Προς το περιεχόμενο

custom bass


mustrofas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@warwick

ΕΛΑ ρε μαγκα τι εχει κανει ο τυπος στο παλιοG&L  ;D ;D

 

@mustrofas

δεν "ειναι" στο TOP 5 γιατι ειναι ακομα ιδεα και οπως ειπα και πιο πανω "μαλλον" ιδεα θα παραμηνει μολις ακουσεις την τιμη για μια τετοια διαδικασια (μακαρι να το φτιαξεις)

 

αλλα ειναι υπερβολη να μην ξερεις πως να χρησημοποιησεις τα 21 ταστα και να πας για 26

 

Θα σε παρακαλουσα να ανακαλεσεις παραυτα...κανενα G&L δεν πρεπει να εχει την λεξη Παλιο σαν πρωτο συνθετικο:)

 

Παντως υπαρχουν μπασα και με 26 ταστα και με 28 και με 36

 

Γιατι δεν περνεις αυτο?εχει 36...ε του π@@#!@ θα σε βολεψει να παιξεις μεχρι το 21...

46807.thumb.jpg.507efb5130075a7f6fdd65bff4b5b13a.jpg

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Your own words:

 

«22 θέλω αλλά δεν με βολεύει τόσο εύκολα άμα έχει μόνο 22 να παίζω τόσο χαμηλά ενώ άμα έχει 26 θα μπορώ πιο εύκολα να παίζω μέχρι τα 22.

 

stoner/rock

 

σώμα maple μπράτσο maple ταστιέρα rosewood

 

μαγνήτες και ηλεκτρονικά θέλω από rickenbacker...»

 

Για τι πρώτο τι να πει κανείς... Νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι δική σου ιδέα, αλλά κάποιου φίλου, που έχει έναν ξάδερφο, που ο κολλητός του που «ξέρει» του είπε... και αυτός (ο φίλος) μου είπε «αν βάλεις 26 τάστα θα παίζεις πιο εύκολα μέχρι τα 22».

 

Συνήθως αυτά τα εξταβαγκάντ έχουν τέτοιες «ρίζες»- τον άγνωστο Χ που «ξέρει» και που του είπε και μου είπε... «Φρούτο» που ευδοκιμεί ανάμεσα στις νεαρότερες ηλικίες...

 

Πάμε παρακάτω... Πέρα του γεγονότος ότι έχω ελάχιστη τριβή  με το αντικείμενο Stoner- το οποίο από τα λίγα που έχω ακούσει, δεν έχει σολιστικές ανάγκες (άρα πολλά... τάστα)- αν θες να προσομοιώσεις τον ήχο, δες με τι παίζουν και αγόρασε τα ανάλογα.

 

Και με τι παίζουν αυτοί; Από τους λίγους που έχω δει, με Precision και Rickenbacker (σίγουρα και με άλλα όργανα) αλλά νομίζω ότι αυτά είναι το mainstream. Και όπως έχει γράψει ο Funky με πάρα πολλά πετάλια...  

 

Στα επόμενα δύο- ξύλα ηλεκτρονικά- περιγράφεις επακριβώς ένα Rickenbacker (πλην του τρίτου μαγνήτη, που αναφέρεις σε κάποιο post σου). Οπότε πάρε ένα Rick γιατί από αυτά που λες, αυτό θες...

 

Και για να πάμε στην ταμπακιέρα: IMHO το να κάνει κάποιος ένα custom όργανο, σημαίνει ότι ξέρει πάρα πολύ καλά τις ανάγκες του, τι τον βολεύει στο χέρι, στο αυτί, τι του αρέσει, τι δεν του αρέσει και κυρίως τα γιατί...

 

Αυτό μεταφράζεται σε πείρα και τριβή με το αντικείμενο του. Να έχουν περάσει πολλά όργανα από το χέρι του και ξέρει τα πως και τα γιατί...

 

Από αυτά που διαβάζω, δεν είσαι ακόμα εκεί... Αν θέλεις custom όργανο just go ahead... αλλά μάλλον βιάζεσαι.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παρακαλουσα να ανακαλεσεις παραυτα...κανενα G&L δεν πρεπει να εχει την λεξη Παλιο σαν πρωτο συνθετικο:)

ανακαλω και επανερχομαι στην ταξη  ;D ;D

Παντως υπαρχουν μπασα και με 26 ταστα και με 28 και με 36

 

Γιατι δεν περνεις αυτο?εχει 36...ε του π@@#!@ θα σε βολεψει να παιξεις μεχρι το 21...

νομιζω οτι μετα το 26ο ταστο η αλλαγη στην τονικοτητα ειναι τεραστια γιατι δεν μιλαμε για ημητονια αλλα για τονο μετα το 26ο αρα ενας επιπλεον λογος που το συγκεκριμενο μπασο θελει εξτρα μελετη (δεν θυμαμαι πως λεγεται)

κανω λαθος ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner θέλει ή precision ή rick. Απλώς δεν έχει ακούσει πολύ stoner ακόμη  ;D Και μάλιστα με φλατγουντ χορδές! Τώρα για τα 26 τάστα ασχολίαστο. Ναι, η στονερ σε θέμα μπάσσου είναι λίγο πιο "απαιτητική" αφού συνήθως έχει μια κιθάρα και το μπάσσο καλείται να καλύψει λίγο πιο "δημιουργικά" το κένο, άλλα όχι τίποτα τραγικό. Και με 20 τάστα την βγάζεις χαλαρότατα. Δεν νομίζω να χάλασε τους Sleep ή τους Kyuss το rick και ας έχει 20 τάστα. Το esp σου λογικά έχει 24. Γιατί ακριβώς σε χαλάει??? Κράτα το Esp, βάλτου φλατ χοδές, πάρε μια orange κεφαλή και δεν θές τίποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner θέλει ή precision ή rick. Απλώς δεν έχει ακούσει πολύ stoner ακόμη  ;D Και μάλιστα με φλατγουντ χορδές! Τώρα για τα 26 τάστα ασχολίαστο. Ναι, η στονερ σε θέμα μπάσσου είναι λίγο πιο "απαιτητική" αφού συνήθως έχει μια κιθάρα και το μπάσσο καλείται να καλύψει λίγο πιο "δημιουργικά" το κένο, άλλα όχι τίποτα τραγικό. Και με 20 τάστα την βγάζεις χαλαρότατα. Δεν νομίζω να χάλασε τους Sleep ή τους Kyuss το rick και ας έχει 20 τάστα. Το esp σου λογικά έχει 24. Γιατί ακριβώς σε χαλάει??? Κράτα το Esp, βάλτου φλατ χοδές, πάρε μια orange κεφαλή και δεν θές τίποτε άλλο

 

 

σψστός φίλε μου κάπως έτσι θα γίνει τελικά απ'ότι κατάλαβα δεν έχετε άδικο..ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παίδες.

καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner θέλει ή precision ή rick. Απλώς δεν έχει ακούσει πολύ stoner ακόμη  ;D Και μάλιστα με φλατγουντ χορδές! Τώρα για τα 26 τάστα ασχολίαστο. Ναι, η στονερ σε θέμα μπάσσου είναι λίγο πιο "απαιτητική" αφού συνήθως έχει μια κιθάρα και το μπάσσο καλείται να καλύψει λίγο πιο "δημιουργικά" το κένο, άλλα όχι τίποτα τραγικό. Και με 20 τάστα την βγάζεις χαλαρότατα. Δεν νομίζω να χάλασε τους Sleep ή τους Kyuss το rick και ας έχει 20 τάστα. Το esp σου λογικά έχει 24. Γιατί ακριβώς σε χαλάει??? Κράτα το Esp, βάλτου φλατ χοδές, πάρε μια orange κεφαλή και δεν θές τίποτε άλλο

wise you came to be my aprentise...i am proud for you...

get over the orange amp!!!they weight over 40 pound!!!!you will need a fortotaxi!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου