Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή οξείδωση HARDWARE κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με Τεχνητή οξείδωση HARDWARE κιθάρας , όχι να έχει διαβάσει ή να έχει δεί στο Youtube ,αυτά τα έχω ήδη εφαρμόσει αλλά το αποτέλεσμα σε είναι αντάξιο Custom Shop , μήπως λοιπόν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει οξίδια ( Οξίδιο του θείου), ( την τεχνική των 2 τάπερ με το υδροχλωρικο) κτλ με καλά έως τέλεια και οσο το δυνατόν πιο κοντά στην φυσική παλαίωση αποτελέσματα ??? Ευχαριστώ καλημέρα

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με Τεχνητή οξείδωση HARDWARE κιθάρας , όχι να έχει διαβάσει ή να έχει δεί στο Youtube ,αυτά τα έχω ήδη εφαρμόσει αλλά το αποτέλεσμα σε είναι αντάξιο Custom Shop , μήπως λοιπόν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει οξίδια ( Οξίδιο του θείου), ( την τεχνική των 2 τάπερ με το υδροχλωρικο) κτλ με καλά έως τέλεια και οσο το δυνατόν πιο κοντά στην φυσική παλαίωση αποτελέσματα ??? Ευχαριστώ καλημέρα

 

Έχω χρησιμοποιήσει υδροχλωρικό, τόσο απευθείας (ηρέμησε, αραιωμένο και με πολύ προσοχή), όσο και με ατμούς. Πριν απ'αυτό βέβαια υπάρχουν πιο ήπιες τεχνικές, με τρίψιμο με μεταλλική βούρτσα, κλπ. Ωστόσο να πω ότι τα δικά μου project ήταν τελείως πειραματικά, και όχι σε κιθάρες που επεδίωκα αποτελέσματα Custom Shop όπως το θέτεις. Φαντάζομαι όμως ότι έχει να κάνει με την εμπειρία, τις δοκιμές και το πόσο σχολαστικός θέλεις να είσαι, το να πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα relicing.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω το έχω δοκιμάσει και με ατμούς στα 2 τάπερ και απευθείας απλά μου το κάνει σαν ρόζ χρυσό και αυτό φεύγει και αμέσως μόλι τριφτεί λίγο , βασικά και έξω στο μπαλκόνι έχω αφήσει αφου τα είχα βάλει στο νερό και μετά στο αλάτι !!! και αυτά βγήκαν καλά βγήκε μέχρι και η  πρασινίλα :) αλλά πάλι δεν είναι απόλυτα . ευχαριστώ πάντως να δούμε μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει το οξίδειο του θείου αυτό μου είπαν σε γεωργικά προιοντα πουλιέται.

 

Πάντως σε παραδέχομαι   Genius Loci δεν υπήρχε περίπτωση ένας σοφός του φόρουμ σαν εσένα να μην είχε πειραματιστεί με το μικρόβιο του relicing : ))))))))))

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η λύση του αραιωμένου υδροχλωρικού μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα.

Θέλει προσοχή, λίγο πειραματισμό με parts που δεν μας είναι απαραίτητα  :-\...προκειμένου να βρούμε τον επιθυμητό χρόνο και την αναλογία αραίωσης αλλά το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι ιδιαίτερα πειστικό (ναί, σε επίπεδα custom shop).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πειραματιστει με απιστευτα αποτελεσματα με την τεχνικη των 2 ταπερ με υδρ/ικο οξυ....

 

πολλοι πανε σε αυτην την διαδικασια χωρις ενα πολυ σημαντικο βημα

εστω οτι εχεις ενα καινουργιο part - (γεφυρα π.χ.) αμα την βαλεις στο υδρ/ικο οξυ αμεσως το μονο που θα καταφερεις ειναι να οξυδωθει η λεπτη στρωση νικελιου (ή οτι αλλο εχουν ριξει επανω) και η οξυδωσει να σταματισει εκει χωρις να "δειχνει παλιο"

βηματα (που ακολουθω ΕΓΩ)

1: πρεπει να ξυσεις το part στα σημεια που θελεις να δειχνει πολυ παλιο (ιδανικοτερος τροπος ειναι με σβουρακι με πολυ προσοχη)

2: βουτηγμα σε υδρ/ικο οξυ και κλεισημο το καπακι κατευθειαν για να κατσουν οι αναθυμιασεις μεσα

3:το ταπερ μετα στον ηλιο για κανα 5-6 ωρες

4:με μασκα (παντα) ανοιγουμε το καπακι και βγαζουμε το part και το ξεπλενουμε με κρυο νερο

5:σε αλλο ταπερ με νερο παλι τα βουταμε μεσα και κλεινουμε το καπακι και το αφηνουμε στον ηλιο για 5-6 ωρες (οσο πιο ζεστος ο καιρος τοσο γρηγοροτερη η διαδικασια)

6: παλι ανοιγουμε το ταπερ με το νερο και το ξεπλενουμε με κρυο νερο το part

 

σημ: πρεπει να βεβαιωσεις οτι δεν εχει κατσει νερο ΚΑΘΟΛΟΥ στο part γιατι ακομα και με πολυ πλυσημο με νερο μπορει να εχει κατσει ακομα υδρ/ικο οξυ οποτε αν μπορεις να το φυσιξεις με αερα να ειναι ΣΤΕΓΝΟ γιατι η διαβρωση θα συνεχιζεται

σημ 2: τα knobs (αν ειναι μεταλικα ) κρατανε το περισσοτερο υγρο λογω των εσωτερικων εσωχων τους

 

αμα θελεις θα παραθεσω και φωτο με το πως εχουν γινει καποια parts που τα εχω φτιαξει με την απο πανω τεχνικη αλλα το αποτελεσμα ειναι εφαμηλο με το "γνησιο" relic

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασφαλώς και αξίζει να δούμε φωτογραφίες.

Καθώς δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο πάντα είχα την απορία: Τα κλειδιά δεν έχουν πρόβλημα (μηχανικό) μετά από τέτοια ταλαιπωρία? (φαντάζομαι ότι HCl θα πηγαίνει και στα γρανάζια τους).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε το Hardware σε Βασιλικό Ύδωρ... μιλάμε για το απόλυτο relic  ;D  ;D  ;D

 

 

Πάντως δεν είναι να πέσει κιθάρα στα χέρια σας... Μέσα από τα οξέα ακούγεται η φωνή της:

 

"Popeye Help!"

 

  ;D  ;D  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και αξίζει να δούμε φωτογραφίες.

Καθώς δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο πάντα είχα την απορία: Τα κλειδιά δεν έχουν πρόβλημα (μηχανικό) μετά από τέτοια ταλαιπωρία? (φαντάζομαι ότι HCl θα πηγαίνει και στα γρανάζια τους).

 

θα βαλω φωτο μολις μπορεσω μιας και δεν θα ειμαι στο δικο μου pc για 3 μερες ακομα !!!

 

στην ερωτηση σου ειναι ΝΑΙ - αλλα γι'αυτο τον λογο δεν προχωραμε την οξειδωση μεχρι εκει - αν τα κλειδια που θελεις να οξειδωσεις ειναι vintage τυπου (με καπακι δλδ - τοτε κανει την διαδικασια ΜΟΝΟ στο καπακι - και στην πεταλουδα εφοσον την εχεις αποσυναρμολογησει φυσικα - αν ειναι fixed τυπου οπως καποια gotoh ας πουμε τοτε εκει παλι πρεπει να γινει αποσυναρμολογηση και προσεκτικο τριψημο για να εχεις την οξειδωση

 

Γενικα αυτο που σε ενδιαφερει στο relic ειναι να "φενεται" παλιο αλλα να παιζει σαν καινουργιο

 

παρακατω ειναι το μπασο που εφτιαξα προσφατα για τον μπασιστα των mood of joy - δεν ειμαι σιγουρος αν φενεται καλα η δουλεια αλλα.......

02092011665.thumb.jpg.f35218bfe39efcfeb18b186fc47174b5.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τεχνικη των 2 τάπερ εννοούσα αυτή που δεν έρχεται σε επαφή με το "ακουαφόρτε" εννοώ το διαλυμένο υδροχλωρικό απλά το οξύ μπαίνει στο μεγάλο τάπερ και μετά βάζουμε το δευτερο τάπερ μικρότερο μέσα στο μεγάλο κι εκει μέσα το Part με αποτέλεσμα η έπίδραση να είναι μόνο από τις αναθυμιάσεις του οξέος στον ήλιο και όχι απο άμεση επαφή μετάλου με οξύ. Σωστά?

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τεχνικη των 2 τάπερ εννοούσα αυτή που δεν έρχεται σε επαφή με το "ακουαφόρτε" εννοώ το διαλυμένο υδροχλωρικό απλά το οξύ μπαίνει στο μεγάλο τάπερ και μετά βάζουμε το δευτερο τάπερ μικρότερο μέσα στο μεγάλο κι εκει μέσα το Part με αποτέλεσμα η έπίδραση να είναι μόνο από τις αναθυμιάσεις του οξέος στον ήλιο και όχι απο άμεση επαφή μετάλου με οξύ. Σωστά?

χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα ετσι θα σου "πρασινησουν" τα parts και δεν θα "οξυδωθουν"

σωστα(relic) - δεν θα γινει φυσικη "σκουρια" γιατι οι αναθυμιασεις θα "κατσουν" σαν βρωμια επανω του

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου