Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνα για 2 Χ 12 καμπινα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ετοιμος λοιπον να αγορασω δυο μεγαφωνα για την 2χ12 καμπινα, closed-back, που θα παιζει με τον Bandmaster Rev.

 

Προτιμησα μια μικροτερου ογκου (65,5 x 50,5 x 27cm) απο την 81 x 53 x 30cm μιας και μου προταθηκε σαν πιο "ευελικτη" σε αντιθεση με τη μεγαλη που αναδεικνυει το καθαρο παιξιμο...

 

Τα μεγαφωνα που σκεφτομαι να της φορεσω ειναι Αlnico της Jensen ή της Weber. Τι αλλες επιλογες μπορω να εχω ασχετα με alnico, ακομη και σε κεραμικα, σε Celestion ή Eminence δεδομενου του ενισχυτη και της καμπινας παντα ομως με "vintage" προσανατολισμο στον ηχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγαφωνα που σκεφτομαι να της φορεσω ειναι Αlnico της Jensen ή της Weber. Τι αλλες επιλογες μπορω να εχω ασχετα με alnico' date=' ακομη και σε κεραμικα, σε Celestion ή Eminence δεδομενου του ενισχυτη και της καμπινας παντα ομως με "vintage" προσανατολισμο στον ηχο;[/quote']

 

Περιμένω ένα Red Fang που είναι το αντίστοιχο 'Blue' της Eminence. Νομίζω ότι αυτό είναι μια καλή επιλογή, σε Αλνίκο.

 

Αν πας σε κεραμικά είναι αρκετές οι επιλογές... και προσωπικά πιστεύω με μικρές αλλά υπάρκτές διαφορές 'χαρακτήρα' μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε κεραμικά είναι αρκετές οι επιλογές... και προσωπικά πιστεύω με μικρές αλλά υπάρκτές διαφορές 'χαρακτήρα' μεταξύ τους.

 

Μεταξυ των πολλων επιλογων κεραμικων εννοεις ή μεταξυ κεραμικων alnico;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ των πολλων επιλογων κεραμικων εννοεις ή μεταξυ κεραμικων alnico;

 

Μεταξύ των κεραμικών, εννοώ οι διαφορές ανάμεσα σε ένα V30 και ένα Greenback είναι υπαρκτές αλλά για πολλούς ακροατές ίσως να μην είναι αναγνωρίσιμες. Εξαρτάται από το είδος της μουσικής, πόσο υπεροδηγείται ο ενισχυτής, σε τι συχνότητες παίζει συνήθως (eq) κλπ.

 

Μια ιδέα που είχα κάποια στιγμή ήταν ο συνδιασμός ενός Red Fang με ένα κεραμικό Eminence στην ίδια 2Χ12 καμπίνα. Σ'αυτή την περιπτωση, και επειδή οι ευαισθησίες είναι πρακτικά ίδιες, το μόνο σου πρόβλημα θα είναι ίσως η χαμηλότερη απόδοση ισχύος του Αλνίκο μεγαφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμησα μια μικροτερου ογκου (65' date='5 x 50,5 x 27cm) απο την 81 x 53 x 30cm μιας και μου προταθηκε σαν πιο "ευελικτη" σε αντιθεση με τη μεγαλη που αναδεικνυει το καθαρο παιξιμο...[/quote']

 

Ισχυει αυτο;

 

Οι original διαστασεις παντως ειναι οι μεγαλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμησα μια μικροτερου ογκου (65' date='5 x 50,5 x 27cm) απο την 81 x 53 x 30cm μιας και μου προταθηκε σαν πιο "ευελικτη" σε αντιθεση με τη μεγαλη που αναδεικνυει το καθαρο παιξιμο...[/quote']

 

Ισχυει αυτο;

 

Οι original διαστασεις παντως ειναι οι μεγαλες....

 

οχι δεν ισχυει, η "καθαροτητα" εξαρταται απο το biasing (hot-cold),τις λυχνιες (high-low headroom) & το σημαντικοτερο την επιλογη μεγαφωνου.

 

βαλε ενα Eminence Delta pro στην μικροτερη καμπινα που ισα-ισα το χωραει & θα ακουγεται πολυ πιο καθαρα απο δυο blue σε μια τεραστια καμπινα. :wink:

 

γενικα θα πρεπει να αναφερεις παντα τι ειδος ηχου επιδιωκεις (καθαρο,βρωμικο?) οταν ρωτας για μεγαφωνα :wink: (vintage ειναι και ενας Twin Reverb του 65 με εργοστασιακα JBL 200 watt, vintage και ενας Deluxe με ενα 30αρι Jensen :wink: )

 

παντως με τα eminence την ακρη θα τη βρεις τα προτιμω απο ολα τα μεγαφωνα μια και η σχεση τιμης/αποδοσης ειναι η καλυτερη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ισχυει' date=' η "καθαροτητα" εξαρταται απο το biasing (hot-cold),τις λυχνιες (high-low headroom) & το σημαντικοτερο την επιλογη μεγαφωνου.[/quote']

 

Δε μπορει ομως να μη παιζει και ρολο το μεγεθος της καμπινας... Μικρο ισως αλλα παιζει. Δεν θα κερδιζες σε bottom end αποκριση απο μια μεγαλυτερη καμπινα; Ας πουμε εκεινο το χαρακτηριστικο reverbερατο χαμηλο ρυθμικο παιξιμο του rockabilly ή του surf. Ελπιζω οτι σε εβαλα στην εικονα...:wink:

 

Αυτη λοιπον η καμπινα θα σου απεκλειε ή θα σου αφαιρουσε "καθαροτητα" απο ενα διαφορετικο ειδος; Ενα με βρωμικα πεταλια ισως; Προφανως οχι...

Ποια λοιπον η τρανταχτη διαφορα μεταξυ διαφορετικων κλειστων ηχειων κιθαρας.

 

βαλε ενα Eminence Delta pro στην μικροτερη καμπινα που ισα-ισα το χωραει & θα ακουγεται πολυ πιο καθαρα απο δυο blue σε μια τεραστια καμπινα. :wink:

 

Κομματακι μεγαλο δεν ειναι; 400W!!!! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα κλασσικη λυση για οσους θελουν πραγματικα καθαρο ηχο (το χρησιμοποιουν κατα κορον οι country & funk κιθαριστες μαζι με το EV12L :wink: )

 

Ο κλασσικος surf ηχος που ακους μπορει να ειναι πολλες φορες και απλα ενας μικρος deluxe reverb :wink: ετσι κι αλλοιως σε περιπτωσεις close miking οι μικρες καμπινες ειναι καλυτερες.. :wink:

 

Υπαρχει βεβαια τεραστια διαφορα μεταξυ κλειστης & ανοιχτης καμπινας :wink:

 

Η "καθαροτητα" δηλ. το headroom δεν εξαρταται απο το μεγεθος της καμπινας,ο Mark 3 μου π.χ εχει το διπλασιο headroom απο οποιοδηποτε stack Masrhall εχω βαλει διπλα του :wink:

 

Το βασικοτερο ειναι τα watt του μεγαφωνου & ο τυπος των λυχνιων (π.χ. οι KT88 εχουν περισσοτερο headroom απο τις 6550 & αυτες περισσοτερο απο τις 6L6 και αυτες περισσοτερο απο τις EL 84 κτλ... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου