Προς το περιεχόμενο

RHCP Ποιος το 'χασε είπατε??


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή υπάρχουν άτομα που τους άρεσε όντως ο τελευταίος δίσκος? :-X Όχι τίποτ άλλο αλλά δε μου φαίνεστε και για fanboys. ::)

 

Προσωπικά είχα μεγάλη αγάπη για τους Peppers, κι ακόμα έχω δηλαδή. Αλλά νομίζω ότι ο τελευταίος καλός τους δίσκος ήταν -με το ζόρι- το By the Way.. Blood Sugar Sex Magik (διαμάντι) δεν ξαναβγάζουν ποτέ, ούτε επίσης και τη χρυσή τομή ποιότητας και εμπορικότητας που έβγαλαν το 99 (Californication).. Το Stadium Arcadium ήταν μια αποτυχία για μένα... Γλυκανάλατες συνθέσεις και λίγα μόνο καλά τραγούδια που αναλογικά με το μέγεθος του δίσκου δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν τον δίσκο καλό. Από το I 'm with you 2 τραγούδια αξίζουν κατά τη γνώμη μου αλλά αυτά είναι απόψεις... Πάντως δισκάρα ΔΕΝ είναι... :P

 

Όσον αφορά τον Josh, δε μου αρέσει καθόλου! Μπήκε στην μπάντα σαν αντι-Frusciante και όχι σαν Josh.. Και o Navarro κλίθηκε να τον αντικαταστήσει αλλά ο άνθρωπος έβαλε το δικό του στίγμα και έγραψε και ύμνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχουν άτομα που τους άρεσε όντως ο τελευταίος δίσκος? :-X Όχι τίποτ άλλο αλλά δε μου φαίνεστε και για fanboys. ::)

 

Προσωπικά είχα μεγάλη αγάπη για τους Peppers, κι ακόμα έχω δηλαδή. Αλλά νομίζω ότι ο τελευταίος καλός τους δίσκος ήταν -με το ζόρι- το By the Way.. Blood Sugar Sex Magik (διαμάντι) δεν ξαναβγάζουν ποτέ, ούτε επίσης και τη χρυσή τομή ποιότητας και εμπορικότητας που έβγαλαν το 99 (Californication).. Το Stadium Arcadium ήταν μια αποτυχία για μένα... Γλυκανάλατες συνθέσεις και λίγα μόνο καλά τραγούδια που αναλογικά με το μέγεθος του δίσκου δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν τον δίσκο καλό. Από το I 'm with you 2 τραγούδια αξίζουν κατά τη γνώμη μου αλλά αυτά είναι απόψεις... Πάντως δισκάρα ΔΕΝ είναι... :P

 

Όσον αφορά τον Josh, δε μου αρέσει καθόλου! Μπήκε στην μπάντα σαν αντι-Frusciante και όχι σαν Josh.. Και o Navarro κλίθηκε να τον αντικαταστήσει αλλά ο άνθρωπος έβαλε το δικό του στίγμα και έγραψε και ύμνους...

Αν δεν υπήρχαν γούστα θα υπήρχε μόνο ένα είδος μουσικής και μόνο ένα συγκρότημα ;D

Εμένα μου φάνηκε πολύ καλό come back μετά το Stadium Arcadium που είχε 6-7 καλά κομμάτια σε ένα ΔΙΠΛΟ δίσκο! :-\ Απλά θεωρώ ότι έχουν φοβία οι υπόλοιποι peppers (σύγκριση?) και για αυτό δεν έχουν αφήσει να ξεδιπλωθεί η κιθάρα σε σχέση με όταν ήρθε ο Navarro! Πέραν όποιων διαφωνιών όμως ο τελευταίος δίσκος θεωρώ ότι είναι Peppers! Σε αντίθεση με το Stadium Arcadium! Αν δεν είχε βγει βέβαια το SA ίσως και να έτρωγε πατάτες το I'm with you... Το μη χείρων βέλτιστον!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modulus flea bass + Gallien Krueger 2001RB για τα live και Jazz Bass + Acoustic USA 360 στον τελευταίο δίσκο. Με τους Acoustic ξεκίνησε και το tour αλλά μετά άλλαξε πάλι σε Gallien Krueger

 

Εχω την εντυπωση πως στο studio παντως ειναι κυριως direct, με διαφορα active Wal, Spector κλπ, τουλαχιστον στα παλιοτερα αλμπουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μετα 90s εποχή καθαρά direct δεν είναι πουθενά και είναι εμφανέστατο.

 

ΒSSM είναι με Marshall Superbass και κυρίως Wal

 

στο Californication είναι καθαρά με fleabass και Gallien Krueger

 

Στο By The Way είναι με fleabass και Gallien Krueger και έχει και μερικά κομάτια με Jazz Bass

 

Στο SA είναι κυρίως με Jazz Bass και Ampeg αλλά έχει πει ότι έχει ξεσκονίσει το wal σε ένα κομμάτι

 

Αυτά σφαιρικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου