Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση τον ήχο της ντραμς!!


sokinx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Παιδιά!!

 

Μόλις σήμερα πήρα την πρώτη μου ντράμς!! Μεταχειρισμένη!! Να πω ότι μελέταγα τα τελευταία χρόνια σε κάποια άλλη ντράμς… αλλά τώρα πήρα την δική μου… ;D

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι να κάνω για να φτιάξει λίγο ο ήχος (όχι ότι είναι χάλια, αλλά να βελτιωθεί), έχω δει πολλούς να βάζουν διάφορα στα τομ, χαρτοταινία, ταινία, χαρτί κουζίνας… τι προτείνεται??

???

Το ίδιο και για την κάσα… να βάλω μέσα μια διπλωμένη πετσέτα?? Καμιά κουβέρτα??

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον να μάθεις να κουρδίζεις 2ον  Αν τα δέρματα έχουν βαθουλώματα και είναι γενικά φθαρμένα να τα αλλάξεις και να μάθεις να κουρδίζεις 3ον να μην βάλεις  τίποτα απο όλα αυτά που περιγράφεις, γιατί δεν θα μάθεις ποτέ να κουρδίζεις

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γενικολογος. Τι τυμπανα έχεις? Τι δερματα έχουν? Σε τι κατασταση? Τι δε σου αρεσει στον ήχο τους? Τι ηχο θα ηθελες?

 

Μεχρι τοτε 3 πραγματα

 

Να μαθεις να κουρδιζεις

Να μαθεις να κουρδιζεις

Να μαθεις να κουρδιζεις

 

 

Ενταξει μπορεις να χρησιμοποιησεις κ λιγο muffle (οχι στην κασα) αλλα λιγο. Το καλυτερο ειναι το moongel

 

Υ.Γ. και να μελετησεις τη διαφορα παθητικης - ενεργητικης φωνης. Το σωστο ειναι τι προτεινετε? και οχι τι προτεινεται? Sorry για το δασκαλιστικο υφος αλλα το τελευταιο διαστημα παρατηρω συστηματικο σοδομισμο του συγκεκριμενου. Σε ανακοινωσεις, διαφημισεις, εφημεριδες, παντου. Φταιει που το ρημαδι το spellcheck ειναι ανοητο και τα θεωρει κ τα δυο σωστα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατηρω συστηματικο σοδομισμο του συγκεκριμενου.

  ;D ;D ;D

Και οι 2 προλαλήσαντες πάντως έχουν μια κοινή άποψη που συμφωνώ. Μάθε να κουρδίζεις. Δύσκολο, αλλα όταν το καταφέρεις μετά θα μπορείς να "παίζεις" με διαφορετικά κουρδίσματα για να βγάζεις διαφορετικούς ήχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

 

•Νταξι δεν είπα ότι δεν ξέρω να κουρδίζω, κάτι κάνω, μην φαντάζεστε δηλαδή ότι ο ήχος δεν είναι καλός από το κούρδισμα… (ξανα λέω όχι ότι είναι χάλια)

 

•Τα τύμπανα είναι ΤΑΜΑ και το μοντέλο είναι το STAGESTAR, τα δέρματα δεν είναι καμίας μάρκας (με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω), κατάσταση θα έλεγα καλή έχει βέβαια κάποιες μικρές γρατζουνιές…, το πρόβλημα είναι κυρίως στο ταμπούρο επειδή ο ήχος θα έλεγα ότι κρατάει πολύ, θα το ήθελα πιο στακάτο…, όσο για την κάσα έχω την εντύπωση ότι βγάζει πολλά μπάσσα, είχε και μια μεγάλη κουβέρτα μέσα…

Την έβγαλα αλλά ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει (πρέπει να την δέσω πάλι)…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

 

•Νταξι δεν είπα ότι δεν ξέρω να κουρδίζω, κάτι κάνω, μην φαντάζεστε δηλαδή ότι ο ήχος δεν είναι καλός από το κούρδισμα… (ξανα λέω όχι ότι είναι χάλια)

 

•Τα τύμπανα είναι ΤΑΜΑ και το μοντέλο είναι το STAGESTAR, τα δέρματα δεν είναι καμίας μάρκας (με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω), κατάσταση θα έλεγα καλή έχει βέβαια κάποιες μικρές γρατζουνιές…, το πρόβλημα είναι κυρίως στο ταμπούρο επειδή ο ήχος θα έλεγα ότι κρατάει πολύ, θα το ήθελα πιο στακάτο…, όσο για την κάσα έχω την εντύπωση ότι βγάζει πολλά μπάσσα, είχε και μια μεγάλη κουβέρτα μέσα…

Την έβγαλα αλλά ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει (πρέπει να την δέσω πάλι)…

 

 

 

 

Γεια σου φίλε και καλορίζικη!Έχω και εγώ μία stagestar και είναι ΆΨΟΓΗ για τα λεφτά της.΄'Ενα σετ καινούργια δέρματα και ίσως τα moongel να μπορούσαν να σου δώσουν την ευκαιρία να πειραματιστείς. Βέβαια σίγουρα πριν χρησιμοποιήσεις κάποιο muffling system να τσεκάρεις το κούρδισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου