Προς το περιεχόμενο

Ανοιγμα - Κλείσιμο ενισχυτή transistor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστη η σκεψη σου αλλα μην ξεχνας οτι συνηθως......και επαναλαμβανω συνηθως καθε 2 χρονια καποιος λαμπατος με "γερη" χρηση θελει σερβις(ειτε για λαμπες ειτε για σκονες κ.τ.λ).....οποτε τα δινει εκει μια και καλη - βεβαια οφειλει να γνωριζει καποιες τετοιες λεπτομεριες οπως εγραψες εσυ απο την στιγμη που θα προβει σε αγορα λαμπατου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151419.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168463.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170809.0

(για λαμπάτους - πριν αλλάξει τίτλο το θρεντ ("ΑΝΟΙΓΜΑ-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ"))

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στους transistor δεν μου έχει τύχει πρόβλημα ποτέ αλλά συνήθως δεν τους ανοιγοκλείνω συχνά.

Υπάρχει όμως κάποια θεωρία που λέει πως όταν είναι "ζεστός" ο ενισχυτής και "τα ρευματά του τρέχουν σταθερά", τότε αποδίδει ποιοτικότερα. Ρώτησε high end-αδες για λεπτομέρειες... Εγώ έχω ξεχάσει προ πολλού. Ξέρω αρκετούς που άνοιγαν τους τελικούς το πρωί και τους έκλειναν πριν πάνε για ύπνο, χωρίς εννοείται να τους χρησιμοποιούν συνέχεια. (το έκανα κι εγώ πριν την κρίση) :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστη η σκεψη σου αλλα μην ξεχνας οτι συνηθως......και επαναλαμβανω συνηθως καθε 2 χρονια καποιος λαμπατος με "γερη" χρηση θελει σερβις(ειτε για λαμπες ειτε για σκονες κ.τ.λ).....οποτε τα δινει εκει μια και καλη - βεβαια οφειλει να γνωριζει καποιες τετοιες λεπτομεριες οπως εγραψες εσυ απο την στιγμη που θα προβει σε αγορα λαμπατου

 

ολόσωστη σκέψη για την περίπτωση "γερης" χρησης. Φυσικά να γνωρίζουμε οτι οσο πιο πολλές ώρες μαζεύουν σε παίξιμο οι λάμπες "φθείρονται" σαν απόλυτες τιμές ρευμάτων δηλαδή πρακτικά  πέφτει η απόδοση τους με αποτέλεσμα τα μιλιαμπέρ που έχει γίνει το BIAS να  πέφτουν και αυτά. Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος χρησιμοποιεί HOT BIAS δηλαδή σετάρισμα στις υψηλότερες τιμές αντοχής των λυχνιών και επίσης έχει και καλό αυτί και είναι και "ψείρας" θα καταλάβει οτι μετά απο κάποιο παίξιμο αρκετών ωρών και όχι χρονικά μόνο ο ενισχυτής δεν θα "ξυρίζει" τοσο, πράγμα που θα τον οδηγήσει να ξανακάνει BIAS συντομότερα ακόμη και απο τα 2 χρόνια.

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να προσθεσω οτι ημουν κατοχος 4 τρανζιστορ(2 κιθαρας 2 μπασου) (και 3 λαμπατων τωρα) οι τρανζιστορ με κανονικη χρηση (3 ωρες την ημερα) πανω στους 6-8 μηνες μου εβγαζαν προβλημα - ψυχρες κολλησεις - ποντεσιομετρα - ηχειο......με τους λαμπατους εδω και 2 χρονια (ο παλιοτερος) δεν εχω προβλημα ΟΥΤΕ με λαμπες.......ξερει κανεις να μου εξηγησει το γιατι ? ειναι το QC ? ειναι ο τροπος κατασκευης τους  ??? ???

 

οι ενισχυτες ηταν:

fender bassman 25

marshall MB30

marshall mg15

fender frontman 15r

 

θεωρητικα οι τρανζιστορ δεν θα επρεπε να βγαζουν "λιγοτερες" ζημιες απο τους λαμπατους ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να προσθεσω οτι ημουν κατοχος 4 τρανζιστορ(2 κιθαρας 2 μπασου) (και 3 λαμπατων τωρα) οι τρανζιστορ με κανονικη χρηση (3 ωρες την ημερα) πανω στους 6-8 μηνες μου εβγαζαν προβλημα - ψυχρες κολλησεις - ποντεσιομετρα - ηχειο......με τους λαμπατους εδω και 2 χρονια (ο παλιοτερος) δεν εχω προβλημα ΟΥΤΕ με λαμπες.......ξερει κανεις να μου εξηγησει το γιατι ? ειναι το QC ? ειναι ο τροπος κατασκευης τους  ??? ???

 

οι ενισχυτες ηταν:

fender bassman 25

marshall MB30

marshall mg15

fender frontman 15r

 

θεωρητικα οι τρανζιστορ δεν θα επρεπε να βγαζουν "λιγοτερες" ζημιες απο τους λαμπατους ?

 

τα ποτενσιόμετρα είναι καθαρά θέμα ποιότητας τους , ακριβοί ενισχυτες άσχετα μάρκας η λαμπας ή  τρανζιστορ που χρησιμοποιουν CTS,BURNS,ALPHA POTENTIOMETERS αυτά αντέχουν και είναι πολύ καλα και μιλάμε εχουν ενα κόστος 2-3 ευρω, αρα φαντάζεσαι πόσο κάνουν τα φτηνά κινέζικα που φοράνε οι φτηνοι ενισχυτές και χαλάνε στους 6 μήνες ... :) Υπάρχουν φυσικα και τα ALESSANDRO που ειναι στρατιωτικών προδιαγραφών που δεν νομιζω οτι τα φοράει κανένας ενισχυτής αυτα  κάνουν 60 ευρω και δεν χαλάνε ποτέ όμως !!! Επομένως δεν υπάρχει συσχετισμός σε τρανσιστορ ή λάμπα και φθορά των ποτενσιόμετρων.

 

Με τα ηχεία ισχύει το ίδιο είναι θέμα ποιότητας και όχι λάμπας ή τρανζίστορ. Φυσικά αν κάποιος δεν κάνει τα σωστά βήματα έναρξης και τερματισμού και να μην ξεχνάει το καλωδιο πάνω η να το βαζει βγάζει στην κιθαρα με ανοιχτο τον ενισχυτη που κάνει τα ηχεια να ουρλιάξουν και να στρεσάρονται σε συχνότητες που δεν είναι κιθαριστικές τότε το ηχείο θα κλάσει πολύ σύντομα.

 

η ψυχρες κολήσεις πάλι είναι θέμα κατασκευής, οι φτηνοι ενισχυτές κολημένοι από εναν μαλαισιανο πρωην ψαρά και νυν τεχνικο  ή ενα μαλαισιανό ρομποτ ειναι ευκολότερο να συμβούν. Οι λαμπάτοι έχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες και επομένως είναι ευκολότερο να χαλάσει κόληση επομένως είναι καθαρά πάλι θέμα τιμής όλα.

 

πάντως στα point to point ,handwired μηχανηματα που 99% ειναι λαμπατα αυτα δεν θα συμβούν ποτέ, άντε σε κανέναν Marshall η Hiwatt του 70 μετα από 40 χρόνια προσφοράς να σκάσει αμα τον ζορίσεις κανένας πυκνωτής χάρτου ή κανενας ηλεκτρολυτικός να κάνει θόρυβο πράγμα που φτιάχνει εύκολα και ανέξοδα.

 

Συμπέρασμα οχι περριτες αγοραπωλησιες αγοραζουμε εναν ενισχυτη και κανουμε την δουλεια μας και τον ξαναπουλαμε μονο αν συγκεντρωσουμε ενα ποσο που θα μας κανει να ανεβουμε πραγματικα σκαλοπατι στον ηχο μας. Να πουλήσεις εναν τρανζιστορικό των 5οο ευρω στα 250 για να βαλεις αλλα 250 και να ξαναπαρεις εναν παρομοιο αλλης μαρκας στα 500 που θα ξαναπουλησεις σε 5-6 μηνες πάλι 250 ειναι κουτο κατα την ταπεινη γνωμη μου.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου - ησουν πολυ κατατοπιστικος

 

οσο για την αγοραπωλησια

συμφωνω αλλα αμα το λες για μενα εχεις πεσει στην περιπτωση που κανεις λαθος  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ηχεία ισχύει το ίδιο είναι θέμα ποιότητας και όχι λάμπας ή τρανζίστορ. Φυσικά αν κάποιος δεν κάνει τα σωστά βήματα έναρξης και τερματισμού και να μην ξεχνάει το καλωδιο πάνω η να το βαζει βγάζει στην κιθαρα με ανοιχτο τον ενισχυτη που κάνει τα ηχεια να ουρλιάξουν και να στρεσάρονται σε συχνότητες που δεν είναι κιθαριστικές τότε το ηχείο θα κλάσει πολύ σύντομα.

 

Καταρχήν ευχαριστώ όσους συμμετέχουν στην κουβέντα!

 

Εγώ έχω το καλώδιο της κιθάρας μονίμως στην υποδοχή του ενισχυτή...

Δεν είναι σωστό έτσι?

Πρέπει να βγάζω και το καλώδιο απ'την υποδοχή του ενισχυτή πριν τον κλείσω?

 

Πάντως όταν θέλω να το βγάλω απ'την κιθάρα κατεβάζω μόνο την ένταση της κιθάρας όχι και του ενισχυτή...

Κάνω κάτι λάθος?

 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν τον ανοίγω κάνει ένα μικρό "τσακ" και όταν τον κλείνω ένα λίγο πιο δυνατό "κράτς"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το καλώδιο της κιθάρας μονίμως στην υποδοχή του ενισχυτή...

Δεν είναι σωστό έτσι?

Πρέπει να βγάζω και το καλώδιο απ'την υποδοχή του ενισχυτή πριν τον κλείσω?

αυτο ουτε και εγω το καταλαβα - μια ζωη το καλωδιο ειναι πανω ετοιμοπολεμο :D μαχημι

Πάντως όταν θέλω να το βγάλω απ'την κιθάρα κατεβάζω μόνο την ένταση της κιθάρας όχι και του ενισχυτή...

Κάνω κάτι λάθος?

ναι - πρεπει ο ενισχυτης να μην δεχεται σημα εισοδου για να κανεις σωστη αποσυνδεση της κιθαρας......αρα πρεπει να κληνεις την ενταση του ενισχυτη αν θες να αλλαξεις κιθαρα ή να σταματησεις να παιζεις θελοντας να βγαλεις το καλωδιο

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν τον ανοίγω κάνει ένα μικρό "τσακ" και όταν τον κλείνω ένα λίγο πιο δυνατό "κράτς"...

αυτο το κανουν σχεδον ολοι οι τρανζιστορ....τουλαχιστον με ΟΣΟΥΣ εχω παιξει εγω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει ο ενισχυτης να μην δεχεται σημα εισοδου για να κανεις σωστη αποσυνδεση της κιθαρας.....

 

Αν βγάλεις το βύσμα απο τον ενισχυτή δε χρειάζεται να χαμηλώσεις τίποτα.Ακόμη και σε λαμπάτο δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν όμως το βγάλεις απο την πλευρά της κιθάρας μπορεί να κάνει θόρυβο και λένε οτι στους λαμπάτους μπορεί να χαλάσουν οι λάμπες(χωρίς να ξερω αν αληθεύει)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου