Προς το περιεχόμενο

Fender jazz bass MN LPB 2011


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

GK amps (800's),410RBH,115RBH

Mesa Boogie Diesel 2x10+2x15 (x3)

Στο Blood sugar sex magic

Βαλε στα υποψην οτι στο νεο album επαιξε και με flat χορδες και με καποιους αλλους ενισχυτες που ξεχναω,μπορει απλα να τους ειχε στο tour και να μπερδευομαι :)

 

 

Οπότε με λίγες... χιλιάδες ευρώ (για μπάσο, ενισχυτές, καμπίνες, πετάλια) είναι έτοιμος  ;D ;D ;D Μεγάλες επιτυχίες...

Λοιπόν στο θέμα μας, εύγε σου ax1ss κέντραρες στο σωστό όργανο: Alder Jazz με maple ταστιέρα και φυσικά... Fender  ;D ;D ;D

 

Νομίζω ότι και ο αγαπητός μου Warwick δεν θα μπορούσε να συμφωνήσει περισσότερο με την επιλογή σου  ;D ;D ;)

 

 

Το ζύγισμα και το βάρος είναι μια χαρά, όχι ιδιαίτερα βαρύ...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο βάρος και ζύγισμα πως πάει το jazz bass?

Το βαρος του εαν το συγκρινεις πχ με ενα corvette θα δεις οτι ειναι πολυ πιο βαρυ...ενας απ τους λογους που δεν παιζω με jazz.Φυσικα εγω εχω παει τωρα στο αλλο ακρο και παιζω με μπασο του αντωνη παπαδοπουλου που ειναι τουβλο οποτε αυτο που λεει ο Terry οτι δεν ειναι ιδιαιτερα βαρυ ειναι σχετικο και με το τι ειχες παιξει...

Το ζυγισμα ειναι πολυ καλο...και γενικα η κατασκευη..Μιλαω παντα για ακριβες σειρες.Φυσικα ακομη και εκει δεν ειναι ολα τα jazz bass τα ιδια...

Επαιξα προσφατα ενα μεξικανικο ενος φιλου και στο δευτερο κομματι το αφησα και πηρα ενα rbx 270 ...ισως να φταιει και το σεταρισμα του jazz που δεν ητανε καλο...Πολυ περιεργα οργανα...αλλες φορες μου καθονται και αλλες θελω να τα σπασω...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο βάρος και ζύγισμα πως πάει το jazz bass?

 

χαλι μαυρο...για αυτο και απετυχε παταγωδος ως μπασο και ουδεις παιζει με αυτο... ;D

 

εξω απο την πλακα,δεν υπαρχουν βαρη...καθε κομματι εχει αλλο βαρος μια και καθε κομματι....κσυλου ;D..εχει και αλλο βαρος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μέσες άκρες ένα alder Jazz είναι γύρω στα 4 κιλά (κάποια μισό κιλάκι πιο πάνω, άλλα λιγότερο από 4), το οποίο είναι στα όρια του ανεκτού. Τώρα, είναι όπως κάτσει, δεν βγαίνουν από... καλούπι  ;)

 

Τα ash είναι (σε γενικές γραμμές) λίγο πιο βαριά από alder και τα swamp ash λίγο πιο ελαφριά.

 

Πάντως μου έχει τύχει να παίξω με ένα jazz '70ς, ash, με πολύ καλό ήχο, αλλά ήταν... τούβλο  ;D, ίσως το πιο βαρύ jazz που έχει πέσει στα χέρια μου. Δεν μπορούσες να παίξεις όρθιος με αυτό το όργανο για πολύ ώρα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το βάρος του Jazz Bass και του P bass είναι ανεκτό... Απλά στο θέμα του ζυγιάσματος έχω παρατηρήσει πως το jazz bass μάλλον λόγω του σχήματος του σώματος χρειάζεται μεγαλύτερη διαγώνια κλίση από τα υπόλοιπα... Τουλάχιστον για εμένα... :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα το παρω απο λονδινο. ξερει κανενας απο προσωπική εμπειρία, αν υπάρχει κανένα κατάστημα που υπάρχει περίπτωση να το βρω στα λεφτά του thomann?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

επειδη θα το παρω απο λονδινο. ξερει κανενας απο προσωπική εμπειρία, αν υπάρχει κανένα κατάστημα που υπάρχει περίπτωση να το βρω στα λεφτά του thomann?

DV247

 

North London 020 8440 3440

East London 01708 771991

South London 020 7819 3900

West London 020 8992 5592

 

Edit: Και είσαι κάπου εδώ http://www.dv247.com/guitars/fender-standard-jazz-bass-maple-white-chrome-pearl--89087

 

510 λίρες δηλαδή μια η άλλη με τον Γερμανό

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσες άκρες ένα alder Jazz είναι γύρω στα 4 κιλά (κάποια μισό κιλάκι πιο πάνω, άλλα λιγότερο από 4), το οποίο είναι στα όρια του ανεκτού. Τώρα, είναι όπως κάτσει, δεν βγαίνουν από... καλούπι  ;)

 

Τα ash είναι (σε γενικές γραμμές) λίγο πιο βαριά από alder και τα swamp ash λίγο πιο ελαφριά.

 

Πάντως μου έχει τύχει να παίξω με ένα jazz '70ς, ash, με πολύ καλό ήχο, αλλά ήταν... τούβλο  ;D, ίσως το πιο βαρύ jazz που έχει πέσει στα χέρια μου. Δεν μπορούσες να παίξεις όρθιος με αυτό το όργανο για πολύ ώρα...

Και βέβαια άλλο να σαι σαν τον Οβελίξ (Ιωάννου των Blues Cargo) και άλλο σαν τον Χαβαλεδίξ (Ο Αστερίξ και οι Βίκινγκς) (Audiokostas, Ρωσκομπέκος).

 

Οπότε με λίγες... χιλιάδες ευρώ (για μπάσο, ενισχυτές, καμπίνες, πετάλια) είναι έτοιμος  ;D ;D ;D Μεγάλες επιτυχίες...

Ακούγοντας την τελευταία δουλειά του (που έχει και flats) είμαι σίγουρος πλέον ότι ανά τρία τραγούδια βάζει fast fret. Και επειδή εκεί είναι το μυστικό, πήρα κι εγώ προχθές και ο Κιεδής που με άκουσε είπε στο φίλο του "Ρε σύ, ο Ψείρας ακούγεται σαν τον Audiokosta".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα το παρω απο λονδινο. ξερει κανενας απο προσωπική εμπειρία, αν υπάρχει κανένα κατάστημα που υπάρχει περίπτωση να το βρω στα λεφτά του thomann?

Άμα είσαι Λονδίνο και έχεις τον χρόνο, χτύπα μερικά τηλέφωνα και τράβα πάρε Jazz Bass με λίγα χρήματα.

 

http://www.gumtree.com/cgi-bin/list_postings.pl?search_terms=jazz+bass&search_location=London&ubercat=1

 

Παρακαλώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου