Προς το περιεχόμενο

DIY pedals - κατασκευή & εργαλεία


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Ένας φίλος μου έχει σκοπό να ασχοληθεί με την κατασκευή πεταλιών κιθάρας και μπάσου, καθαρά για να καλύψει δικές του ανάγκες και όχι για να τα πουλάει.

Θέλει όπως μου είπε να φτιάξει το pedalboard του αποκλειστικά με δικά του πετάλια κάποια στιγμή.

Γενικότερα είναι άτομο που δεν έχει σπουδάσει κάτι σε σχέση με ηλεκτρονικά αλλά ψάχνει και μελετάει αρκετά.

Αυτό που μου είπε λοιπόν να σας ρωτήσω είναι τι εργαλεία χρειάζεται ένας DIYer ώστε να να φτιάχνει πετάλια. (Βγάζω το τρυπάνι για τα κουτάκια και το χημικό υλικό που χρειάζεται για την πλακέτα εννοείτε)

Επίσης θα ήθελε να σας ρωτήσει από που μπορεί να προμηθευτεί σε καλές τιμές τα εργαλεία αυτά, είτε από Ελλάδα, είτε από εξωτερικό (ebay etc.). (Τα λινκς θα βοηθούσαν πολύ)

Όσο γίνεται πιο value for money αλλά χωρίς να του ανατιναχτούν στα χέρια δηλαδή  ;D

 

(Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να τον βοηθήσω εγώ μιας και είμαι άσχετος από αυτά  ;D )

 

Thanks  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα soldering iron, desoldering pump, digital multimeter και ισως ενα PCB holder για αρχη. Αργοτερα ισως ενα function generator και ενα oscilloscope.

 

Εξαρταται ποσο θελει να ασχοληθει.

 

Παντως soldering iron και desoldering pump και digital multimeter ειναι must για τετοιες δουλειες και καλυτερα να επενδυσει σε κατι καλο. Μια καλη λυση για soldering iron ειναι το Hakko FX-888 ή κατι απο Weller (αλλα οι τιμες ειναι λιγο υψηλες). Για digital multimeter κατι απο Fluke αλλα επειδη ειναι αρκετα ακριβα, καποιο κινεζικο φτηνο θα κανει τη δουλεια του για αρχη (τα κινεζικα ειναι σχεδον ολα ιδια με διαφορετικο χρωμα  :) )Για solder κατι απο Kester ειναι καλη λυση.

 

Και επισης να παρει διαφορες αντιστασεις, πυκνωτες, κτλ.. και καλη τυχη  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω λινκ πιστεύω ότι θα βρεις αρκετές απαντήσεις:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171060.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε και ενα ειδικο ανεμιστηρακι που πουλανε για να απωθει τα αερια απο την κολυση μην καρκινιασετε......

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε και ενα ειδικο ανεμιστηρακι που πουλανε για να απωθει τα αερια απο την κολυση μην καρκινιασετε......

 

+1  ;)

 

Όντως βοηθάει πολύ εγώ είχα ξηλώσει ένα από έναν παλιό υπολογιστή έτσι για δοκιμή και τελικά έγινε μόνιμο αξεσουάρ.

 

Το συγκεκριμένο δουλεύει με 12 volt αλλά δουλεύει και με 9 αλλά λίγο πιό αργά, κάνεις και ένα άκρο για να κουμπώνει κάποιο τροφοδοτικό και είναι ΟΚ.

 

Δεν πρόσεξα αν αναφέρθηκε αλλά ένα απαραίτητο εξάρτημα είναι το(υγρό) σφουγγαράκι που θα καθαρίζεις την μύτη από το κολλητήρι

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεταφέρει ήδη όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα του φίλου που θα ξεκινήσει DIY pedal κατασκευές και σας ευχαριστεί πάρα πολύ.

 

Αν σας έρθει κάτι άλλο στο μυαλό μη δυστάσετε να το γράψετε .  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα να το γράψω και χτες αλλά λέω άστο..δεν είναι ακριβώς αυτό που ρωτάς. τεσπα Εγώ θα του πρότεινα να αρχίσει αγοράζοντας φτηνά πετάλια των 20  ευρώ από το ebay και να τα τροποποιήσει και ηχητικά και εμφανισιακά , πιστεύω θα είναι πολύ πιο εύκολο και διασκεδαστικό για ΑΡΧΗ .

θα έλεγα και πιο φτηνό αλλά είδα κάτι πολύ φτηνά κουτάκια χτες στο ebay οπότε δεν είναι σίγουρο αυτό.

απλά να βεβαιωθεί ότι τα περιεχόμενα των πεταλιών ( αντιστάσεις ,πυκνωτές κτλ) έχουν μέγεθος τέτοιο που να επιτρέπει επιτρέπει την εύκολη αφαίρεση τους από το κύκλωμα.

(να ψάχνει για το πετάλι στο google πχ nux od3 guts ή nux od3 inside)

 

http://www.ebay.com/itm/NUX-OD-3-Vintage-Overdrive-Booster-Effect-Pedal-True-Bypass-Natural-Tube-Sound-/171515419027?pt=Guitar_Accessories&hash=item27ef1d9993

 

http://www.ebay.com/itm/NUX-HG-6-Modern-Distortion-Effect-Electric-Guitar-effect-Overdrive-Effect-Pedal-/131300373753?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e921cb4f9

 

τα παραπάνω πετάλια έχουν κάποια στοιχεία που αφαιρούνται εύκολα και κάποια άλλα που δεν...

καλές κατασκευές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα να το γράψω και χτες αλλά λέω άστο..δεν είναι ακριβώς αυτό που ρωτάς. τεσπα Εγώ θα του πρότεινα να αρχίσει αγοράζοντας φτηνά πετάλια των 20  ευρώ από το ebay και να τα τροποποιήσει και ηχητικά και εμφανισιακά , πιστεύω θα είναι πολύ πιο εύκολο και διασκεδαστικό για ΑΡΧΗ .

θα έλεγα και πιο φτηνό αλλά είδα κάτι πολύ φτηνά κουτάκια χτες στο ebay οπότε δεν είναι σίγουρο αυτό.

απλά να βεβαιωθεί ότι τα περιεχόμενα των πεταλιών ( αντιστάσεις ,πυκνωτές κτλ) έχουν μέγεθος τέτοιο που να επιτρέπει επιτρέπει την εύκολη αφαίρεση τους από το κύκλωμα.

(να ψάχνει για το πετάλι στο google πχ nux od3 guts ή nux od3 inside)

 

http://www.ebay.com/itm/NUX-OD-3-Vintage-Overdrive-Booster-Effect-Pedal-True-Bypass-Natural-Tube-Sound-/171515419027?pt=Guitar_Accessories&hash=item27ef1d9993

 

http://www.ebay.com/itm/NUX-HG-6-Modern-Distortion-Effect-Electric-Guitar-effect-Overdrive-Effect-Pedal-/131300373753?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e921cb4f9

 

τα παραπάνω πετάλια έχουν κάποια στοιχεία που αφαιρούνται εύκολα και κάποια άλλα που δεν...

καλές κατασκευές!

 

Πολύ καλή και έξυπνη ιδέα, θα του το προτείνω!

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου