Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση κεφαλής σε combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλημέρα. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το βλακώδες για κάποιους ερώτημα, μα δεν βρίσκω άκρη όση αναζήτηση και αν έκανα στο διαδύκτιο (και εδω). Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Πάμε στο δια ταύτα. Θέλω να πάρω μια v55, γιατί θεωρώ ότι είναι ευέλικτη (με διακόπτη για να ohms), να την κουβαλάω στα λαιβ μου. Συνδέεται με ένα κόμπο ενισχυτή που συνήθως θα βρούμε σε μία σκηνή, γιατί σπάνια να σου έχει ο άλλος καμπίνα? Και αν ναι, πως ακριβώς? Και όταν λέω αν συνδέεται, δεν εννοώ με πατέντες βάλε βγάλε σύνδεσε και ξανακόλα, γιατί μιλάμε ξανά για λάιβ και ένα κόμπο που θα τον βρείς σε μια σκηνή, θα συνεργαστείτε 2 ώρες και τέλος. Δεν μπορείς να του βάλεις χέρι. Εννοώ παίρνεις ενα καλώδιο το βάζεις εκεί (με τη καλή έννοια  ;D) και είσαι έτοιμος. Παρακαλώ πείτε μου, αν ξέρει κάποιος, διότι δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως το έχω "φανταστεί". Καμπίνα θα υπάρχει, αλλα σπιτι για μελέτη και ηχογράφηση. Άν είναι να κουβαλάω και καμπίνα να πάρω κατευθείαν εναν κόμπο να τελειώνοουμε..

Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη-εως τώρα είχα κόμπο ενισχύτές (και Solid state) και δεν ξέρω τι εστί βερύκοκο....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεται με ένα κόμπο ενισχυτή που συνήθως θα βρούμε σε μία σκηνή

 

εξαρταται απο τα παρακατω:

 

1.αν το καλωδιο που ενωνει τα μεγαφωνα του κομπο με τον...κομπο μπορει να βγει και φυσικα να εχει και το ΜΗΚΟΣ ωστε να φτανει στην εξοδο του ενισχυτη σου....στους περισσοτερους φτηνους ενισχυτες ΔΕΝ μπορει να βγει αλλα και σε πολλους...ακριβους ενισχυτες δεν φτανει το καλωδιο (στον Mark 1 μου ας πουμε δεν εφτανε....)

 

2.αν ο κομπο εχει εισοδο που να επιτρεπει τη χρηση ΜΟΝΟ του μεγαφωνου (ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ενισχυτες εχουν τετοια εισοδο,προσωπικα μονο σε Rivera την εχω δει)

 

3.παντα βεβαια θα πρεπει να προσεχεις τα ohm αλλα απο οτι θυμαμαι ο V55 εχει ολες τις πιθανες εξοδους (4,8 & 16 ohm).  

 

 

Άν είναι να κουβαλάω και καμπίνα να πάρω κατευθείαν εναν κόμπο να τελειώνοουμε..

 

αυτη ειναι και η καλυτερη λυση μια και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και ως κεφαλη αν γουσταρεις και υπαρχει καλυτερη καμπινα στο μαγαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόμπο παρέχει είσοδο προς το μεγάφωνο/α του, ναι.

 

Αλλά αυτό δεν είναι όσο συνηθισμένο θα ήθελες.

 

Τα περισσότερα θα έχουν effect loop, οπότε τουλάχιστον θα μπορείς να αξιοποιήσεις τον προενισχυτή της κεφαλής σου, πράγμα που μάλλον δεν θα σε παρηγορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο τα παρακατω:

 

1.αν το καλωδιο που ενωνει τα μεγαφωνα του κομπο με τον...κομπο μπορει να βγει και φυσικα να εχει και το ΜΗΚΟΣ ωστε να φτανει στην εξοδο του ενισχυτη σου....στους περισσοτερους φτηνους ενισχυτες ΔΕΝ μπορει να βγει αλλα και σε πολλους...ακριβους ενισχυτες δεν φτανει το καλωδιο (στον Mark 1 μου ας πουμε δεν εφτανε....)

 

2.αν ο κομπο εχει εισοδο που να επιτρεπει τη χρηση ΜΟΝΟ του μεγαφωνου (ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ενισχυτες εχουν τετοια εισοδο,προσωπικα μονο σε Rivera την εχω δει)

 

3.παντα βεβαια θα πρεπει να προσεχεις τα ohm αλλα απο οτι θυμαμαι ο V55 εχει ολες τις πιθανες εξοδους (4,8 & 16 ohm).  

 

 

αυτη ειναι και η καλυτερη λυση μια και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και ως κεφαλη αν γουσταρεις και υπαρχει καλυτερη καμπινα στο μαγαζι.

 

1. Δύσκολο έως ...αδύνατο..επίσης καμιά φορά δεν υπάρχει καν τέτοιο καλώδιο που να φαίνεται...οπότε καταρχήν πρέπει να υπάρχει και μετά αν δεν φτάνει να βάλεις μουφα (στη κυριολεξία όμως μούφα η δουλειά...) και προέκταση....κλάψτα χαράλαμπε....

 

2. ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ!!

 

3. Το μόνο τσεκαρισμένο και σίγουρο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόμπο παρέχει είσοδο προς το μεγάφωνο/α του, ναι.

 

Αλλά αυτό δεν είναι όσο συνηθισμένο θα ήθελες.

 

Τα περισσότερα θα έχουν effect loop, οπότε τουλάχιστον θα μπορείς να αξιοποιήσεις τον προενισχυτή της κεφαλής σου, πράγμα που μάλλον δεν θα σε παρηγορήσει.

 

Εξήγησε μου σε παρακαλώ λιγο τι παίζει με το send - return γιατί δεν έχω ιδέα. Πάντα συνδέω πεταλιέρα στο input. Καποιος μου είπε απλά να συνδέσω το κεφάλι στο return. Ισχύει? ???

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δύσκολο έως ...αδύνατο..επίσης καμιά φορά δεν υπάρχει καν τέτοιο καλώδιο που να φαίνεται...οπότε καταρχήν πρέπει να υπάρχει και μετά αν δεν φτάνει να βάλεις μουφα (στη κυριολεξία όμως μούφα η δουλειά...) και προέκταση....κλάψτα χαράλαμπε....

 

αυτό είναι όμως το δεύτερο καλύτερο σενάριο για σένα (το πρώτο προφανώς είναι να βρεις έτοιμη είσοδο προς το μεγάφωνο του κόμπο) οπότε θα πρέπει να προετοιμαστείς

 

αυτό που σου έγραψα πριν για τη λούπα είναι, η έξοδος send του 55 στην είσοδο return της λούπας του κόμπο, οπότε θα παίζεις  πεταλιέρα --> προ 55 --> τελικός κόμπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μου είπε απλά να συνδέσω το κεφάλι στο return. Ισχύει?

 

ναι αν θελεις μαζι με τα ποτα να πληρωνεις και ...καινουργιο ενισχυτη στον μαγαζατορα (εκτος βεβαια απο τον δικο σου που και αυτος θα καει) φυσικα και ισχυει... ;D

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι  αυτο που σου λεει ο gdevelek

 

 

η έξοδος send του 55 στην είσοδο return της λούπας του κόμπο

 

εν κατακλειδι παρε εναν ΚΟΜΠΟ να καμεις δουλεια σου.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε να συνοψίσω:

Λύση 1η) Αν φαίνεται το καλώδιο του κόμπο, χρησιμοποιώ μία προέκταση (θυληκό απο τη μια αρσενικο απο την αλλη, πάντα 1/4 jack)  για να συνδέσω την έξοδο του κεφαλιού με το μεγάφωνο του κόμπο.

Λύση 2η) η έξοδος send του 55 στην είσοδο return της λούπας του κόμπο. Τι ακριβώς θυσιάζω απο το κεφάλι σε αυτη τη περίπτωση?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια ελαφρια 1χ12 και θα εισαι ενταξει...

 

Να

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht112.htm

 

ισως καποια στιγμη αλλαξεις το μεγαφωνο...

 

αν βρεις κομπο στο μαγαζι και ειναι open back εχει καλως... Αλλιως πακετο !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν κατακλειδι παρε εναν ΚΟΜΠΟ να καμεις δουλεια σου.....

 

Η μόνη σίγουρη λύση για σένα.

 

Ή έστω την κεφαλή αλλά και μια εξωτερική καμπινα και να κουβαλάς ό,τι χρειάζεται κατά περίπτωση.

 

Αυτό σημαίνει πως η καμπίνα θα είναι της επιλογής σου (και όχι της επιλογής της bugera) και θα σε εξυπηρετήσει και στο μέλλον όταν αλλάξεις κεφαλή.

 

στη λύση 2 που γράφεις θυσιάζεις τον τελικό ενισχυτή της κεφαλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου