Προς το περιεχόμενο

Dweezil Zappa-Zappa Plays Zappa, Guitar World Interview


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοβωντας βολτες στο site του Zappa αποψε περασα και απο το site του Zappa Plays Zappa, ψαχνοντας το line up της μπαντας καθοτι σκοπευω να τους δω σε περιπου ενα μηνα (γιουπι τσα τσα).

 

Για οσους δε γνωριζουν τι ειναι το ZPZ Tour...

To 2006 ο Dweezil Zappa, γιος του Frank, εφτιαξε μια μπαντα της οποιας σκοπος ηταν να ασχοληθει με τη μουσικη του Frank και την οσο πιο πιστη αναπαραγωγη της live. Μαζι με τη μπαντα αυτη εμφανιζονται κατα καιρους και γνωστοι μουσικοι που ειχαν παλαιοτερα συνεργαστει με τον Zappa, οπως Steve Vai, Terry Bozio, Napoleon Brock κλπ...

 

Στο site τους λοιπον βρηκα την πολυ ενδιαφερουσα παρακατω συνεντευξη του Dweezil στο περιοδικο Guitar World τον Αυγουστο 2008. Μεταξυ αλλων, ο Dweezil μιλαει για το ολο project και τους λογους που αποφασισε να ασχοληθει με την μουσικη του πατερα του.

 

Εκτος αυτων φυσικα υπαρχει και αρκετο μπλα-μπλα περι gear του ιδιου αλλα και του πατερα του. Eφε, πεταλια, ενισχυτες, πενες, Eric Johnson sig strat, Ηagstrom που πατανε Gibson στο λαιμο, απο ολα εχει ο μπαξες ;D

 

Enjoy

 

http://www.zappaplayszappa.com/clippings_2008/ZPZ_GuitarWorld_August2008.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς να έχω διαβάσει κάποια συνέντευξη ή να έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project του Dweezeil, μου βγάζει κάτι το ασυμπάθιστο η όλη ιστορία... Πολύ οφθαλμοφανές πάτημα πάνω σε ένα μεγάλο όνομα...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει κάποια συνέντευξη ή να έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project του Dweezeil, μου βγάζει κάτι το ασυμπάθιστο η όλη ιστορία... Πολύ οφθαλμοφανές πάτημα πάνω σε ένα μεγάλο όνομα...

 

Ο Frank έδωσε μάλλον γελοία μικρά ονόματα στα παιδιά του: Moon Unit, Dweezil, Ahmet Emuukha Rodan, Diva Thin Muffin Pigeen.  :o ;D ;D

 

Όταν κάποιοι εξέφρασαν την έκπληξή τους σχετικά, απάντησε ότι τα παιδιά του μεγαλώνοντας δεν θα είχαν πρόβλημα με τα μικρά τους ονόματα, αλλά μάλλον με το επίθετό τους.  ;)

 

To post σου επιβεβαιώνει απόλυτα την εκτίμησή του.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Zappa οντως εδωσε κουφα ονοματα στα παιδια του (Moon Unit παιζει να ειναι το αποκορυφωμα). Dweezil ηταν το παρατσουκλι που ειχε για ενα δαχτυλο του ποδιου της γυναικας του και αποφασισαν να βγαλουν και το παιδι τους ετσι. Στο νοσοκομειο ειχαν αρνηθει να τον καταχωρησουν ως Dweezil Zappa οποτε ο Frank τσαντισμενος του εδωσε τα ονοματα συμπαικτων του (Ian Donald Calvin Euclid Zappa). Σε μεγαλυτερη ηλικια οταν ο Dweezil εμαθε οτι δεν ηταν καταχωρημενος ως Dweezil πηγε στο ληξιαρχειο και το αλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Frank έδωσε μάλλον γελοία μικρά ονόματα στα παιδιά του: Moon Unit, Dweezil, Ahmet Emuukha Rodan, Diva Thin Muffin Pigeen.  :o ;D ;D

 

Όταν κάποιοι εξέφρασαν την έκπληξή τους σχετικά, απάντησε ότι τα παιδιά του μεγαλώνοντας δεν θα είχαν πρόβλημα με τα μικρά τους ονόματα, αλλά μάλλον με το επίθετό τους.  ;)

 

To post σου επιβεβαιώνει απόλυτα την εκτίμησή του.  ;)

Δεν το είχα ακούσει ποτέ αυτό!! Πολύ ωραία δήλωση απο Zappa. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η μουσική είναι άπειρη και ο τρόπος έκφρασης μέσα απο αυτήν... άπειρος επίσης!! Οπότε όταν έχεις τόσο μεγάλη άνεση, φόντα και...εξοπλισμό  ;D (σύμφωνα με πρόσφατο studio tour του Dweezeil που είδα), γιατί να περιοριστείς σε ένα είδος και ένα ρεπερτόριο που έχει ήδη σφραγιστεί απο ένα ΤΕΡΑΣ της μουσικής βιομηχανίας (που τυχαίνει να είναι ο πατέρας σου) και να μην ψαχτείς σε νέους δρόμους?? Δε λέω μπορεί στην τελική αυτό να είναι το γούστο του!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα ακούσει ποτέ αυτό!! Πολύ ωραία δήλωση απο Zappa. Αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η μουσική είναι άπειρη και ο τρόπος έκφρασης μέσα απο αυτήν... άπειρος επίσης!! Οπότε όταν έχεις τόσο μεγάλη άνεση, φόντα και...εξοπλισμό  ;D (σύμφωνα με πρόσφατο studio tour του Dweezeil που είδα), γιατί να περιοριστείς σε ένα είδος και ένα ρεπερτόριο που έχει ήδη σφραγιστεί απο ένα ΤΕΡΑΣ της μουσικής βιομηχανίας (που τυχαίνει να είναι ο πατέρας σου) και να μην ψαχτείς σε νέους δρόμους?? Δε λέω μπορεί στην τελική αυτό να είναι το γούστο του!

 

 

Aφτο σκεφτονται οι περισσοτεροι και εχουν και ενα καποιο δικιο. Ο Dweezil εχει κανει αρκετες σολο δουλειες οι οποιες εμενα μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθεις. Φυσικα θυμιζουν λιγο το στυλ του πατερα του, αλλα αμα δεν ειναι αυτος επηρεασμενος ποιος θα ειναι?

 

Το ολο project ο dweezil το ξεκινησε με σκοπο να ερθει ο ιδιος σε μεγαλυτερη και βαθυτερη επαφη με το εργο του πατερα του αλλα κυριως για να ακουσει ο κοσμος τα κομματια του Frank ακριβως οπως γραφτηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aφτο σκεφτονται οι περισσοτεροι και εχουν και ενα καποιο δικιο. Ο Dweezil εχει κανει αρκετες σολο δουλειες οι οποιες εμενα μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθεις. Φυσικα θυμιζουν λιγο το στυλ του πατερα του, αλλα αμα δεν ειναι αυτος επηρεασμενος ποιος θα ειναι?

 

Το ολο project ο dweezil το ξεκινησε με σκοπο να ερθει ο ιδιος σε μεγαλυτερη και βαθυτερη επαφη με το εργο του πατερα του αλλα κυριως για να ακουσει ο κοσμος τα κομματια του Frank ακριβως οπως γραφτηκαν...

Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο και ο Dwee να το έκανε αυτό για προσωπικούς λόγους πράγμα πολύ καλλιτεχνικό και ρομαντικό!! Αλλά δεν ξέρω γιατί αλλά μου έρχονται στο μυαλό σκέψεις για manager και παραγωγούς οι οποίοι απλά θέλουν να βγάλουν περισσότερα δολλάρια με μια δοκιμασμένη συνταγή μέσω ενός... δοκιμασμένου ονόματος. Λες να υπερβάλω :)

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου