Προς το περιεχόμενο

Πεταλακι distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά έχω μια κιθάρα ibanez rg2550 και ψάχνω ένα καλό πεταλάκι distortion.Είχα αγοράσει το bulldog distortion της vox όμως δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί δεν είχε τον γλυκό και γεμάτο ήχο distortion που περίμενα και ήθελα να έχει.Αν μπορείτε βοηθίστε με.Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι για cruncy tone παρε boss ds 1 ειδαλως αν ειναι για metal παρε το boss md2.αν τωρα θες καλο μα καλο cruncy tone τα διπλασια λεφτα του boss ds1 παρε το MXR ZW-44 ZAKK WYLDE OVERDRIVE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και εγω το εψαχνα καιρο και κατεληξα οτι καλα ddistortion ειναι σε χαμηλα λεφτα το satchurator που βγαζει απο overdrive μεχρι whitesnake και..!!και μετα σε πολλα λεφτα το suhr riot..εκτος και αν παρεις ενα πολυ καλο ενισχυτη με ωραιο drive και απλα τον "τσιτωνεις" με με ενα καλο overdrive και οντως το mxr του wylde ειναι τρομερο για αυτη την δουλεια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά παίζω σε φεστιβάλ. Άρα δεν χρησιμοποιώ δικό μου ενισχυτή ακόμα. Έχω έναν ibanez 65watt όμως δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

 

 

δυχτυχως και το πιο καλο πεταλι να αγορασεις αν ο ενισχυτης ειναι μαπα,μαπα ηχο θα παρεις..το bulldog ειναι αρκετα καλο πεταλι με ωραιο vox γκαζι..αλλα δυστυχως αν δεν κουμπωσει σε λαμπατο καλο ενισχυτη δεν θα παρεις αποτελεσματα..οποτε καλο ειναι να κοιταξεις καποιον καλο ενισχυτη (λαμπα παντα) και υστερα να ψαχτεις για πεταλι..γολγοθας αλλα ολοι οι κιθαριστες τον ανεβαινουν..  >:(

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα distortion και γενικά στα βρωμοπέταλα δεν υπάρχει "one size fits all". Όλα έχουν να κάνουν με τον ενισχυτή που θα τους βάλεις και με το αποτέλεσμα που θέλεις να βγάλεις. Το ¨γλυκός γεμάτος ήχος με ότι ενισχυτή να 'ναι" δεν μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρά σχόλια.

 

Μπορείς επίσης πιστεύω να καταλάβεις ότι αν υπήρχε αυτό το πετάλι, το οποίο σημειώνω ότι θα πρέπει να μπει και στο κεφάλι του καθενός μας και να καταλάβει τι εννοεί με το "ζεστός και γεμάτος" θα το ήξερες ήδη μιας και θα ήταν παγκοσμίως διάσημο.

 

Άρα. Κατ' αρχάς πες μας μερικούς βρώμικους ενισχυτές ή στην χειρότερη κιθαρίστες που θεωρείς ότι έχουν αυτόν τον ήχο και τα λεφτά που διαθέτεις και επίσης αν συνήθως χρησιμοποιείς το distortion σε καθαρούς ή βρώμικους ενισχυτές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου