Προς το περιεχόμενο

Κατι για την μακροζωια του υπολογιστη ?


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Μπαινω κατευθειαν στο θεμα. Επειδη το λαπτοπ μου ειναι γεματο απο πραγματα που μου ειναι ακρως απαραιτητα οπως κωδικοι , αρχεια αλλα και πολλα αλλα διαφορα πραγματα , τρεμω στην ιδεα οτι καποτε ισως το λαπτοπακι τα παιξει και χρειαστει Service. Στο ζουμι τωρα. Θα ηθελα να μου προτεινετε ενεργειες (ειτε Software/Hardwear οτιδηποτε γενικα )οι οποιες θα κρατουσαν τον υπολογιστη "φρεσκο" (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα) , γρηγορο και υγειη. Να πω επισης οτι εχω εξασφαλισει τα πιο σημαντικα αρχεια με Backup. Επισης αντιβαιρους υπαρχει. Αυτα. Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω . Ευχαριστω πολυ .

Ξεχασα να πω τα Windows μου ειναι τα 7 Professional.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή διατροφή πλούσια σε λαχανικά και άπαχο κρέας

Καθημερινή άσκηση , έστω περίπατος ή σκάλες

όχι πολλά τηγανιτά , σάλτσες και ντιπ

κομμένο το τσιγάρο εννοείται , τα ποτά , τα ξενύχτια και αι γυναίκαι .

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (sorry μου βγήκε αυθορμήτως )

 

Μια backαπιέρα για καθημερινό backup με έχει σώσει σε δύσκολη συγκυρία .

Όχι πολλές επισκέψεις σε ύποπτα sites για ευνόητους λόγους .

Τακτικό clean up απο cookies και προσωρινά αρχεία .

 

Κάποια στιγμή όλα χαλάνε όμως  :-[

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή διατροφή πλούσια σε λαχανικά και άπαχο κρέας

Καθημερινή άσκηση , έστω περίπατος ή σκάλες

όχι πολλά τηγανιτά , σάλτσες και ντιπ

κομμένο το τσιγάρο εννοείται , τα ποτά , τα ξενύχτια και αι γυναίκαι .

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Δεν πιστεύω να είσαι ο Φυκιώρης? Μόνο όζον δεν του προτείνες!  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να είσαι ο Φυκιώρης? Μόνο όζον δεν του προτείνες!  ;D

 

Αμα ήταν ο Φυκιώρης θα έβλεπες και καντήλια μέσα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να κάνεις κάτι ιδιέτερο για τη μακροζωΐα του λάπτοπ σου. Έχε ένα εξωτερικο σκληρό για τα σημαντικά σου αρχεία ή θα μπορούσες να τα βάλεις όλα σου τα αρχεία σε ένα εξωτερικό σκληρό ουτσώστε να μην επιβαρίνεις καθόλου τη ραμ του λάπτοπ. Αλλα και πάλι μακροπρόθεσμα παίζει να χαλάσει, αν και δεν είναι όπως παλιά πλέον για 4-5 χρόνια είσαι εντελώς καλυμένος. Πάντως για κωδικούς και τα λοιπά θα συμφωνίσω με το φίλο απο πάνω... Χαρτι και στυλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα σου πει ο καθένας τα δικά του. Αυτά που θεωρώ εγώ απαραίτητα -και είναι freeware- είναι το comodo firewall, σου ζαλίζει τον φίτσο με τις ειδοποιήσεις αλλά κάνει δουλειά (εάν σου βγάλει ειδοποίηση χωρίς να εγκαθιστάς ή κάνεις κάτι εκείνη την στιγμή, τότε θα το εκτιμήσεις), το search and destroy για spyware, νομίζω κορυφή, το ccleaner για τον κάδο ανακύκλωσης και για απλό registry cleaning, και τέλος ένα πρόγραμμα για τους δίσκους όπως diskeeper (εμπορικό) και επίσης αν θες ένα για όλα σε εμπορικό πάλι, tune up utilities.

Να πω ακόμη, πως για antivirus, θεωρώ ότι τα avast και avira, είναι τα καλύτερα όσο αφορά τα free προγράμματα πάντα.

Εφόσον μιλάς για λαπτοπ, νομίζω βάση με ανεμιστήρα είναι εκ των ουκ άνευ.

 

Το δικό μου μηχάνημα, με ένα κάρο προγράμματα, παιχνίδια κτλ, αποκρίνεται σαν καινούργιο, αλλά τρέχω τα ανωτέρω, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Αυτάααααααααααα. :D

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τισ απαντησεις . Οντως η βαση ανεμιστηρα ειναι βασικοτατη. Οσο για το χαρτι και μολυβι , τελικα καποια πραγματα ειναι οντως διαχρονικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια στο τόσο κάνε και ένα γενικό backup του pc. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί. Τώρα όσο αφορά το hardware δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Όλα έχουν κάποιο "χρόνο ζωής" και μόλις αυτός τελειώσει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Εμένα να φανταστείς ότι το 2000€ notebook μου χάλασε 1 εβδομάδα απο όταν έληξε η εγγύηση.  Ένα cooler που είπαν παραπάνω πάντα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

κομπεσοράκι (όχι plugin) αέρα για την σκόνη..  αλλαγή πάστας cpu μετά από μια 3ετία γιατί λιώσε--πάγωσε τόσο καιρό έχει γίνει οδοντόκρεμα.. και Hd με χαμηλή κατανάλωση.. Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου