Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικη Καρτα Ηχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι!!!

 

Προκειται να αγορασω καποιον εξοπλισμο για την κατασκευη ενος mini home studio!

Εχω καταληξει σε 2 απο αυτες τις καρτες M-Audio Fast Track C400 και Focusrite Saffire 6. Μπορει καποιος να με διαφωτισει? :)

Επισης σκεφτομουνα να παρω αυτα τα headphones SENNHEISER HD-215 II αλλα μετα ειδα μια αγγελια για το ζευγαρι των M-Audio Studiophile AV40 110 ευρω! Ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα των headphones και των monitors γενικα?

 

Φιλικα,

Κωστης

 

Υ.Γ Σας παρακαλω μν αρχισετε να μου προτεινετε αλλα προιοντα που πιστευετε ή που οντως ειναι καλυτερα. Εγω σε αυτες τις επιλογες εχω καταληξει. Αμα μπαινει ο καθενας και μου λεει αγορασε αυτο αγορασε εκεινο θα καταληξει το θεμα να με μπερδεψει πολυ περισσοτερο απο τοτε που το αρχισα (βλεπε τα περισσοτερα θεματα οταν καποιος ρωταει ποιο απο τα προιοντα που εχει διαλεξει πρεπει να παρει)!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-Audio Studiophile AV40 110 ευρώ; Kαι μεταχειρισμένα; Oρίστε --> http://www.thomann.de/gr/maudio_av40_studiophile.htm

 

ΥΓ: Ο καθένας μπορεί να σου πει ότι θέλει, από εκεί και πέρα δε χρειάζεται να κατήγορεις κιόλας από πριν άτομα που χρησιμοποιούν μέρος από το χρόνο τους για να σε βοηθήσουν. Κάποιοι απλά μπορεί να λένε την εμπειρία τους από αυτό που έχουν γιατί μπορεί να σου κάνει κι εσένα. Αν δεν έχεις κριτική σκέψη ώστε να καταλάβεις τι είναι καλύτερο για 'σένα από αυτά που έχουν υποθεί και στο τέλος δε μπορείς να αποφασίσεις τι να πάρεις τότε δεν φταίνε εκείνοι αλλά εσύ. Δεν είναι κρίμα να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κάτι καλύτερο αλλά να μη γίνει από δική σου άρνηση επειδή εσύ κατέληξες σε αυτά που κατέληξες;

 

Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Ο καθένας μπορεί να σου πει ότι θέλει, από εκεί και πέρα δε χρειάζεται να κατήγορεις κιόλας από πριν άτομα που χρησιμοποιούν μέρος από το χρόνο τους για να σε βοηθήσουν. Κάποιοι απλά μπορεί να λένε την εμπειρία τους από αυτό που έχουν γιατί μπορεί να σου κάνει κι εσένα. Αν δεν έχεις κριτική σκέψη ώστε να καταλάβεις τι είναι καλύτερο για 'σένα από αυτά που έχουν υποθεί και στο τέλος δε μπορείς να αποφασίσεις τι να πάρεις τότε δεν φταίνε εκείνοι αλλά εσύ. Δεν είναι κρίμα να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κάτι καλύτερο αλλά να μη γίνει από δική σου άρνηση επειδή εσύ κατέληξες σε αυτά που κατέληξες;

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω ρε παιδια αλλα συνήθως αυτο που γινεται ειναι να μπαινει ο καθενας να λεει την εμπειρια του και στο τελος να ειμαι αναμεσα σε 10 επιλογες απο εκει που ημουν αναμεσα σε 2 και κανεις να μν μπορει να μου πει τι να κανω!!! Επισης αμα μπαινει οπως λες ο καθενας και μου λεει οτι θελει (ακομα και για το συγκεκριμενο θεμα) αλλα χωρις να με βοηθαει το ποστ καταληγει στο τελος να γινει μπο@%$#λο! Αφου ειμαι αρχαριος που κολαει η κριτικη σκεψη με το να καταλαβω τι ειναι καλυτερο? Αμα εγω δν ξερω πως ειναι καποιο μηχανημα και ο αλλος μου λεει οτι ειναι γαματο δν εχει σχεση αμα εχω κριτικη σκεψη ή οχι αν οντως ετσι ειναι, αλλα αμα εχω εμπειρια ή οχι! και εγω δν εχω...

 

Επισης ενα αλλο ΠΟΛΥ συχνο φαινομενο ειναι να λεει καποιος "γεια σας ψαχνω εξωτερικη καρτα ηχου εως 150 ευρω" και μετα να του προτεινουν με 200 ευρω (βλεπε ενα απο τα προηγουμενα ποστ μου)! Προφανως για να λεει ΕΩΣ 150 ευρω σημαινει οτι δν μπορει για καποιους λογους να διαθεσει περισσοτερα! Ολοι ξερουμε πως τα πιο ακριβα ειναι καλυτερα! Ενταξει αν ο αλλος ψαχνει κιθαρα με 80 ευρω καταλαβαινω να του πουν οτι πρεπει να μαζεψει περισσοτερα. Αλλα οταν στο ευρος τιμων που ψαχνει υπαρχουν αξιοπιστες επιλογες απλα τον δυσκολευεις λεγοντας του πως πρεπει να ξοδεψει περισσοτερα.

Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος αλλα επειδη παρακολουθω πολλα τετοια ποστ ηθελα να ξεσπασω... Και παλι ζητω συγνωμη

 

Τελος οταν καποιος μου προτεινει κατι η αλλη επιλογη μου δν αναιρειται αρα οπως ειπα απλα προσθετονται επιλογες και επικρατει confusio!!! Εαν καποιος μου πει πως ξερεις εχω την ταδε καρτα ειναι σκατα μην την παρεις μου κανει χαρη αποτρεποντας με απο την αγορα της!

 

Συγνωμη αμα φανηκαν τα προλεγομενα μου να εχουν ενα επιθετικο υφος δεν ηθελα να φανει ετσι...

 

Φιλικα,

Κωστης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Focusrite Saffire 6 μακριαα :)

γιατι ειναι πολυ καλη καρτα,με πολυ καλες προενισχυσεις αλλα ειναι Usb1...

 

τα ακουστικα θα σε βοηθησουν να ακουσεις διαφορες λεπτομερειες στον ηχο σου κατα αλλα και μετα την ηχογραφηση (οπως κλιπ κ.λ.π.)

τα μονιτορ θα σε βοηθησουν στη μιξη...δηλαδη στις εντασεις του καθε οργανου ξεχωριστα...

αν εχεις σκοπο να κανεις καποια δικια σου παραγωγη θα χρειαστεις και τα δυο...

 

ετσι ειναι γενικα...

αν θες περισσοτερες πληροφοριες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου λεγα τωρα τιποτα εσενα... So Tiri...

 

Focusrite Saffire 6 μακριαα :)

γιατι ειναι πολυ καλη καρτα,με πολυ καλες προενισχυσεις αλλα ειναι Usb1...

 

Ναι το ειδα και εγω αυτο και ξυνισα... Τι διαφορα εχει ομως? Μεγαλυτερο latency? Γενικα ποιο αργο λειτουργικο?

 

 

τα ακουστικα θα σε βοηθησουν να ακουσεις διαφορες λεπτομερειες στον ηχο σου κατα αλλα και μετα την ηχογραφηση (οπως κλιπ κ.λ.π.)

τα μονιτορ θα σε βοηθησουν στη μιξη...δηλαδη στις εντασεις του καθε οργανου ξεχωριστα...

αν εχεις σκοπο να κανεις καποια δικια σου παραγωγη θα χρειαστεις και τα δυο...

 

Καταλαβαινω παρα πολυ καλα αυτο που λες και συμφωνω... Αλλα προς το παρον δν εχω την οικονομικη δυνατοτητα και για τα 2. Με τι πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω monitor ή headphones?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια,

Κωστης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορα εχει ομως? Μεγαλυτερο latency? Γενικα ποιο αργο λειτουργικο?

 

Εχει τη διαφορα οτι αν κοιταξεις συγκρισεις ταχυτητων...ειναι η μερα με τη νυχτα...

καμια σχεση...φαντασου τα ολα 10 φορες πιο αργα...μακρια απο usb1 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου