Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο plugin που έχω ακούσει ποτέ


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άργησα στο πάρτι των plugins, γιατί προτιμω τον ήχο της λάμπας. Χθες κατέβασα το δοκιμαστικό της Neural DSP που προσομοιώνει τον Tone King Imperial και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα. Τόσο με τον ήχο όσο και με το feel. Κυρίως όμως με την αίσθηση. Είναι πολύ ευαίσθητο στο άγγιγμα. Αρπισμα με πένα και δάχτυλα έχουν τεράστια διαφορά στο άγγιγμα. Επίσης μπόρεσα να το γράψω στις 2:00 το βράδυ και με τα παιδιά να κοιμούνται στο διπλανό δωμάτιο. Δεν θα πουλήσω τη λάμπα και πάντα θα προτιμώ το ζεστό της ήχο, ειδικά σε live. Αλλά η ευκολία του να έχεις plugins είναι μεγάλη. 

 

Επισυνάπτω ένα jam με ένα backing track που βρήκα στον υπολογιστή πρόχειρο (δεν είναι δικό μου και δεν θυμάμαι που το βρήκα) να μου πείτε τη γνώμη σας για τον ήχο. Δεν έχω προσθέσει κανένα εφέ, έχω ηχογραφήσει μόνο τις ηλεκτρικές κιθάρες με το plug-in. Η ακουστική κιθάρα, το μπάσο και τα κρουστά ήταν έτοιμα. Ούτε mastering, ούτε τίποτα, πρόχειρο δουλειά απλά για να ακούσουμε τον ήχο. Ακούω κρίσεις.

 

Επίσης βάζω το link για ένα βίντεο από βίντεο στο YouTube που δεν είναι sponsored.

 

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ (μόνο) NeuralDSP εδώ και καιρό, και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Έχω το Nolly και πρόσφατα πήρα το Petrucci, και γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα για το Tone King. Συνιστώ NeuralDSP γενικότερα!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται αρκετά δυναμικό. Καλά έκανες και δεν έβαλες, καθώς η διαφορές στην πίεση που ασκείται στις χορδές, γίνεται αισθητή. Άρα θα είναι ευχάριστο και στο παίξιμο.

 

Δεν έχω δοκιμάσει πολλά plugin. Ανάμεσα σε όσα δοκιμασα, το bias fx 2 μου φάνηκε πάρα πολύ καλό σαν αίσθηση και ειδικά σαν ήχος, είδικα ο καθαρός.

 

Για μενα, η βέλτιστη λύση, και οικονομική σχετικά, είναι ο λαμπατος blackstar HT1R με το πολυ καλό emulated output που έχει. Παίζεις λάμπα, και γράφεις αθόρυβα. Ο ήχος είναι τόσο καλος, (καμία σχέση με το mv50) που δεν μου κάνει καρδιά να ψάχνω περαιτερω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάστε και s-gear. Η δοκιμή δεν κοστίζει

 

για μένα είναι πολύ καλύτερο από το bias fx.

 

Πάντως αυτά τα βίντεο είναι παντα καλά όσο καλός είναι ο παίκτης. Και αυτός όντως είναι καλός.

Για δική σας γνώμη κατεβάστε και δοκιμάστε καθημερινά μέχρι να λήξει η δοκιμή.

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πάντως αυτά τα βίντεο είναι παντα καλά όσο καλός είναι ο παίκτης. Και αυτός όντως είναι καλός.

Γι'αυτό έβαλα και το ηχητικό μου από κάτω, για να το ακούσετε το plugin και από έναν μάπα παίκτη να υπάρχει και το αντικειμενικό κριτήριο... 😄😄😄

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Overloud TH-U

Με διάφορα ο καλύτερος ήχος 

 

καλό δείχνει

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο ΟP έχει στο μυαλό του την συγκριση plug-in VS λαμπα, θα μείνω λίγο στον λαμπάτο ήχο μέσω emulated output. Είναι μια εναλλακτική. Aντί να δώσει κάποιος 100-200-300+ για ένα plugin, μπορεί να δώσει 250-300 ευρώ και να έχει τους παρακάτω ήχους (δεν χρησιμοποίησα κανένα πετάλι, οι ήχοι είναι του ενισχυτή, και η ηχογράφηση μέσω emulated output. Μόνο λίγο delay και βαθος).

 

 

 

Δεν ξέρω εάν είναι καλύτερο ή χειρότερο. Σίγουρα έχει καλύτερη αίσθηση, και μπορείς να παίξεις και κανονικά με το μεγάφωνο του ή με καμπίνα, σε χαμηλές εντάσεις. Από την άλλη, στο Plugin, κανοντας κάποιες παραχωρήσεις, ουσιαστικά έχεις κάθε ήχο και κάθε εφέ διαθέσιμο στο pc. Δεν είναι και λίγο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει το συγκεκριμένο κάνει 99€ συν τους φόρους που θα σου βάλει όταν δει ότι είσαι Ελλάδα. Δύσκολα την ανταγωνίζεσαι τέτοια τιμή και ευκολία.

Να ξέρετε ότι στο NeuralDSP αν βάλεις VPN με ρύθμιση κάπου στις ΗΠΑ, γλιτώνεις τους έξτρα φόρους. Ψηφιακό προϊόν είναι... Αν δεν έχετε VPN, το Windscribe είναι τσάμπα και βολεύει για κάτι τέτοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου