Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός σε Peavey XXX Super 40


Graico

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παίδες έχω ένα θεματάκι με λαμπάτο Peavey XXX Super 40. Όποτε παίζω Open A ή Α στην έκτη χορδή (πιο μπάσα) και γενικά στις παραπλήσιες συχνότητες, ακούω ένα "τρίξιμο". Πρέπει να έχει να κάνει με τις λάμπες... Παρατήρησα ότι όταν χτυπάω ελαφρά τον ενισχυτή από πάνω ακούγεται το ίδιο. Δεν θυμάμαι να το έκανε παλιότερα αλλά τον έχω απο το καλοκαίρι και εδώ και κανα μήνα με ταλαιπωρεί... Δεν έχει να κάνει με τους μαγνήτες, απλώς συντονίζεται πιο εύκολα σε πιο "μπάσο" ήχο. Η ένταση είναι σχετικά χαμηλή, απλώς "λίιγο παραπάνω" για να "ανοίγει" ο ήχος... Διάβασα τα θέματα σχετικά με αυτό, δεν είμαι όμως σίγουρος τι φταίει. Κατ' αρχήν είναι επικύνδινο? Μπορώ να κάνω κάτι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα αυτό το θρεντ και τα λινκς του για να δεις αν φταίει ο συντονισμός κάποιας λυχνίας: http://www.noiz.gr/index.php?topic=189704.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Ίσως με αυτό τον τρόπο γίνεται καλύτερη απόσβεση των κραδασμών, ή αλλαγή κάποιας ιδιοσυχνότητας...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περίμενε κανείς να βελτιωθεί η κατάσταση πηγαίνοντας από πάτωμα σε χαλί και όχι το αντίστροφο...

 

καλό θα ήταν να του σφίξεις ό,τι βίδα βρεις εξωτερικά (αλλά και εσωτερικά, με προσοχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου