Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig Κακός Ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , έχω μια κάρτα ήχου steinberg ur 22 και μια Epiphone Les Paul Studio.Τα συνδέω όλα κανονικά στη Hi-Z είσοδο και ως τώρα κομπλέ.Μετά ανοίγω το Reaper περνάω το backing track μου και ηχογραφώ σε clean ωστε να περάσω μετά to vst guitar rig.To θέμα είναι οτι και preset να περάσω ακούγετε μουντό και σαν να γουργουρίζει .Το ξέρω ότι τα ηχεία που έχω δεν ειναι active monitors, αλλά αφού το κάνω render ειναι λογικό ο ήχος να ειναι ο ίδιος μέχρι και στο playback κινητού ? Επηρεάζουν καθόλου τα ηχεία τον ήχο που εγγράφεις? Μήπως ξεχνάω κάτι στις ρυθμίσεις στο guitar rig ?

 

ενα παράδειγμα ειναι αυτο το intro

 

και έκανα ακριβώς το ιδιο με το ίδιο preset του παραπάνω βίντεο , λινκ (https://mega.co.nz/#!PN8V2DYL!F9YQS1qbvZnzVaHpQo7OkF5hK5EgGSoG9PHCEmg4LXs)

 

και μ βγαινει αυτο(συνημμένο)

 

Είναι νορμάλ η μπορεί να γίνει και πιο καλύτερο ? Ευχαριστώ΅ ???

ttt2_1.PNG.f95fedb4d71421e88f8d543e631fc540.PNG

ttt2_2.PNG.1a0ab8d43efa28a069fab240ab82d14f.PNG

ttt3.thumb.PNG.c9193ec9d82265c8e59e47c95a698356.PNG

87654321.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι χαζομάρες αυτά που θα πω αλλά..... :P  Χαμήλωσε το noise gate του guitar ring, κλείσε το noise reduction, παίξε με τον bridge μαγνήτη, χαμήλωσε τον κομπρέσορα, χαμήλωσε τα μπάσα από ενισχυτή-EQ-πεταλάκι. 

Επηρεάζουν καθόλου τα ηχεία τον ήχο που εγγράφεις?

Όχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι χαζομάρες αυτά που θα πω αλλά..... :P  Χαμήλωσε το noise gate του guitar ring, κλείσε το noise reduction, παίξε με τον bridge μαγνήτη, χαμήλωσε τον κομπρέσορα, χαμήλωσε τα μπάσα από ενισχυτή-EQ-πεταλάκι.   Όχι

 

 

Κάπως καλύτερα  :o . Ακουσέ το

12332123.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βγάλε πρίμα (ή χαμήλωσε το tone απ'την κιθάρα), πρόσθεσε λίγα μεσαία και για τον Θεό πρόσθεσε delay ή reverb.....  Υπόψειν, τον ήχο μας τον φτιάχνουμε μέσα στην μίξη με τα άλλα όργανα, μόνος του μπορεί να μας ακούγεται τέλειος αλλά στην μίξη να ακούγετε χάλια....οπότε κάνε δοκιμές αλλάζοντας και παραμετροποιόντας τα preset σου ακούγοντας και παίζοντας συγχρόνως με το backing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ηχεία θα πρότεινες να περνα μαζι με την ur 22

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο....έχω μεσάνυχτα από monitors ::)  Γράψε το budget σου και λεπτομέρειες για την χρήση τους και περίμενε απάντηση από κάποιον που ξέρει.....Εναλλακτικά, ψάξε στην αναζήτηση του forum για ηχεία Monitors.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου