Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο ηχογραφησης ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς μιλάμε για ιστορικές στιγμές. Ο Άρης πήρε ενισχυτή. Praise the Lord.

Κατά δεύτερο, το stand για το μικρόφωνο, όπως ήδη αναφέρθηκε, είναι όλα τα λεφτά.

 

Άρη, ποιά ακριβώς είναι η συνδεσμολογία που χρησιμοποιείς; Το μικρόφωνο που ακριβώς το συνδέεις; Έχει η HD300 mic in, γιατί λίγο που το έψαξα δεν είδα να έχει (η 500 έχει).

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και επειδη το ξεχασα νωριτερα:

 

καλως ηρθες στον αληθινο κοσμο Αρη! Μια χαρα ηχο εβγαλες crispy οπως μ αρεσει,no more tzitzik  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εχει ηδη  58αρι το παλικαρι

 

Ο Άρης έγραψε shure beta 58, εγώ είπα sm58 εκτός αν το beta είναι πρώιμη έκδοση του sm, με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά, οπότε πάω πάσο. Όπως και να'χει, το sm57 είναι πιο γνωστό για μεταλοκιθάρες από πολλούς. Αν θυμάμαι καλά και ο Andy Sneap το χρησιμοποιεί σε συνδιασμό με άλλα/άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει η HD300 mic in, γιατί λίγο που το έψαξα δεν είδα να έχει (η 500 έχει).

 

 

Βασικα μη εχοντας αλλη επιλογη , και για να μπορεσω να κανω την λαιν6 καρτα ηχου , το συνδεω στο guitar in ... Μαλακια ? νομιζα οτι ηταν το ιδιο... Το κακο ειναι οτι πρεπει να ανοιξω πολυ δυνατα το ενυσχητη για να ποιασει σημα... και το master voloume της λαιν6 παρεπιπτοντως κι αυτη στο τερμα ειναι...

 

ξερω γω ? τι αλλο να κανω ??

 

Καταρχάς μιλάμε για ιστορικές στιγμές. Ο Άρης πήρε ενισχυτή. Praise the Lord.

 

 

και επειδη το ξεχασα νωριτερα:

 

καλως ηρθες στον αληθινο κοσμο Αρη! Μια χαρα ηχο εβγαλες crispy οπως μ αρεσει,no more tzitzik  ;D

 

 

Με εχετε κανει και νιωθω 4 μετρα ρε παιδια... Παντως η αληθεια ειναι οτι κι εγω νιωθω πολυ καλυτερα... Ο ηχος εχει τεραστια διαφορα και ειδικα με κατι σκριμερ που δοκιμαζω απο την πεταλιερα σκιζει... Αν και ο 6505+ τα βγαζει τα γκαζια απο μονος του... Που ακουστηεκε ο Αρης... Ποιος ο αρης , ο γκαζοφωνιας να παιζει με το γκαζι στο 4 ?

 

Να ναι καλα και ο blakie που τον εντοπισε και μου το ειπε ακαριαια και τον πηρα απο το παλικαρι στην πτολεμαιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eγραψα αλλο ενα βιντεο , παρακαλω προσεξτε το guitar stand !!!  ;D ;D ;D

 

Eβαλα και το μικροφωνο βασει των συμβουλων του superfunk και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο... Το μονο θεμα μου ειναι οτι εχω βαλει το μικ στο guitar in της hd και εχω  την εξοδο στον bandit... Εν συνεχεια στο cd in της hd εχω το mp3 player που παιζει το τραγουδι...  Το θεμα ειναι οτι οταν ανοιγω τον 6505 ο ηχος του μικ περναει στον bandit τον ηχο της κιθαρας οποτε το track χανεται καπως και δυσκολευομαι να το ακουσω καλα...

 

Αυτο το ζητημα ακομη δεν το εχω λυσει... Που θα παει ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο θεμα μου ειναι οτι εχω βαλει το μικ στο guitar in της hd και εχω  την εξοδο στον bandit...Αυτο το ζητημα ακομη δεν το εχω λυσει... Που θα παει ομως...

 

Έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να αγοράσεις προενισχυτή μικροφώνου.Αν ψάξεις στις αγγελίες έχει και σε καλές τιμές.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγραψα αλλο ενα βιντεο , παρακαλω προσεξτε το guitar stand !!!  ;D ;D ;D

Έχεις stirella για mic stand εδώ? ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά τον ενισχυτή.  Εσύ έκανες τη μετατροπή του κομπο σε κεφάλι ή ο προηγούμενος?

Και εγω νομιζα οτι θα τσίμπαγες τον fireball που βγηκε παγανια στις αγγελίες πριν λιγο καιρο σε ελκυστικότατη τιμη.

 

Αν θες να ηχογραφείς σαν άνθρωπος πάρε ενα προενισχυτή για το μικρόφωνο σου ακόμα και αυτος ο φθηνός μια χαρα δουλειά θα σου κάνει σε σχέση με το guitar in της HD300.

http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

Και αν θες να ηχογραφείς πιο σοβαρά για ενα demo πχ. φρόντισε να ακούς τους οδηγούς από ακουστικά και ενοείται να μην χρησιμοποιείς τον bandit για μεγάφωνο του pod την ώρα που γράφεις.  

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα είναι πολύ απλό. Μικρόφωνο σε όποια θέση κοντά στο μεγάφωνο γουστάρεις (δεν θα σου πω ποια, πειραματίσου και θα βρείς αυτή που γουστάρεις), σε ένα stand της προκοπής (για να μην τρίζει από τον ήχο και το πιάνει το μικρόφωνο), το μικρόφωνο σε έναν προενισχυτή μικροφώνου, η έξοδος του προενισχυτή σε μια κάρτα ήχου με line in γιατί με το hd300 δουλειά δεν κάνεις (πρέπει να λάβεις υπόψην τον τύπο του καλωδίου, balanced (XLR ή TRS), unbalanced) και ηχογραφείς. Για να ακούς ταυτόχρονα από κάποιο cd, ακουστικά.

 

Έτσι όπως έχεις στήσει τα μηχανήματά σου και που βγαίνει ήχος, θαύμα είναι. Η πεταλιέρα δεν έχει καμία δουλειά στην ηχογράφηση (τουλάχιστον όπως την έχεις βάλει), εκτός από την χρήση της as God intended, για εφφέ.

 

Ωωω, ναι, θα μπείς και σε άλλα έξοδα και σε άλλες ερωτήσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωω, ναι, θα μπείς και σε άλλα έξοδα και σε άλλες ερωτήσεις.

Κάτσε ρε συ χταπόδι, τώρα που βρήκε ενισχυτή μην ανοίγεις πληγές!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου