Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση κεφαλής σε combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύση 1η) Αν φαίνεται το καλώδιο του κόμπο, χρησιμοποιώ μία προέκταση (θυληκό απο τη μια αρσενικο απο την αλλη, πάντα 1/4 jack)  για να συνδέσω την έξοδο του κεφαλιού με το μεγάφωνο του κόμπο.

 

βεβαιωσου οτι η προεκταση ΔΕΝ θα ειναι καλωδιο κιθαρας αλλα speaker cable (ενα απλο καλωδιο πορτατιφ δηλ. με τα σωστα jack)

 

Λύση 2η) η έξοδος send του 55 στην είσοδο return της λούπας του κόμπο. Τι ακριβώς θυσιάζω απο το κεφάλι σε αυτη τη περίπτωση?

 

τον ηχο του ΤΕΛΙΚΟΥ σταδιου του,ουσιαστικα δηλ. θα χρησιμοποιεις τον V55 σαν ΠΡΟ-ενισχυση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

εν κατακλειδι παρε εναν ΚΟΜΠΟ να καμεις δουλεια σου.....

 

αν δεν βρούμε άκρη θα "υποχρεωθώ" στον ντράμερ να μου φέρνει τον engl του με τον οποίιο παίζω ούτως ή άλλως στις πρόβες. Απλά θα ήθελα να έχω κάτι δικό μου, όπως καταλάβαίνεις και προτιμώ κεφάλι για τις μετακινήσεις (Καβάλα - Αθήνα).

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιωσου οτι η προεκταση ΔΕΝ θα ειναι καλωδιο κιθαρας αλλα speaker cable (ενα απλο καλωδιο πορτατιφ δηλ. με τα σωστα jack)

 

 

τον ηχο του ΤΕΛΙΚΟΥ σταδιου του,ουσιαστικα δηλ. θα χρησιμοποιεις τον V55 σαν ΠΡΟ-ενισχυση.

 

τι εννοείς καλώδιο πορτατίφ? Ενα καλώδιο ηχείων όπως αυτά που συνδέουμε τα ηχεία στο σπίτι μας με τον hi fi ενισχυτή μας..ετσι?

 

Καλά το 2ο το απορρίπτω....χάνεις το μισό μηχάνημα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς καλώδιο πορτατίφ? Ενα καλώδιο ηχείων όπως αυτά που συνδέουμε τα ηχεία στο σπίτι μας με τον hi fi ενισχυτή μας..ετσι?

 

ναι, και να είναι χοντρό (AWG16 τουλάχιστον)

 

http://www.engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-d_731.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καμπίνα θα αγοράσω αλλα θα μείνει Καβάλα για indoor χρήση. Δεν μπορώ να την κουβαλάω συνέχεια Αθήνα. Γιαυτό έλεγα να πάρω κεφαλή, για να είμαι πιο ευελικτος. Απότι βλέπω αυτό ΔΕΝ ισχύει, οπότε μένω πραγματικα με την απορεία του γιατι καποιος να μπει σε οοοοοοοοοοοοοολη αυτη τη διαδικασια και να μην παρει έναν κόμπο να κάνει τη δουλεια του, αν είναι να κουβαλας ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ κατι τεράστιο μαζί σου. Αλλά φαντάζομαι αυτή η συζητηση θα έχει γίνει εδω στο νόιζ 100 φορές... :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι καποιος να μπει σε οοοοοοοοοοοοοολη αυτη τη διαδικασια και να μην παρει έναν κόμπο να κάνει τη δουλεια του

 

γιατι μπορει να ειναι θεος του ...μεταλ... ;D....και να μη μπορει να ζησει χωρις την 4Χ12 του.... ;D  (μεχρι να ...γερασει λιγακι βεβαια και να αρχισει να ακουει/παιζει μουσικη της προκοπης οποτε να αρχισει να παιζει με τελε και 1χ12 κομπο... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι μπορει να ειναι θεος του ...μεταλ... ;D....και να μη μπορει να ζησει χωρις την 4Χ12 του.... ;D  (μεχρι να ...γερασει λιγακι βεβαια και να αρχισει να ακουει/παιζει μουσικη της προκοπης οποτε να αρχισει να παιζει με τελε και 1χ12 κομπο... ;D)

 

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ναι......

 

εγώ επείδή δεν είμαι θεός κανενός, είχα πάντα κομπο 12 ρια, και νομίζω ότι συχνά πολλοί γνωστοί "θεοί" των τριγαμοσατανικ κονστριμπιουλεϊσιον, βάζουν αράδες κουτιά (κυριολεκτω) marshall και απο πίσω απο τη σκηνή ο ηχοληπτης παίρνει ήχο απο ένα κόμπο 12 ρι....θες να μου πεις δηλαδή ότι με τοοοοοοοσα μπλιμπλικια και προ προ προ προ προ ενισχυτητες και ξανα μανα καπακια επεξεργαστες, εχουν ανάγκη απο 30 μεγάφωνα πάνω στη σκηνή για όγκο...θες να ακούσεις όγκο που σου φτιάχνω εγώ με ένα blackstar ΗΤ1R του ενός βάτ στις ηχογραφήσεις μου? ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου