Προς το περιεχόμενο

Jazz μαγνήτες σε P σχήμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες στο μπάσο μου. Είναι ένα P-bass Special με P&J μαγνήτες... Θέλω να αλλάξω τον μπροστά μαγνήτη και να βάλω κάτι που να έχει ήχο Jazz Bass... Υπάρχει κάτι τέτοιο? Μην μου πείτε για αλλαγή του Pickguard διότι το Pickguard που φοράει είναι βαμμένο σε συγκεκριμένο χρώμα όπως και όλο το μπάσο... :-X

Οτιδήποτε έχετε να προτείνετε ακούω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε τον Hausell...ολο και κατι θα μπορει να κανει...

Νομίζω πως αυτό θα ήταν η τελευταία λύση αν και είναι δυνατό χαρτί! Θα προτιμούσα όμως αν ήταν κάτι σε Duncan ή σε DiMarzio ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα P-bass Special με P&J

 

cool  8)

 

Funky  , δεν έχει και μεγάλη  διάφορα  ο P  από  τον J  στην θέση neck  ηχητικά  ...  τώρα  μαζί,  σαφώς  και έχουν  λίγο διαφορικό ηχόχρωμα  από την κλασική  J,J διάταξη  αλλά  εκεί  είναι  η μαγκιά  ;)

 

Α! βαλε  καμιά photo  να γουστάρουμε

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά μιλώντας το σχήμα ή η γεωμετρία αν θέλεις των μαγνητών και των μπομπινών μαγνητών παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό τους ήχο οπότε αν θέλεις 100% jazz bass ήχο από μαγνήτες διάταξης p φοβάμαι ότι θα δυσκολευτείς λίγο...

 

Κατα τ' άλλα η συνήθης ζήτηση είναι για το αντίθετο (να ακούγεται ο neck μαγνήτης του jazz σαν p) και εκεί έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες. Αυτό που ζητάς το ακούω να ζητείται πρώτη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να το κανεις αυτο?

 

Να βγαλεις εναν παχιο,παχιο...και super κλασσικο μαγνητη μπασου και να βαλεις στη θεση του ενα...μυγοφτυμα... ;D...που εχει και..βζζζζζζ.... ;D

 

Αστο ησυχο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τ' άλλα η συνήθης ζήτηση είναι για το αντίθετο (να ακούγεται ο neck μαγνήτης του jazz σαν p) και εκεί έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες. Αυτό που ζητάς το ακούω να ζητείται πρώτη φορά. 

 

 

Πάντως χωρίς καμιά προσπάθεια , στο δικό μου  jazz  ο neck  ακούγεται  πιο  P  απο του precision μου , βέβαια  μυγάει  λίγο  ;D όπως λέει ο superfunk  αλλά ποιος δίνει σημασία

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και στη Nordstrand (nj4se & nj4sv) ........... αν σε παίρνει  ;)

 

Πάντως χωρίς καμιά προσπάθεια , στο δικό μου  jazz  ο neck  ακούγεται  πιο  P  απο του precision μου , βέβαια  μυγάει  λίγο  ;D όπως λέει ο superfunk  αλλά ποιος δίνει σημασία

Υπάρχουν και αξιοπρεπέστατοι noiseless JB μαγνήτες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα φώτο για οφθαλμόλουτρο!

Το πρόβλημά μου είναι ότι ο μπροστά μαγνήτης είναι πολύ ΔΥΝΑΤΟΣ και ΜΠΑΣΟΣ για τα γούστα μου... Επίσης δεν μπιστάει μία σε slap (προφανώς θα μου πεις είναι P)... Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι επειδή έχει τεράστια διαφορά (στο Output? στο ηχόχρωμα?) με τον J όταν αλλάζω μαγνήτες η διαφορά με χαλάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... Είναι υπέροχοι μαγνήτες και οι 2 που φοράει το μπάσο απλά δεν νομίζω ότι ταιριάζουν μαζί... :-\

Κώστα από αυτά που διάβασα για τον NP4 είναι μάλλον ένας πολύ καλός P μαγνήτης και όχι αυτό που ζητάω... Μπέρδεμα...

F_B.thumb.JPG.afab8d86719580c7c70b69b9ea0bf8ba.JPG

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου