Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο plugin που έχω ακούσει ποτέ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Αν δεν έχετε VPN, το Windscribe είναι τσάμπα και βολεύει για κάτι τέτοια.

 

Μέσω opera, που έχει ενσωματωμένο VPN, μπορεί να γίνει αυτό?

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μιας και ο ΟP έχει στο μυαλό του την συγκριση plug-in VS λαμπα, θα μείνω λίγο στον λαμπάτο ήχο μέσω emulated output. Είναι μια εναλλακτική. Aντί να δώσει κάποιος 100-200-300+ για ένα plugin, μπορεί να δώσει 250-300 ευρώ και να έχει τους παρακάτω ήχους (δεν χρησιμοποίησα κανένα πετάλι, οι ήχοι είναι του ενισχυτή, και η ηχογράφηση μέσω emulated output. Μόνο λίγο delay και βαθος).

 

 

 

Δεν ξέρω εάν είναι καλύτερο ή χειρότερο. Σίγουρα έχει καλύτερη αίσθηση, και μπορείς να παίξεις και κανονικά με το μεγάφωνο του ή με καμπίνα, σε χαμηλές εντάσεις. Από την άλλη, στο Plugin, κανοντας κάποιες παραχωρήσεις, ουσιαστικά έχεις κάθε ήχο και κάθε εφέ διαθέσιμο στο pc. Δεν είναι και λίγο.

Γιώργο κ εγώ έχω... Αλλά ότι μειώνει τη διάρκεια ζωής της λάμπας το τσιγκουνεύομαι 😅

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό αυτό, όχι τόσο για το κόστος (μια τελική έχει πχ ο ΗΤ1, άρα διδω κάνα 20αρικο ανά 2ετια), αλλά για το γεγονός ότι υπαρχει συντομη διάρκεια ζωής. Και αυτό σε κάνει να παίζεις λιγότερο, κάτι που δεν είναι καλό. Το plugin, ή ένα iridium, ή ένας SS amp δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς.

 

Πάνω, βέβαια, απ' όλα βάζω την ευχαρίστηση κατά το παίξιμο. Καλύτερα με ευχαρίστηση και ας παιξω 10 λεπτά, πάρα κάτι που δεν μου αρέσει στο χέρι και να παίξω 3 ώρες.

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν μιλάμε για κόστος, το πλεονέκτημα του iridium ή του dream σε σχέση με το plugin είναι η φορητότητα. Και 4x στην τιμή 🤨

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά αν μιλάμε για κόστος, το πλεονέκτημα του iridium ή του dream σε σχέση με το plugin είναι η φορητότητα. Και 4x στην τιμή 🤨

 

100 ευρώ κάνει το neural dsp, αλλά μιλάμε για πακέτο με έναν ενισχυτή, όπως είδα στο site τους.

Εάν θέλεις να έχεις marshall, vox, fender etc ήχους, θα πρεπει να πληρώσεις...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μέσω opera, που έχει ενσωματωμένο VPN, μπορεί να γίνει αυτό?

Δε ξέρω, δε χρησιμοποιώ Opera, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις στο checkout πριν την πληρωμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για μένα εδώ και χρόνια η αγία τριάδα είναι Neural DSP, Helix (Native) και S-Gear. Αν δε μπορώ να βγάλω ήχο με κάποιο από αυτά, τότε το θέμα το έχω σίγουρα εγώ.

 

Το THU της Overloud επίσης το έχω, αλλά δε μου έκανε ποτέ κούκου, παρά τα χρήματα που σπατάλησα σε επώνυμα profiles. Έχω θέμα με τη φιλοσοφία των profiles γενικά, γι'αυτό δε μου έκανε ποτέ κούκου και το Kemper. Πάντως αν το ψάξεις και με αυτό βγάζεις μια χαρά ήχο, αρκεί να πάρεις εφέ από άλλα plugins.

 

Το Tone King της Neural είναι φανταστικό, κρατιέμαι καιρό και δεν το έχω πάρει γιατί έχω τέτοιους ήχους στο Helix Native.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Για μένα εδώ και χρόνια η αγία τριάδα είναι Neural DSP, Helix (Native) και S-Gear. Αν δε μπορώ να βγάλω ήχο με κάποιο από αυτά, τότε το θέμα το έχω σίγουρα εγώ.

 

Το THU της Overloud επίσης το έχω, αλλά δε μου έκανε ποτέ κούκου, παρά τα χρήματα που σπατάλησα σε επώνυμα profiles. Έχω θέμα με τη φιλοσοφία των profiles γενικά, γι'αυτό δε μου έκανε ποτέ κούκου και το Kemper. Πάντως αν το ψάξεις και με αυτό βγάζεις μια χαρά ήχο, αρκεί να πάρεις εφέ από άλλα plugins.

 

Το Tone King της Neural είναι φανταστικό, κρατιέμαι καιρό και δεν το έχω πάρει γιατί έχω τέτοιους ήχους στο Helix Native.

Τα profiles είναι σαν τα presets των plugins ή καμία σχέση;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Τα profiles είναι σαν τα presets των plugins ή καμία σχέση;

 

Profiling είναι άλλη τεχνολογία από αυτή του modeling. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα "snapshot" του ενισχυτή με συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Ψάξε YT αν θέλεις τις τεχνικές λεπτομέρειες, γιατί έχει ψωμί η κατάσταση.

 

Το πρόβλημά μου με αυτή την προσέγγιση είναι ότι το profile συνήθως έχει φτιαχτεί με άλλη κιθάρα, άλλους μαγνήτες και συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μπορεί να μην επέλεγα. Σου δίνουν τη δυνατότητα να αλλάξεις EQ και Gain, αλλά δεν ανταποκρίνονται όπως του πραγματικού ενισχυτή, είναι σαν "post" editing.

 

 

Η Overloud κάνει το ίδιο, αλλά σε software.

 

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου