Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ένταση από πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια...

Μάλλον πρέπει να είναι απλή η λύση στο θέμα μου απλά θα ήθελα μια βοήθεια για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν το έχω σκεφτεί. Λοιπόν. Έχω ένα m-audio prokeys sono το οποίο είναι digital πιάνο, midi keybord και το χρησιμοποιώ και σαν κάρτα ήχου. Έχει εισόδους για instrument, microphone, rca και πάνω σε αυτό έχω συνδεδεμένα τα ηχεία. Με το pc συνδέεται με usb. Το συγκεκριμένο παίζει και ως standalone με κλειστό το pc. Το πρόβλημα είναι ότι ακούγεται πολύ χαμηλά. Συγκεκριμένα έχω συνδέσει στο rca ένα πικαπ και θέλω να ακούω με κλειστό το pc – δε θέλω να περνάω τον ήχο από pc ίσως για να του δώσω κάποια ενίσχυση. Τι θα μπορούσα να κάνω για να ακούγεται όσο δυνατά θέλω άλλα και να έχω και equalizers. Χρειάζομαι ενισχυτή για να τον βάλω ανάμεσα στο πικαπ και στο sono; Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή πιο κατάλληλη (κάποια προενίσχυση); Αν βάλω ενισχυτή θα μπορώ να τον συνδέσω με rca στο sono;

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πικάπ για να ακουστεί θέλει προενίσχυση. Δες τι τύπου είναι η κεφαλή σου (cartridge), moving coil ή moving magnet , για να επιλέξεις τη σωστή προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πικάπ για να ακουστεί θέλει προενίσχυση. Δες τι τύπου είναι η κεφαλή σου (cartridge), moving coil ή moving magnet , για να επιλέξεις τη σωστή προενίσχυση.

thanks θα το κοιτάξω. Και μετά φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω προενισχυτή απλά που να είναι συμβατός με την κεφαλή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

thanks θα το κοιτάξω. Και μετά φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω προενισχυτή απλά που να είναι συμβατός με την κεφαλή μου.

 

Ναι, αυτό λέμε, θέλεις προενισχυτή για να ακουστεί το πικάπ. Σε πολλούς (αν όχι σε όλους) stereo ολοκληρωμένους ενισχυτές, στο "κανάλι" για το turntable, η προενίσχυση είναι build in. Στη δική σου περίπτωση πρέπει να την πάρεις χωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό λέμε, θέλεις προενισχυτή για να ακουστεί το πικάπ. Σε πολλούς (αν όχι σε όλους) stereo ολοκληρωμένους ενισχυτές, στο "κανάλι" για το turntable, η προενίσχυση είναι build in. Στη δική σου περίπτωση πρέπει να την πάρεις χωριστά.

Ωραία κατάλαβα. Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα βρίσκω κάποιους αρκετά φθηνούς προενισχυτές άλλα και κάποιους πολύ ακριβούς. θα γινόταν δουλειά με κάποιον φθηνό; Για ακρόαση για το σπίτι μιλάμε. Η καλό θα ήταν να αποφύγω τους πολύ φθηνούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα αυτό που ρωτάς είναι λίγο υποκειμενικό Ο καθένας ξέρει τι ποσό διαθέτει. Πάντως και οι φθηνοί παίζουν. Πρόσεχε μόνο αν η κεφαλή σου είναι κινητού πηνίου ή κινητού μαγνήτη , όπως σου είπα , αλλιώς δεν θα κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό που ρωτάς είναι λίγο υποκειμενικό Ο καθένας ξέρει τι ποσό διαθέτει. Πάντως και οι φθηνοί παίζουν. Πρόσεχε μόνο αν η κεφαλή σου είναι κινητού πηνίου ή κινητού μαγνήτη , όπως σου είπα , αλλιώς δεν θα κάνεις τίποτα.

 

ωραία, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ωραία, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.

...anytime! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δημιουργήθηκαν κι άλλες απορίες τώρα  ;D και θα ήθελα κι άλλη βοήθεια για να μην κάνω και τσάμπα αγορές.

Τώρα έβαλα πικαπ πάνω στο sono αν θέλω να βάλω και cd player μαζί χρειάζομαι κάποιον ενισχυτή για να τα βάλω και τα δύο πάνω και μετά τον ενισχυτή στο sono; Σε αυτήν την περίπτωση πάλι το πικαπ θα χρειαζόταν προενίσχυση (ή κάνει ο ενισχυτής αυτή τη δουλειά); Ή δε χρειάζομαι ενισχυτή και υπάρχει άλλος τρόπος και τα δύο να μπουν στο ίδιο Rca; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου δημιουργήθηκαν κι άλλες απορίες τώρα  ;D και θα ήθελα κι άλλη βοήθεια για να μην κάνω και τσάμπα αγορές.

Τώρα έβαλα πικαπ πάνω στο sono αν θέλω να βάλω και cd player μαζί χρειάζομαι κάποιον ενισχυτή για να τα βάλω και τα δύο πάνω και μετά τον ενισχυτή στο sono; Σε αυτήν την περίπτωση πάλι το πικαπ θα χρειαζόταν προενίσχυση (ή κάνει ο ενισχυτής αυτή τη δουλειά); Ή δε χρειάζομαι ενισχυτή και υπάρχει άλλος τρόπος και τα δύο να μπουν στο ίδιο Rca;  

 

 

Κοίτα . Έψαχνα να βρω το manual.

Το sono ΔΕΝ είναι αυτό-ενισχυόμενο .

Οπότε έχουμε δύο τινά

1. ΔΕΝ έχεις αυτό ενισχυόμενα ηχεία.

Τότε κατά τη γνώμη μου πάρε έναν ενισχυτή stereo ολοκληρωμένο

 

2. Έχεις αυτοενισχυόμενα ηχείαΤότε:

α. Πικαπ –> προενισυχτής –> rca  in στο sono

β. Cd -> rca  in στο sono

Καλλίτερα βάζε- βγάζε.

Γιατι θέλεις να συνδέσεις το πικάπ ή το cd player στην κάρτα , μπορείς να μου πείς για να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις

Και πες μας τί ηχεία έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου