Προς το περιεχόμενο

Michalis Paouris' Band - "For Piazzola"


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες στο forum.Νέος στα μέρη σας  ;)

Παίζω κιθάρα ερασιτεχνικά και είμαι μεγάλος fan του DiMeola. Έτσι είχα και 'γω μαζί με τόσους άλλους την τύχη να βρίσκομαι σε αυτή την πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα συνεύρεση του μπουζουκιού με την jazz, και αργότερα με τον ίδιο τον DiMeola.

Ο DiMeola ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα. Αυτό δηλαδή που με έκανε να τον ακούσω, να τον παραδεχθώ και να γίνω θερμός υποστηρικτής του.

 

Θέλω να σταθώ όμως στον έτερο σολίστα, Μ.Παούρη, που ήταν πραγματικά απίστευτος ενισχύοντας την μέχρι πρότινος ελλιπής γνώμη που είχα σχηματίσει μέσα από αποσπάσματα βίντεο στο Internet.

Είχα διαπιστώσει φυσικά ότι έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη τεχνικής κατάρτισης, όμως κατά την γνώμη μου το μεγάλο στοίχημα για τον ίδιο ήταν αυτό το “πάντρεμα” της τεχνικής - ταχύτητας με την αισθητική και οφείλω να ομολογήσω ότι το κέρδισε.

Μέσα στο θέατρο ο jazz ήχος της μπάντας αγκάλιαζε με ευαισθησία το ιδιαίτερο ηχόχρωμα του μπουζουκιού, δείχνοντας μια άλλη πτυχή του οργάνου που για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε μιας και, για μένα τουλάχιστον, ήταν ένα καινούργιο άκουσμα.

 

Τέλος θα ήθελα να παραθέσω δύο απ’ τα κομμάτια που ακούστηκαν εκείνο το βράδυ, ως συνθέσεις του Μ.Παούρη, προσπαθώντας να “μεταφέρω” λίγη απ’ αυτή την ατμόσφαιρα που πολλοί από εμάς στο κοινό νοιώσαμε.

 

               

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγω ολο το video μεσω zougla.gr..Οφειλω να ομολογησω πως ο Παουρης είναι πολυ γρηγορος μπουζουξης όπως βέβαια και όλοι οι σύνχρονοι μπουζουξήδες...ΟΜΩΣ στις μουσικές φράσεις του Meola, o καθόλα ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟΣ και πολύ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΣ Παουρής αντιπαρέθετε ασκήσεις ταχύτητας..

 

Επίσης, ο ηχος του μπουζουκιου τελικα είναι πολύ οξής για την jazz μουσική, κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν ταιριάζει για αυτό το είδος...αν το προσέξατε δεν είχε καθόλου sustain ο ήχος του μπουζουκιού... Θα ήμουν πολύ περίεργος να έβλεπα τον Καραντίνη αντί του Παουρή σ'αυτή την συναυλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόσφατες διακοπές μου γνώρισα έναν αρκετά γνωστό μπουζουξή "από τους παλιούς" με τον οποίο πιάσαμε την κουβέντα περί ανέμων και υδάτων στη μουσική.

 

Μίλαγε για αρκετούς παίχτες με τα καλύτερα λόγια, όταν ανέφερα το όνομα του Μιχάλη όμως, το πρόσωπό του έμοιαζε λίγο-πολύ με αυτό:  ::) ::)

 

 ;D Κάτι το οποίο παρατηρώ συχνά και στα διάφορα βίντεό του στο YouTube. Φαίνεται πως ο μέσος μουσικός που έχει συνδυάσει (καλώς ή κακώς) το μπουζούκι με ένα συγκεκριμένο εύρος ήχου και παιξίματος, βρίσκει ξένο αυτό που κάνει ο Κος Παούρης!

 

Γνώμη μου είναι πως θα δείξει ο χρόνος αν οι ενστάσεις που προκύπτουν είναι δικαιολογημένες, ή όχι! Προς το παρόν δεν μπορώ παρά να θαυμάσω την εκπληκτική ταχύτητα πάνω στην ταστιέρα, και να ελπίζω πως θα συνοδευτεί με την αντίστοιχη ουσιώδη συνέχεια. Το γεγονός ότι μοιράστηκε την σκηνή με τον Al Di Meola πάντως, είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό, μακάρι να δούμε και άλλες κινήσεις στην προσωπική του δουλειά.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να το κανουμε το 4-χορδο μπουζουκι ειναι ενα οργανο που εχει δημιουργηθει στα προτυπα της κιθαρας...φυσικο και επομενο ειναι να υστερει οταν χρησιμοποιειται εξω απο τα χωραφια του...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλανω ειναι γιατι σονι και καλα πρεπει το μπουζουκι να γινει "διεθνες" οργανο. Το μπουζουκι ειναι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ και εκφραζει αριστα το ελληνικο τραγουδι!!!!!

 

Αν ειναι ας παιχτει π.χ. το "Mediteranean Sundance" με κεμεντζε

 

Παντως, για να ειμαι εντελως αντικειμενικος, πιστευς πως ο Μιχαλης Παουρης αν χρησιμοποιουσε κιθαρα αντι μπουζουκι στην συναυλια αυτη , θα εβγενε ακομα καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να το κανουμε το 4-χορδο μπουζουκι ειναι ενα οργανο που εχει δημιουργηθει στα προτυπα της κιθαρας...φυσικο και επομενο ειναι να υστερει οταν χρησιμοποιειται εξω απο τα χωραφια του...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλανω ειναι γιατι σονι και καλα πρεπει το μπουζουκι να γινει "διεθνες" οργανο. Το μπουζουκι ειναι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ και εκφραζει αριστα το ελληνικο τραγουδι!!!!!

 

Αν ειναι ας παιχτει π.χ. το "Mediteranean Sundance" με κεμεντζε

 

Παντως, για να ειμαι εντελως αντικειμενικος, πιστευς πως ο Μιχαλης Παουρης αν χρησιμοποιουσε κιθαρα αντι μπουζουκι στην συναυλια αυτη , θα εβγενε ακομα καλυτερα..

 

 

Καλησπέρα σας! Η αλήθεια είναι ότι διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Αλλωστε αυτο ειναι το μοημα της συζητησης. χαχαχα! Άλλο "παίζω γρήγορα" και άλλο "έχω τεχνική" και πιστεψε με πως αν κανεις μια ερευνα στον χωρο των μπουζουκιων, ειδικα για την τεχνικη μονο παουρης λενε. Περαν τουτου οταν το λεει ο μεολα τι να πω εγω.  8) Όσο για το θέμα ήχο έχεις δικιο γιατι πήρες γνώμη από το zougla. Απλά επειδή ήμουν μέσα, να ξέρεις πως το μόημαν που είχε μπροστά του, δεν είναι αυτό της zougla χαχαχα.... Απο ότι καταλαβα πηραν ήχο κονεκτ μονο για τις "τηλεοπτικες αναγκες". Παντως ο μεολα ειπε: "Φοβερα ενστικτα....μου θυμισε το τριο μας με τον πακο και το τζον.." σε συνεντευξη του zougla.. Μετα απο αυτα τα βιντεο που υπαρχουν για τον παουρη δεν θα ηθελα να σχολιασω τα περι καραντινη.. ειναι αλλου ο ενας αλλου ο αλλος και ειναι εμφανες. αλλωστε τον παραδεχονται ολοι αυτοι... Δεν ειναι και λιγο στα 24 του να παιζει με τον μεγαλο και να λεει τα καλυτερα χωρις να κρυψει τον ενθουσιασμο του για τον παουρη. αυτο ειναι διδαγμα για όλους... Βασικα ας κρατησουμε αυτο... εδειξε αλλη ελλαδα θαρρω εκεινη την μερα και εγω προσωπικα ειμαι χαρουμενος και βλεπω ελπιδα (μουσικα γιατι κοινωνικοπολιτικα παμε κατα ντεβιλ)  ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια??? και γιατι η κιθαρα του Μεολα ακουγεται αψογα και οχι το μπουζουκι?????????????? για να το κανω ποιο κατανοητο αν η ορχηστρα σταματουσε στιγμαια και ξεκινουσαν να παιξουν π.χ. κομματια του Θεοδωρακη, θα ακουγοταν αψογα, οπως και η κιθαρα του μεολα στο "spain"

 

Το ονομα του Καραντινη μην το παιρνεις τοις Μετρητοις, τυχαια το ειπα, απλα για να δειξω πως πρεπει παιζεται μπουζουκι..παρεπιπτοντως..

 

 

 

Απο την αλλη, ο Μεολα κανει την δουλεια του...το πιασες το υπονοουμενο εε??? :)..Ο ανθρωπος ειναι πλεον στην δυση της καριερας του...και στο λεει ενα φανατικος θαυμαστης του οπως εγω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου