Προς το περιεχόμενο

Kustom defender vs Epiphone Valve junior



Προτεινόμενες αναρτήσεις

και διαφορά να δεις εγώ δε πιστεύω πως θαναι τοσο μεγαλη.

 

ασε που θα πρεπει να ξαναπροσαρμοσεις τους ηχους της πεταλιερας απο την αρχη

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω ακούσει μόνο τον Epiphone και αρκετές φορές μιας και ήταν σε ένα studio που jamαραμε με κάτι παιδιά!Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι όντως τα καθαρά του ήταν dark αλλά όχι και μουντός!

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσε παρα πολύ...Και μάλιστα ετοιμαζόμουν να τον αγοράσω, αλλά την εποχή που ήθελα να πάρω ενισχυτή για την κιθάρα μου δεν τον έβρισκα ετοιμοπαράδοτο πουθενά και για πολύ καιρό!

 

Επίσης, να προσθέσω ότι και με πετάλια συνεργάζεται μια χαρά!

 

Για τον Kustom δεν έχω γνώμη αλλά γενικά φαίνονται προσεγμένοι ενισχυτές και για τα λεφτά τους πρέπει να είναι καλή επιλογή!

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στον VHT Special 6!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στον VHT Special 6!

 

Τον εχω κατα νου αλλα εχει eq και δεν θελω να μπλεξω με πολλα κουμπακια και να χρωματιζει τον ηχο το eq... Θελω ενα voloume και μονο και οτι ρυθμησεις κανω νατις κανω στην πεταλιερα...

 

και διαφορά να δεις εγώ δε πιστεύω πως θαναι τοσο μεγαλη.

 

ασε που θα πρεπει να ξαναπροσαρμοσεις τους ηχους της πεταλιερας απο την αρχη

 

καλα αυτο ειναι το λιγοτερο... εξαλλου εγω με ενα ηχο παιζω στην πεταλιερα...

 

Αυτο που προσπαθω να επιτυχω Ηρακλη ειναι να εχω τονπιο ζεστο ηχο που σου δινει η λαμπα και γενικα τα οποια πλεονεκτηματα σου δινει η λαμπα... Κρινεις οτι δεν θα εχει μεγαλη διαφορα απο τον τραυζιστορατο ηχο του πιβι ?

 

Ενας ακομα βασικος παραγοντας ειναι οτι θελω το οποιο απο τα 2 κεφαλακια να βρωμιζει οσο το δυνατον λιγοτερο... ωστε να μην μου παραβρωμιζει τον ηχο οσο ανοιγω το βολιουμ... Οποτε αν ξερετε ποιος ειναι πιο καθαρος παραθεστε το...

 

Ρε παιδια να ρωτησω κατι ακομα... Ο vht special

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp6h_special_6_allvalve.htm

 

ειναι δικαναλος ? Γιατι αλλαζουν τα πραγματα λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι ακομα... Ο vht special

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp6h_special_6_allvalve.htm

 

ειναι δικαναλος ? Γιατι αλλαζουν τα πραγματα λιγο...

 

Μάλλον ναι

 

VHT AV-SP-6H SPECIAL 6 ALL-VALVE

 

VHT AV-SP-6H Special 6 All-Valve Guitar Head - 6W, 1x channel, 1x thomann 12AX7 and 1x 6V6 tubes, 1x volume & 1x tone control, boutique-style hand-wired construction, clean and overdrive mode (switchable with included footswitch), VHT speakers, 4, 8 & 16 Ohms outputs, plywood construction. Dimensions: 235 x 370 x 200mm. Weight: 7.9kg. Colour: Black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μονοκαναλος στην ουσια , απλα εχει καποιο boost που του δινει ας πουμε λιγη παραπανω ενταση και γκαζι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μονοκαναλος στην ουσια , απλα εχει καποιο boost που του δινει ας πουμε λιγη παραπανω ενταση και γκαζι ?

 

Αυτό κάνει στην ουσία...

 

Δεν το λες και overdrive mode!

 

Και απλά όταν το κάνεις pull μπορείς με το footswitch να διαλέξεις τι απ τα δύο θες!Αν είναι push παίζεις μόνο με το volume!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιείς κατα βάσιν προσομοίωση καποιου ενισχυτη απο την πεταλιέρα σου, υποτιθεται οτι η προσομοίωση θα σου δώσει τη ζεστασια που θες ;D

 

απο εκεί και πέρα ενας ενισχυτης που τον χρησιμοποιείς απλα για να ενισχυσει το σημα της πεταλιέρας, και λαμπάτος να είναι αν δουλευει απο κάποια ενταση (πολυ δυνατη) και κάτω τοτε η συμπεριφορά του δε νομίζω να διαφερει και πολύ απο ενος τρανζιστοράτου.

 

εγώ αν είχα προσομοίωση ενισχυτη απο την πεταλιέρα, θα ηθελα ο τελικός μου να μην κομπρεσσάρει καθόλου και να ειναι οσο πιο ουδετερος γινεται. Να αφηνει την πεταλιέρα να κανει παιχνιδι μονη της και να μη μπλεκεται στα ποδια της.

 

Αλλιώς πρεπει να τα "παντρεψεις" και ισως βγει κατι καλό αλλα σε μεγάλες εντασεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάνει στην ουσία...

 

Δεν το λες και overdrive mode!

 

Και απλά όταν το κάνεις pull μπορείς με το footswitch να διαλέξεις τι απ τα δύο θες!Αν είναι push παίζεις μόνο με το volume!

 

Αρα και το ας πουμε καθαρο του καναλι , ανοιγοντας το βολιουμ , βρωμιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρωμίζει μετά τη μέση!Και σε σπίτι δεν νομίζω να χρειαστεί να τον ανοίξεις τόσο!Eγώ με το ζόρι το έβαλα εκεί μία φορά και το χαμήλωσα αμέσως!

 

Πάντως και οι άλλοι δύο ενισχυτές που σε ενδιαφέρουν το ίδιο θα κάνουν!Μετά από κάποια ένταση θα βρωμίζουν!

 

Και πιο συγκεκριμένα ο Epiphone απ ότι θυμάμαι παραμόρφωνε αρκετά πριν τη μέση!

 

Πάντως για τον Special 6 έχουν ειπωθεί πολλά εδω μέσα!Νομίζω ότι μαζί με τον Koch Studiotone είναι από τους πιο πολυσυζητημένους ενισχυτές στο forum!  ;D

 

edit:Εδώ είσαι http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιείς κατα βάσιν προσομοίωση καποιου ενισχυτη απο την πεταλιέρα σου, υποτιθεται οτι η προσομοίωση θα σου δώσει τη ζεστασια που θες ;D

 

απο εκεί και πέρα ενας ενισχυτης που τον χρησιμοποιείς απλα για να ενισχυσει το σημα της πεταλιέρας, και λαμπάτος να είναι αν δουλευει απο κάποια ενταση (πολυ δυνατη) και κάτω τοτε η συμπεριφορά του δε νομίζω να διαφερει και πολύ απο ενος τρανζιστοράτου.

 

εγώ αν είχα προσομοίωση ενισχυτη απο την πεταλιέρα, θα ηθελα ο τελικός μου να μην κομπρεσσάρει καθόλου και να ειναι οσο πιο ουδετερος γινεται. Να αφηνει την πεταλιέρα να κανει παιχνιδι μονη της και να μη μπλεκεται στα ποδια της.

 

Αλλιώς πρεπει να τα "παντρεψεις" και ισως βγει κατι καλό αλλα σε μεγάλες εντασεις

 

Ηρακλη , στα 387 παρομοια ποστ που εχω ανοιξει , μου εχουν πει οι περισσοτεροι οτι οσο καλη και να ειναι μια πεταλιερα , απο την στιγμη που παιζω με τρατζιστορ , δουλεια δεν γινεται... Τωρα εγω τι να κανω που τα μπλακω παλι...

 

Υποτιθεται οτι και η πεταλιερα θα απογειωθει αν συνεργαστει με λαμπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου