Προς το περιεχόμενο

Homemade πετάλια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνωμη που παρεμβαινω στην κουβεντα σας, αλλα βλεπω οτι λεγονται αληθειες εκατερωθεν.

Ειμαι DIYer και ξερω το point of view του David, αλλα βρισκω μεγαλη αληθεια και σ' αυτα που λεει ο Bloody.

 

Απ' την αλλη ομως φιλε David οταν λες "εγω το ταδε πεταλι στο κανω με τοσα λιγοτερα", με βαζεις σε σκεψεις. 

Και πιστευω οτι καταλαβαινεις τι εννοω.  :)

 

Κατεχοντας τη γνωση, πιστευω οτι θα ειναι πιο καλο να "διαλεξεις στρατοπεδο".

Δηλαδη ειτε DIYer για τη φαση, ή πλεον custom/boutique builder.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πόσο έχει φτάσει κάτι να πουλιέται στην αγορά μεταχειρισμένων, δεν είναι ευθύνη του κατασκευαστή, αρχικού επιτηδευματία. Είναι σαν να κατηγορούμε την ibanez, που μια john scofield signed κιθάρα πωλείται αυτήν την στιγμή 6.000 ευρώ στις αγγελίες του noiz.Αλλά και πάλι: εαν αυτός που σχεδίασε το Klon, ζητούσε 500 δολλάρια / κομμάτι, με γεια του με χαρά του. Εαν κατάφερε να το πουλήσει σημαίνει ότι υπάρχει αγορά γι' αυτό, η οποία κρίνει ότι το αξίζει. Εαν όχι, θα πρέπει να κοστολογεί διαφορετικά την δουλειά του, η οποία πρέπει να σημειώσουμε ότι περιλαμβάνει και τον αρχικό σχεδιασμό. Το ότι κατάφεραν κάποιοι να το βγάλουν επιτυχώς φωτοτυπία*, δεν αναιρεί τα παραπάνω.

 

*@David Gilmour: δεν υποτιμώ την δουλειά σου, καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολη και σου βγάζω το καπέλο που έχεις το μεράκι να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρίζουμε μερικά πράγματα :)

 

πρώτον δεν πουλάω πετάλια επαγγελματικά ,αλλωστε κάνω 1 τον μήνα το πολύ και εκεί που χάνει ο Homemade DIY είναι ο χρόνος διότι οι 7-8 ώρες για να γίνει το πετάλι δεν πληρώνονται αντιθέτως χάνεται ενα ολόκληρο σαββατοκύριακο ... κατασκευάζω μόνο για φίλους μου είτε για κάποιους " φίλους " και το βάζω σε εισαγωγικά λόγω οτι είμαστε γνωστοί πολλά χρόνια σαν μέλη σε παγκόσμια φόρουμ συζήτησης και πειραματισμού σχεδιασμού πεταλιών.

 

Ουδέποτε βάζω καπέλο κέρδους στην όποια κατασκευή απλά το κάνω για την " φήμη " μου για να μην χρησιμοποιησω κακή λέξη ... για να πω για ποιο λόγο το κάνω  :) και αυτό θα το πιστοποιήσουν όσοι γνωστοί μου έχουν στα χέρια τους πετάλι μου ... και λέγοντας κέρδος αφού έχω ενα σωρο καυ......νους  που θα ήθελαν ένα PETE Cornish G2  ή P2 όταν αυτό κάνει 700 και 800 ευρώ, άρα  γιατί να τους το φτιάχνω με 75-100 ευρώ μόνο σαν κόστος υλικών  όταν αν τους έλεγα 200 και 250 πάλι θα τα έδιναν για πλάκα ... άρα δεν αξίζει να μπαίνετε σε σκέψεις ...

 

Είμαι στην διάθεση κάθε νέου υποψήφιου συμφορουμίτη κατασκευαστή για την παροχή τεχνογνωσίας ,συμβουλές αγοράς από ίντερνετ ,κατασκευαστικές απορίες κτλ

 

 

ανοίγετε θέματα να απαντάω ....

 

Με τους κλώνους ισχύει ότι και με τα φάρμακα ...για τα πρωτα χρόνια είναι ακριβό για να πληρωθεί η έρευνα η ιδέα κτλ αλλά μετά βγαίνει το αντίγραφο το οποίο κοστίζει όσο πρέπει να κοστίζει ...

 

δεν υποτιμώ τα εργοστάσια αλλά να ξέρετε οτι και αυτά αλλάζοντας 1 -2 τιμές το ξαναπουλάνε σε εξωφρενική τιμή

άλλου παππά ευαγγέλιο η νέα ιδέα και η έρευνα ...

 

μικρό παράδειγμα ...δικαίως ένα  soldano supercharger κάνει 600-700 ευρώ τα αξίζει και σαν ήχος και σαν κόστος και ποιότητα κατασκευής αλλά η κοροιδία του ZVEX που αντιγράφει ένα πετάλι εποχής Hendrix χιλιοαντιγραμμένο κόστους 15-20 ευρώ και το πουλάει 288 ε όχι !!!

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα...

Θελω και εγω να ξεκινησω την ασχολια του DIYer και θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το πιο ευκολο πεταλι για να ξεκινησω...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα...

Θελω και εγω να ξεκινησω την ασχολια του DIYer και θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το πιο ευκολο πεταλι για να ξεκινησω...

 

Ενα Buffer ή Booster είναι ότι πρέπει

 

θες σε VERO να το κάνεις όλο μόνος η έτοιμο ΚΙΤ ?

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Buffer ή Booster είναι ότι πρέπει

 

θες σε VERO να το κάνεις όλο μόνος η έτοιμο ΚΙΤ ?

Κοιτα επειδη εγω δεν κατεω απο δαφτα... Οταν λες ετοιμο κιτ το soldering  το κανω παλι εγω...Σωστα?

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη εγω δεν κατεω απο δαφτα... Οταν λες ετοιμο κιτ το soldering  το κανω παλι εγω...Σωστα?

 

http://www.musikding.de/index.php/cat/c122_Musikding-Kits.html/XTCsid/4b2e69a8565e3dbf91f9e024913b396d

 

ξεκίνα με αυτό, εύκολο,χρήσιμο ,φτηνό

 

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p2193_The-Buffer---Buffer-kit.html/XTCsid/4b2e69a8565e3dbf91f9e024913b396d

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοροιδία του ZVEX που αντιγράφει ένα πετάλι εποχής Hendrix χιλιοαντιγραμμένο κόστους 15-20 ευρώ και το πουλάει 288 ε όχι !!!

 

Αν εννοείς το Fuzz Factory, σαν χομπίστας θα έπρεπε να ξέρεις πως είναι μια αρκετά μακρινή και εμπνευσμένη - μάλιστα από τον ίδιο - μετεξέλιξη του Fuzz Face και σε καμία περίπτωση "χιλιοαντιγραμμένο". Αν ήταν ένας απλός κλώνος του Fuzz Face θα είχες δίκιο, αλλά ακόμα και τότε όπως σημειώθηκε και προηγουμένως υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες (επίσης, το ακριβό είναι και ζωγραφισμένο όλο στο χέρι ενώ το φτηνότερο όχι), και επιπρόσθετα σε αυτούς συνυπολογίζεται και το κόστος αγοράς ακριβών τρανζίστορς και το τελικό matching και χρήση του 10-30% εξ αυτών μετά από το ξεσκαρτάρισμα (κι όλα αυτά μόνο αν είσαι τυχερός και δεν ανακαλύψεις ότι σου πούλησαν μούφες για ακριβά, πχ. με σφραγιδούλες φρέσκου μελανιού που λένε NKT / OC και μετά ξεφτίζουν κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το Googlarisma περί παντός επιστητού βλάπτει σοβαρά την υγεία ....και η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια ...

 

αυτά χρησιμοποιεί το ZVEX :

 

http://www.banzaimusic.com/Fuzz-Face-high-gain-transistor-set.html

 

τα καλά είναι κάπως έτσι για να ξέρεις ...

 

 

 

καλό μεσημέρι

129812524_KGrHqFHJDkE63ZcrPfBO1PNqTW60_12.jpg.3ed0715853f2a0c5f9063b3e12326122.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... χελόου Χιούστον ντου γιου χίαρ μι? Είπα ότι χρησιμοποιεί διαφορετικά τρανζίστορς? Aν σκεφτόσουν λίγο πριν σκοτωθείς να πατήσεις το κουμπί της Απάντησης, ίσως καταλάβαινες πως μιλούσα για τις ακριβές έως ηλιθιωδώς ακριβές μπουτίκες - κλώνους του Fuzz Face, όχι για το Fuzz Factory που δεν χρειάζεται τρανζιστοράκια από τον τυφλό γκουρού που ζει σε μια σπηλιά στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας μόνο ακρίδες και μέλι. Θα παρακαλούσα επίσης να κόψεις το ειρωνικό υφάκι γιατί συντηρείς ένα νοσηρό κλίμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου