεις πως.

 

Άλλο σενάριο είναι να έχουν έχουν "γεράσει" λίγο οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές του αλλά αυτό το βρίσκω τραβηγμένο και θέλει τσεκ από τεχνικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμίτες βοήθεια. :'( :'( :'(

 

 

Μετά από ένα Live τις προάλλες έβαλα τον πιστό μου Marshall να παίξω σπίτι και ενώ παίζει

μια χαρά σε διάφορες φάσεις μου κάνεις κάτι βυθίσματα ο ήχος σαν να κατεβάζει κάποιος το volume και επανέρχεται σε λίγα δευτερόλεπτα...

 

Τον έχω πάνω σε ups και λάμπες άλλαξα πέρσυ τέτοια εποχή. Αν εξαιρέσεις 2 Live δεν ανοίξε εντάσεις όλο αυτό το χρόνο και είναι σε χρήση σπιτιού. Τον έχω 10 χρόνια και δεν μου έχει βγάλει ποτέ το παραμικρό... Τον δοκίμασα και χωρίς ups και πάλι κάνει τα ίδια...

 

Είμαι να σκάσω...

 

Τι θα μπορούσε να είναι;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα με χαμηλώματα και βυθίσεις,το έλυσα αφού φώναξα τον ηλεκτρολόγο και μου έφτιαξε την γραμμή η οποία δεν ήταν ανεξάρτητη από τα υπόλοιπα δωμάτια,και ήταν υπερφορτωμένη από τις πολλές συσκευές,επίσης τσέκαρε αν έχει κουνηθεί καμιά λάμπα κατά την μεταφορά και κάνει κόλπα, και έλεγξε αν ανάβουν κανονικά όλα τα νήματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου