Προς το περιεχόμενο

Bass drum Mic shootout


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τα μικρόφωνα τα κρίνει κάποιος πάντα σε σχέση με την χρήση (όργανο, παίχτης,τοποθέτηση, χώρος) και όχι μεμονωμένα από ένα παράδειγμα....

 

Το 112 ανήκει ουσιαστικά στην ίδια κατηγορία με τα re20,sm7b κλπ δηλαδή σε αυτά που θα ονομάζαμε extended frequency response dynamic microphones και αυτό έχει να κάνει με την κατασκευή τους και πιο συγκεκριμένα το μέγεθος της μεμβράνης του κινητού τμήματος της κάψας αλλά κυρίως με την κατασκευή του θόλου, δηλαδή με τον τρόπο με τον οποίο εισέρχεται ο αέρας στο πίσω μέρος του transducer και που καθορίζει την χαμηλοσυχνοτική ως επιτο πλείστον απόκριση.....

 

Οι ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα re20,sm7b και στα υπόλοιπα του είδους (112, PR40 και αρκετά ακόμη) είναι πως τα πρώτα έχουν μεταβλητή απόκριση μέσω αντίστοιχα μεταβλητής, μηχανικά θέσης του πηνίου σε σχεση με τις οπές του θόλου ενώ τα υπόλοιπα έχουν μια προκαθορισμένη μόνιμη συχνοτική συμπεριφορά (και αυτό είναι κάτι που καθιέρωσε η ev με το re20 ονομάζωντας το variable D).

 

 

Σε ότι αφορά το 112 πιο συγκεκριμένα είναι "κατασκευαστικά" σχεδιασμένο για χαμηλοσυχνοτικά όργανα που όμως και αυτό είναι βασικό "κινούν" μεγάλες ποσότητες αέρα ...με απλά λόγια είναι ιδανικό για το Kick drum μέσα ή έξω ή μπροστά από ένα 15" μεγάφωνο ενισχυτή μπάσου ή και ένα 12" κιθάρας....

Η απόκριση του είναι αυτό που θα ονομάζαμε scooped δηλαδή έχει έντονο bump όσο στα χαμηλά (γύρω στα 100Hz) όσο όμως και στα ψηλά μεσαία (περίπου 2 με 5κ) κάτι που το κάνει ιδανικό για περιπτώσεις που εκτός από το χαμηλό μέρος θέλουμε έντονη παρουσία και στα ψηλά μεσαία.....πχ ο κόπανος από την κάσα ή το picking από ένα ροκ μπάσο....

Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που καθιστα το 112 ιδανικό για Kick drum ειδικά όταν μιλάμε για "κλειστό" resonant head και τοποθέτηση μπροστά από αυτό (έξω από την κάσα δηλαδή) είναι το πολύ καλό side rejection που έχει στις ψηλότερες περιοχές όπου ουσιαστικά το καρδιοειδές διάγραμμα μετατρέπεται σε εντελώς κατευθηντικό "πιάνωντας" μόνο από "εμπρός" και διευκολύναντας μας έτσι να αποφύγουμε το spill από πιάτα και λοιπά κομμάτια του σετ.

 

αυτά....καλημέρα  :)

 

:o :o :o

Thanq Νικόδημε!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.. Το 112 είναι μια χαρά μικρόφωνο και θα πάρεις αρκετούς ήχους αν παίξεις με την τοποθέτησή του.

Εγώ χρησιμοποιώ το EV ND-868 το οποίο είναι πολύ καλό μικρόφωνο και βοηθάει στο να πάρεις έναν σχεδόν έτοιμο ήχο για πολλές χρήσεις (είδη μουσικής). Δεν είναι σαν το Audix d6 που έχει μόνο ήχο ..metallica :). Μειονέκτημα και πλεονέκτημα ταυτόχρονα είναι ότι δεν πολυκαταλαβαίνει από αλλαγές στην τοποθέτηση και λίγο-πολύ θα σου δώσει τον χαρακτήρα του.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται και τα 2 για ολοκληρωμένη ..παλέτα.

 

*Και ένα δείγμα χωρίς πολύ πείραγμα για να ακούσεις πως κάθεται o ήχος του 868 σε όλο το σετ (24' κάσα)

nd868inAction.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γεια χαρά.. Το 112 είναι μια χαρά μικρόφωνο και θα πάρεις αρκετούς ήχους αν παίξεις με την τοποθέτησή του.

Εγώ χρησιμοποιώ το EV ND-868 το οποίο είναι πολύ καλό μικρόφωνο και βοηθάει στο να πάρεις έναν σχεδόν έτοιμο ήχο για πολλές χρήσεις (είδη μουσικής). Δεν είναι σαν το Audix d6 που έχει μόνο ήχο ..metallica :). Μειονέκτημα και πλεονέκτημα ταυτόχρονα είναι ότι δεν πολυκαταλαβαίνει από αλλαγές στην τοποθέτηση και λίγο-πολύ θα σου δώσει τον χαρακτήρα του.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται και τα 2 για ολοκληρωμένη ..παλέτα.

 

*Και ένα δείγμα χωρίς πολύ πείραγμα για να ακούσεις πως κάθεται o ήχος του 868 σε όλο το σετ (24' κάσα)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χάρη!!! Και για το review και για το sample.  Εξαιρετικός ο  ήχος του sample και συνολικά και της κάσας (αλλά δεν με εκπλήσσει αυτό από εσένα) ! Στην παρούσα φάση λέω να μείνω στην αγορά μόνο του 112. Τίποτα δεν αποκλείεται βέβαια για το μέλλον.

 

Το πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστo είναι ότι η ηχοληπτική elite του noiz θεωρεί καλό μικρόφωνο το 112, και αυτό αν μη τι άλλο με καθησυχάζει, μέχρι να το διαπιστώσω και μόνος μου. Σε κάνα- δύο μέρες υποθέτω θα το έχω στα χέρια μου, και μακάρι να χαλαρώσω και από τα επαγγελματικά μου και να βρω το χρόνο με την άνεση μου να «παίξω» μαζί του. Όπως και σε όλους σας φαντάζομαι, η απόκτηση καινούριου gear σου δίνει και ένα δημιουργικό boost, το οποίο ελπίζω να με βγάλει και από τη μουσική αδράνεια των τελευταίων μηνών. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους σας για την αναλυτική σας επιχειρηματολογία και τα σχόλια σας σχετικά με το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου