Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτοι και standby: ποια η χρήση του?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση
1)Πόση ωρα πρεπει να τον ζεστένω και ποση να τον κρυώνω τον λαμπατο;

 

τον ανοιγεις με το stdby και περιμενεις 1-2 λεπτα να ζεσταθουν τα νηματα. Μετα το κλεισιμο ΔΕΝ τον κουνας μεχρι να κρυωσουν οι λαμπες. Χερια δοξα τω Θεω εχεις. Βαλε κοντα και νιωσε τη θερμοκρασια.

 

Παράθεση
2)Πως χρεισιμοποιεις το standby και τι ειναι;

 

 

ανοιγεις ειπαμε με stdby και κλεινεις κατευθειαν με power off. Το stdby ειναι διακοπτης που αφηνει το filament voltage + bias voltage και οχι το plate voltage κλπ και επιτρεπει στις λαμπες να ερθουν σε θερμοκρασια (καλης) λειτουργιας. Αλλιως φθειρονται πιο ευκολα.

Παράθεση

3)Τι πλεονεκτιμα εχει η αλλαγη λαμπας;κερδιζω στον ήχο;ποσο κρατανε οι λαμπες;

 

αναλογως τι λαμπα θα βαλεις, σε ποιον ενισχυτη, που θα την βαλεις κλπ...  Μια καλυτερης πoιοτητας λαμπα προσφερει...

OΙ τελικες κρατανε αναλογως χρησης και bias απο μερικους μηνες ως μερικα χρονια. Οι προενισχυτριες πιο πολυ, εκτος απο τον phase inverter που καλο ειναι να αλλαζεται μαζι με τις τελικες.

 

Παράθεση

γιατι οι καποιοι ενισχιτες εχουν δυο inputs; αλλαζει ο ηχπς απο το ενα στο άλλο;

 

συνηθως η μια ειναι Low Και η αλλη high και ειναι εκει για οργανα με υψηλοτερη και χαμηλοτερη εξοδο (humbuckers + single coils)

 

btw, κανε και κανα search...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμένα γιατί ο boogie μου διαμαρτύρεται αν κλείσω κατευθείαν το power? δεν καταλαβαίνω ::)

 

και τι σου λεει δηλαδη? ;D

 

 

 

 

εδιτ: ρε mc με προλαβες...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τί λέτε..εγώ πιστεύω ότι "ΜΠΟΥΠΠΠ.." στην γλώσσα των ενισχυτών σημαίνει "..καλά, μαλάκας είσαι?" ;D

 

"ΜΠΟΥΠΠΠ.."  ;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... μια μικρή ανακρίβεια...

 

Καλό είναι στο κλείσιμο να μην κλείνουμε απευθείας POWER OFF. Καλό είναι να τον γυρνάμε σε Standby για λίγο (λιγότερο από λεπτό) και μετά POWER OFF. Το ανάποδο δηλαδή από το άνοιγμα.

 

Δε θα υπεισέλθω σε τεχνικές λεπτομέρειες ως προς το λόγο. Πάντως οι λάμπες καταπονούνται πολύ λιγότερο καθώς και οι Μ/Σ έτσι.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου