Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μαγνητων για Les Paul


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στα παιδια.

 

Η κατασταση αυτη (αφραγκια) με αναγκασε να διωξω καποια οργανα αφου προηγουμενως αναγκαστηκα να επιλεξω τι θα κρατησω. Χωρις δευτερη σκεψη κρατησα μια κιθαρα η οποια αγοραστηκε με αρκετο κοπο. Ειναι μια Gibson Les Paul Standard. Εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για μενα, πλην ομως ποτε δε μπορεσα να την ευχαριστηθω διοτι παντα κατι με χαλαγε στον ηχο της. Ειμαι πια πολυ σιγουρος πως ειναι το σετ των Burstbuckers που φοραει. Οτι και να εχω διαβασει οτι και να λενε ολοι αυτοι οι μαγνητες δε μοιαζουν σε τιποτα με τους PAF.

Σε καποιο προηγουμενο οργανο (Greco) δοκιμασα ενα σετακι tonerider και δεν ηταν καθολου ασχημο. Αργοτερα ξαναεβαλα τους δικους της που ηταν τυπου PAF και ηταν ακομα καλυτερη! Συμπερασμα? Νομιζω πως αυτος ειναι ο ηχος που μου αρεσει.

Τι επιλογες εχω λοιπον για τη Gibson μου χωρις να πληρωσω μια περιουσια?

Βεβαιως οι toneriders θετουν πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα απλα λεω μηπως υπαρχει και τιποτε αλλο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Α και κατι ακομα. Μη μου προτινετε τιποτε μαγνητες που να κανει καμια 150 ευρω ο ενας-απλα δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τσεκάρεις τους Kent Armstrong στο wdmusic.co.uk.. Δεν τους έχω δοκιμάσει, περιμένω απο μέρα σε μέρα ένα σετ, αλλά απο έρευνα που έκανα, έχω διαβάσει καλά λόγια!!Επίσης, είναι αρκετά φτηνοί!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρίν αλλάξεις τους Burstbuckers δοκίμασε κάτι απλό και πολύ φθηνότερο...

 

Πάρε ένα σετάκι CTS ποτενσιόμετρα, ένα σετάκι Luxe PIO πυκνωτές και σύνδεσε την κιθάρα σε 50s wiring...

 

http://www.crazyparts.de/00000098e9083ff04/0427089c70107503a/index.php

 

Μιας και θα έλεγα έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία στους PAF κλώνους και γενικά στους humbuckers, πρέπει να σου πώ πως οι Burstbuckers ναι μεν δεν είναι οι προσωπικοί μου αγαπημένοι (αν και διαφέρουν και μάλιστα αρκετά από σετ σε σετ, οπότε μιλάω γι αυτούς που έχω ακούσει) αλλά δεν είναι με τίποτα οι φριχτοί μαγνήτες που χαλάν τόσο πολύ το όργανο.

 

Πιο χρήσιμο θα ήταν να μας πείς πως σου ακούγεται η ίδια η κιθάρα ακουστικά (μπάσα, πρίμα, boxy, με πολύ σκάσιμο, χωρίς σκάσιμο κ.λ.π) και τι δεν σου αρέσει στον (καθαρό) ηλεκτρικό σου ήχο.

 

και ένα budget... (να υπολογίσουμε ότι οι Burstbuckers θα πουληθούν;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν αλλάξεις τους Burstbuckers δοκίμασε κάτι απλό και πολύ φθηνότερο...

 

Πάρε ένα σετάκι CTS ποτενσιόμετρα, ένα σετάκι Luxe PIO πυκνωτές και σύνδεσε την κιθάρα σε 50s wiring...

 

http://www.crazyparts.de/00000098e9083ff04/0427089c70107503a/index.php

 

Μιας και θα έλεγα έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία στους PAF κλώνους και γενικά στους humbuckers, πρέπει να σου πώ πως οι Burstbuckers ναι μεν δεν είναι οι προσωπικοί μου αγαπημένοι (αν και διαφέρουν και μάλιστα αρκετά από σετ σε σετ, οπότε μιλάω γι αυτούς που έχω ακούσει) αλλά δεν είναι με τίποτα οι φριχτοί μαγνήτες που χαλάν τόσο πολύ το όργανο.

 

Πιο χρήσιμο θα ήταν να μας πείς πως σου ακούγεται η ίδια η κιθάρα ακουστικά (μπάσα, πρίμα, boxy, με πολύ σκάσιμο, χωρίς σκάσιμο κ.λ.π) και τι δεν σου αρέσει στον (καθαρό) ηλεκτρικό σου ήχο.

 

και ένα budget... (να υπολογίσουμε ότι οι Burstbuckers θα πουληθούν;)

 

το πιανεις ωραια το θεμα και μ'αρεσει.

το λοιπον. η κιθαρα απο τοτε που την πηρα μου ακουγεται πολυ harsh που λενε και οι αγγλοι. τραχια ρε παιδι μου. πολυ πριμαριστοι-ξυριζουν ενα πραγμα. ακομα και με κομμενα πριμα. δεν εχει αυτη τη γλυκα που θα ηθελα. τη ζεστασια. η κιθαρα ειναι Gibson Les Paul Faded 50's του 2008.

 

ακουστικα η κιθαρα μου αρεσει 100%. στον ηλεκτρικο τα χαλαμε λιγακι

 

το budget θα εξαρτηθει. με 80€ παιρνω ενα σετ toneriders και με 100 καποιο σετ 2nd hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία. Με το mod που σου πρότεινα η απόκριση στα πρίμα παίζει να αλλάξει αρκετά. Η κιθάρα θα κρατάει περισσότερα πρίμα όσο κατεβάζεις το vol (περίπου σαν έχεις κάνει treble bleed mod αλλά λιγότερο τραχύ) με full volume όμως θα έχεις πιο "fat" ήχο. Το tone σου επίσης θα γίνει πολύ πιο χρήσιμο μιας που κόβονται λιγότερα μεσαία όσο το κατεβάζεις. Όπως και να έχει είναι μια βελτίωση σημαντική. Ακόμα κι αν στην τελική αποφασίσεις πως δε σου φτάνει και θες να αλλάξεις μαγνήτες θα είσαι σίγουρος τουλάχιστον πως δεν φταίει έναν ποτενσιόμετρο των 5 ευρώ που έτυχε να είναι πολύ μεγαλύτερο ή μικρότερο απ΄ότι έπρεπε...

 

Από 'κει και πέρα μια πρώτη πρόταση είναι οι Seymour Duncan Pearly Gates (neck/bridge). Eίναι αρκετά παραδοσιακοί αλλά λίγο τσιμπημένοι σε output και πιο dark από τους Burstbuckers.

 

Αν θες να πας σε κάτι boutique, σε καλή τιμή και all around δες αυτούς:

http://www.porterpickups.com/products/humbucker-pickups/classic.php

 

υπάρχουν και οι Anthem από τον ίδιο αν βρείς λίγα χρήματα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα σετάκι CTS ποτενσιόμετρα, ένα σετάκι Luxe PIO πυκνωτές και σύνδεσε την κιθάρα σε 50s wiring...

 

συμφωνω, αλλα οχι Luxe.

Δεν ειναι τιποτε αλλο απο Κινεζικοι/Ρωσικοι Paper in Oil (και ισως οχι μονο) τυλιγμενοι με χαρτακι για να μοιαζουν με το αντιστοιχο "vintage" μοντελο που προσομοιωνουν.

 

Τετοιους πυκνωτες βρισκεις στο ebay με το κιλο και μπορεις να βαλεις κι εσυ οτι χαρτακι θελεις...

 

Αν θελεις ντε και καλα paper in oil, εχει και TAD με πολυ λιγοτερα λεφτα.

Αν απο την αλλη θελεις να χωσεις, πυκνωτες να θες...

 

αλλα οχι Luxe.

 

ειναι κριμα τα λεφτα IMHO.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

συμφωνω, αλλα οχι Luxe.

Δεν ειναι τιποτε αλλο απο Κινεζικοι/Ρωσικοι Paper in Oil (και ισως οχι μονο) τυλιγμενοι με χαρτακι για να μοιαζουν με το αντιστοιχο "vintage" μοντελο που προσομοιωνουν.

 

Τετοιους πυκνωτες βρισκεις στο ebay με το κιλο και μπορεις να βαλεις κι εσυ οτι χαρτακι θελεις...

 

Αν θελεις ντε και καλα paper in oil, εχει και TAD με πολυ λιγοτερα λεφτα.

Αν απο την αλλη θελεις να χωσεις, πυκνωτες να θες...

 

αλλα οχι Luxe.

 

ειναι κριμα τα λεφτα IMHO.

 

Τους πρότεινα ως κάτι που έχω δοκιμάσει και ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει πολύ καλά για τα λεφτά του (IMHO). Πυκνωτές από το ebay δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη.

 

Επίσης τα παιδιά στέλνουν και handmatched ποτενσιόμετρα. Σίγουρα, μπορείς να βρεις και φθηνότερα αλλά από την άλλη μιλάμε για λεφτά λιγότερα απ' όσα δίνεις για δυο ποτα το Σάββατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpeyos, μια και εσβησες κατι απο το αρχικο σου post σβηνω κι εγω χαριν σωστης συνεχειας του thread.

 

αν θελεις και ποτενσιομετρα, ο Stew-mac εχει πλεον CTS μακρυλαιμα για LP και με close tolerance (10%) τα οποια εχω δοκιμασει και ειναι αψογα.

 

Πυκνωτές από το ebay δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη.

 

μα οι πυκνωτες που ειναι μεσα στους Luxe, ειναι σαν αυτους που (καποιοι) δινουν στο ebay. Ιδιοι. Εχω κι εγω τετοιους, και παιζουν μια χαρα...

 

αρα θες-δεν θες, εχεις αποψη.... 

 

Το θεμα αν καταλαβες δεν ειναι η ποιοτητα του ηχου των εν λογω πυκνωτων, αλλα το "κερατιατικο" που πρεπει να πληρωσεις, ουσιαστικα για ενα αυτοκολλητο και λιγο κερι. Ενα ...relicing του πυκνωτη.

 

Ακριβως το ιδιο εχω κανει στην Tele μου.

Ουσιαστικα ...ανουσιο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

επεστρεψα με νεοτερα.

εχθες στη προβα φροντισα να την ξεζουμισω για να καταληξω στο οτι αυτη η κιθαρα βγαζει παρα παρα πολλα πριμα που ξυριζουν και ειναι φανερη η ελλειψη μεσαιων. scooped που λεμε. ειδικα οταν λιγο χαμηλωσω τα volume της κιθαρας παει...ξεψυχισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει σετ toneriders εναν rocksong γεφυρα και εναν alnico 2 στην πανω θεση.και πιστευω οτι ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που θες.ειμαι θεσ/νικη και αν θες να παρεις μια ιδεα πολυ ευχαριστως  ;D.να πω μιας και η κουβεντα πηγε εκει οτι εχω 4 cts 500κ και 2 .022uf 200v Westcap PIO σε modern wiring

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου