Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μονιτορ M-Audio BX5D2


dimmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα ηχεια ειναι ολοκαινουργια μολις ηρθαν. Τα συνδεσα με την M-Audio M-Track, καινουργια και αυτη, με 2 καλωδια κιθαρας. Οταν αναπαραγουν οποιοδηποτε ηχο στα windows, απο μουσικη μεχρι ηχο ειδοποιησης, ακουγεται περιοδικα ενα "τσικ τσικ"...

 

Τι σκ@τ@ φταιει...? Προβληματικα ηχεια?

 

Οι drivers της καρτας ειναι οι Asio αν δεν κανω λαθος. Το προβλημα παρουσιαζεται και στα 2 λειτουργικα του υπολογιστη, vista και 7. Oi Asio ειναι στα 7.

 

Εδιτ: Ξεχασα να γραψω πως οταν παιζω κιθαρα δεν ακουγεται το @$%^@ενο τσικ τσικ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την στιγμή που όταν παίζεις κιθάρα δεν ακούγεται το παραμικρό, σίγουρα δεν φταίνε τα ηχεία. Αν έφταιγαν, θα άκουγες τον θόρυβο συνέχεια. Αν τα συνδέσεις καρφί, απευθείας στην κάρτα ήχου του pc, τί γίνεται? Δοκίμασες?

 

P.S Να έχεις δύο λειτουργικά, το καταλαβαίνω. Αλλά... Vista???  ??? ???

 

Update:

Επειδή έχω τα ίδια, συνδεδεμένα καρφί στην κάρτα ήχου του laptop, είχα πρόβλημα όταν στην στην διπλανή θύρα USB λειτούργησα τον εκτυπωτή. Τότε ακουγόταν πολύ έντονα, μέσα από τα ηχεία δηλαδή, ο ήχος της εκτύπωσης. Το γιατί δεν το έψαξα πολύ, καθώς υπέθεσα πως είναι θέμα συντονισμού θορύβου και μόνωσης των ηχείων. Απλά έκλεισα τα ηχεία λοιπόν ;D Οπότε, ενδεχομένως το θέμα να βρίσκεται στην κάρτα ήχου και στην όλη σύνδεση γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου αποσυνδεσα τα multimedia ηχεια που ειχα, η καρτα ηχου δεν εμφανιζεται καπου στις επιλογες. Συνδεσα το ενα ηχειο μεσω ανταπτορα σε καθε μια απο τις εισοδους της καρτας(Audigy 2 αν θυμαμαι καλα) αλλα ηχος δεν βγαινει και λογικα μιας και δεν υπαρχει καμια επιλογη στο Playback Devices.

 

Δυστυχως δεν εχω αλλα μονιτορ ή ακουστικα με καρφι κιθαρας...

 

Λογικα θεμα drivers θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμή που όταν παίζεις κιθάρα δεν ακούγεται το παραμικρό, σίγουρα δεν φταίνε τα ηχεία. Αν έφταιγαν, θα άκουγες τον θόρυβο συνέχεια. Αν τα συνδέσεις καρφί, απευθείας στην κάρτα ήχου του pc, τί γίνεται? Δοκίμασες?

 

P.S Να έχεις δύο λειτουργικά, το καταλαβαίνω. Αλλά... Vista???  ??? ???

 

Update:

Επειδή έχω τα ίδια, συνδεδεμένα καρφί στην κάρτα ήχου του laptop, είχα πρόβλημα όταν στην στην διπλανή θύρα USB λειτούργησα τον εκτυπωτή. Τότε ακουγόταν πολύ έντονα, μέσα από τα ηχεία δηλαδή, ο ήχος της εκτύπωσης. Το γιατί δεν το έψαξα πολύ, καθώς υπέθεσα πως είναι θέμα συντονισμού θορύβου και μόνωσης των ηχείων. Απλά έκλεισα τα ηχεία λοιπόν ;D Οπότε, ενδεχομένως το θέμα να βρίσκεται στην κάρτα ήχου και στην όλη σύνδεση γενικότερα...

 

Να σε ρωτησω μιας και τα εχεις και εσυ, οταν τα ηχεια τα εχεις απλως ανοιχτα, ακουγεται θορυβος σαν φυσημα ή ειναι παρεμβολες απο κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μ οχι δεν έχω τέτοιο θέμα. Επειδη όμως έιχα στα creative που Πήρα για το desktop, ο θόρυβος προερχόταν απο το μικρόφωνο. Άνοιξε τις ρυθμίσεις του ήχου κ απενεργοποιησε το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σου απαντησει καλυτερα καποιος αλλος γιατι εχω δεν εχω εμπειρια απο μονιτορς.

 

Σχετικα με το προβλημα μου, νομιζω πως πρεπει να προκαλειται απο το ασυρματο πληκτρολογιο και αλλες ασυρματες πηγες.

 

Αλλα εκει που γ@μ&^%@ι ο Διας ειναι στην ηχογραφηση. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ σαν να καταστρεφονται τα ηχεια σε ανυποπτες στιγμες, δεν μπορω να ηχογραφησω ουτε 5 δευτερα μουσικης. Εκει μπορει να φταιω και εγω με τις ρυθμισεις στο Ableton και στους Asio drivers.

 

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ (σιγα μην ηταν μονο αυτα) οταν κλεινω το Ableton δεν εχω ηχο στο συστημα και πρεπει να κανω επανεκκινηση.

 

Τι τις ηθελα τις καρτες και τα μονιτορ, κλαιω τα λεφτα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kata pασα πιθανοτητα εννοεις το φαινομαινο των drop outs. Να φανταστω οτι εχεις λαπτοπ και οτι το προβλημα εμφανιστικε οταν συνδεσες την καινουρια καρτα ηχου;  Αν ειναι αυτο που φανταζομαι τοτε φταιει ο συνδυασμος υλικου,δηλαδη καρτας ηχου και μητρικης. Πχ ξερω περιπτωση που ακουγονται αυτα τα 'τσικ τσικ΄ που αναφερεις, σε ενα καλο μεν λαπτοπ toshiba,αλλα η συγκεκριμενη σειρα των λαπτοπ,ειχε χαρακτηριστει απο την native instruments ως μη συνεργασιμη με την audio 6,επισης καλη καρτα. Ενω με αλλα interfaces δουλευε σωστα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις τιποτα σπουδαιο,μονο να επιβεβαωσεις αν οντως συμβαινει αυτο συνδεοντας στο pc σου μια αλλη καρτα ηχου, ή την ιδια καρτα ηχου σε αλλο συστημα σε οποιοδηποτε λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kata pασα πιθανοτητα εννοεις το φαινομαινο των drop outs. Να φανταστω οτι εχεις λαπτοπ και οτι το προβλημα εμφανιστικε οταν συνδεσες την καινουρια καρτα ηχου;  Αν ειναι αυτο που φανταζομαι τοτε φταιει ο συνδυασμος υλικου,δηλαδη καρτας ηχου και μητρικης. Πχ ξερω περιπτωση που ακουγονται αυτα τα 'τσικ τσικ΄ που αναφερεις, σε ενα καλο μεν λαπτοπ toshiba,αλλα η συγκεκριμενη σειρα των λαπτοπ,ειχε χαρακτηριστει απο την native instruments ως μη συνεργασιμη με την audio 6,επισης καλη καρτα. Ενω με αλλα interfaces δουλευε σωστα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις τιποτα σπουδαιο,μονο να επιβεβαωσεις αν οντως συμβαινει αυτο συνδεοντας στο pc σου μια αλλη καρτα ηχου, ή την ιδια καρτα ηχου σε αλλο συστημα σε οποιοδηποτε λειτουργικο.

 

desktop εχω. Η ενσωματωμενη καρτα ηχου της μητρικης ειναι απενεργοποιημενη απο το Bios και η Audigy 2 που χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα disabled μεσα απο το λειτουργικο.

 

Μπορει να υπαρχει θεμα conflict με την μητρικη αλλα δεν θα γινοταν το ιδιο και σε direct παιξιμο της κιθαρας? Μονο εκει δεν εχω προβλημα.

 

Μπερδεμα. Ελπιζω συντομα να δοκιμασω την καρτα και τα ηχεια με αλλο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου