Προς το περιεχόμενο

Shoegazing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των μουσικών που αρέσκονται στο να παράγουν περίεργο θόρυβο με τα πετάλια

Μια ερώτηση.Κατανοώ ότι το κάθε πετάλι έχει μοναδικό χαρακτήρα αλλά υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας για το άθλημα...

Εν αρχή το αναλογικό delay...Μετά?

Με τον όρο Shoegazing,λίγο μπλεγμένο σαν όρος, δεν θέλω να πω ένα ρίφ φορτωμένο με εφέ αλλά να παίζω σχεδόν αποκλειστικά με τα πεταλάκια

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχη απλα το delay θα ελεγα εγω. Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν και digital μη σου πω.

Επειτα εξαρταται...Τα Fuzz κατεχουν μια περιοπτη θεση, οπως και τα λοιπα modulation πεταλια.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι θες να μάθεις και παραπάνω σε δυο σχετικά παλιότερα (και μεγάλα) θρεντ (το ένα σημειώθηκε ήδη):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172299.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10660.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικό delay για shoegaze δεν υπαρχει λόγος. Επίσης για δημιουργία ήχων μόνο με τη χρήση πεταλιών μάλλον αναφέρεσαι σε oscillation και γενικά σε noise/drone πετάλια.Η αδυναμία μου...

 

π.χ.

 

I NEEED MOOOREEEE FUUUUUUUUUUUZZZZZZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί αναλογικό? Φυσικά και υπάρχει. Οτιδήποτε σου ερεθίζει τη φαντασία μπορεί να χρησιμοποιηθεί, είτε το κακό πσηφίο (Πέτρο μου το κόλλησες) είτε το αρχαίο, ζεστό και συνήθως χειμωνιάτικο αναλογικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί αναλογικό. Απλά και τα ψηφιακά (εναντίων των οποίων υπαρχει μια προκαταληψη αρκετές φορές) μπορούν να κανουν θαύματα.Απλά το αρχικό post  αναφερεται σε αναλογικό το οποιο δεν ειναι απαραίτητη προϋπόθεση. Κατά τη γνώμη μου πάντα

I NEEED MOOOREEEE FUUUUUUUUUUUZZZZZZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου