Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο ηχογραφησης ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα... εγω εχω αυτο το οποιο σαν μικροφωνο φωνης ειναι εξαιρετικο ,

 

0276d.jpg

 

 

ομως δεν ξερω αν μου δινει το μεγιστο καλο , ή ποσο καλυτερα θα ηταν αν ηχογραφουσα με ενα ειδικο μικροφωνο για οργανα... πειτε μου κι εσεις... Το αποτελεσμα που δινει το δικο μου μικροφωνο ειναι αυτο .

 

 

 

 

 

χωρις πολυ κοπο , με την ενταση του ενισχητη στο 2 , οπου η ηχος ειναι πολυ δυνατος.... Αν χαμηλωσω τον ενισχητη ,τοτε δεν τον ποιανει τον ηχο το μικ ομως τα τζαμια τριζουν στο 2 , και οι εντασεις του λοπτοπ ειναι στο τερμα... Οποτε αναρωτιεμαι αν ευθυνεται σε κατι το μικροφωνο που ενδεχωμενως δεν ειναι τοσο ευαισθητο οσο θα επρεπε ? Λεω ξερω γω ?

 

Αν ξερει καποιος πιο ακριβως μοντελο μικροφωνο εχω ας μου πει παρακαλω....Γραφει shure beta 58 αλλα στον τομαν βρισκω μονο το 58Α ... Ειναι το ιδιο ?

 

Αν τελικα το μικροφωνο δεν κανει , προτεινεται μου την οικονομικοτερη και τιμια λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταρχάς...πότε πήρες τον peavey και την καμπίνα; ;D Έχω χάσει επεισόδια ή είναι άλλου ο εξοπλισμός; :P O ήχος σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημος απλά αρκετά "πνιγμένος", μάλλον λόγω μικροφώνου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το μικροφωνο σου,δεν εισαι αλλωστε και ο μονος που το χρησιμοποιει.... ;D

 

edge-pedalboard.jpg

 

τι προενισχυση εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς...πότε πήρες τον peavey και την καμπίνα; ;D Έχω χάσει επεισόδια ή είναι άλλου ο εξοπλισμός; :P O ήχος σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημος απλά αρκετά "πνιγμένος", μάλλον λόγω μικροφώνου :)

 

Nαι τον πηρα τελικα τον 6505+... Τελειωσε το μαρτυριο σας σχετικα με την επιλογη ενισχυτη... ;D ;DΠολυ ωραιος ενισχυτης... ;D

 

 

τι προενισχυση εχεις?

 

ειναι ο 6505+ - το μικροφωνο - η line6 hd300 (απενεργοποιημενα ολα- σαν καρτα ηχου) το λαπτοπ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να αναφέρω τα 2 κλασικά μικρόφωνα, sm57 και sm58, αν και λογικά τα έχεις ήδη υπόψιν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zoύμε ιστορικές στιγμές ;D Χεχε, με γειες ρε μαν, καλόπαιχτος ;) Κάνε κάνα review σε άλλο thread και πες καμιά γνώμη συγκριτικά με τον υπόλοιπο εξοπλισμό που έχεις/είχες :) Η καμπίνα η Harley Benton με τα v30 να φανταστώ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να αναφέρω τα 2 κλασικά μικρόφωνα, sm57 και sm58, αν και λογικά τα έχεις ήδη υπόψιν σου.

 

Θα δω διαφορα ?

 

Zoύμε ιστορικές στιγμές ;D Χεχε, με γειες ρε μαν, καλόπαιχτος ;) Κάνε κάνα review σε άλλο thread και πες καμιά γνώμη συγκριτικά με τον υπόλοιπο εξοπλισμό που έχεις/είχες :) Η καμπίνα η Harley Benton με τα v30 να φανταστώ ε;

 

Η καμπινα δεν ειναι δικια μου ειναι το blackie , και το παλικαρι μου την δανεισε... δεν εχει τα v30 αλλα τα vht p-50... Συντομα ομως θα αλλαχθουν με τα eminence greenback...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω διαφορα ?

 

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι α)το μικρόφωνο παίζει δραματικό ρόλο στον ήχο που βγάζεις σε μια ηχογράφηση (πριν το post processing, στο οποίο μπορείς να κάνεις παπάδες) όχι μόνο από μοντέλο σε μοντέλο μικροφώνου αλλά και με το ίδιο το μικρόφωνο τοποθετημένο σε διαφορετικές θέσεις και

                                β) ότι αυτά τα 2 είναι απ'τα πιο γνωστά και στάνταρ μικρόφωνα, για metal τουλάχιστον, πιστεύω πως θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ξέρω, είχαμε μιλήσει :) Παρεμπιπτόντως, τα p50 είναι της eminence που υπάρχουν μόνο στη vht fat bottom.

 

Noμίζω βρήκα το καλύτερο μικρόφωνο...αφιερωμένο μόνο για ΄σένα Άρη ;D

102537-1920x1200.thumb.jpg.bd5fdf9bf7ea1f1849bceca384ea1368.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλεπω ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ οποτε τι να σου κανει ενα μικορφωνακι μονο του...φροντισε σιγα σιγα να αγορασεις εναν να καμεις δουλεια σου σωστα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου