Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για μαγνητες μπασσου


alexmyro3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα jazz bass και ειναι passive.Θελω να ρωτησω,αν μπορω σε αυτο να βαλω προενισχυση.Παιζει ρολο αν ειναι μαγνητες ειναι active ή passive???Aυτο το μπασσο το εχω για project και θελω να το βαλλω πιεζο.Θα πρεπει να παρω piezo bridge η μπορω να κανω δοκιμες με piezo απο ακουστικα οργανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ γνώμη μου είναι να αφήσεις το Jazz bass ως έχει... έχω αρκετά μπάσα με προενισχυτές, κάποια απο αυτά με μονούς active, και άλλα με passive μαγνήτες κ προενίσχυση. Πίστεψε με, κανένα τους δέν παίζει τόσο καλά όσο το μπάσο όπως βγαίνει απο την Fender.

 

Σε κάθε περίπτωση άν επιμένεις να το πειράξεις, μπορείς να βρείς αρκετές λύσεις, ρίξε μια ματιά στο www.bestbassgear.com αλλά οι μαγνήτες της κάθε εταιρίας έχουν πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά, και είναι πολύ δύσκολο να προβλέψεις το πως θα ακούγονται στο δικό σου όργανο...

 

Θα μπείς αναγκαστικά σε μία διαδικασία με έξοδα, δοκιμές, και αμφίβολο αποτέλεσμα.

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να δοκιμάζεις όργανα σε καταστήματα, ώστε να καταλήξεις σε αυτό που σου αρέσει σαν ήχος, και μετά να διαβάσεις στα ξένα φόρα για το ποιοί μαγνήτες θα σε πάνε πιο κοντά στο αποτέλεσμα που επιδιώκεις. Λεω στα ξένα, γιατί η πληροφορία εκεί περισσεύει... Να θυμάσαι οτι ίσως φτάσεις στο αποτέλεσμα που επιδιώκεις μέσω άλλου δρόμου, ( χορδές, πεταλάκια, off board preamp) ή ακόμα και ενισχυτή ή  πεταλιέρα.

 

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου. Για το κομμάτι του piezo δέν ξέρω να σου πω πολλά, ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος μπασίστας σε διαφωτίσει περισσότερο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπορω να βαλω προενισυσχηση σε passive μαγνητες???

 

Ναι. Τα περισσοτερα active μπασα εχουν passive μαγνητες με active πορενισχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου